Bu Dış Güçler Var Ya!...

Hataları daha önceki iktidarlar yaptıysa: Vay beceriksiz, iki koyunu güdemeyen cahiller! Kendileri yaptıysa: Vay hain dış güçler! Ve bu masalın peşinde koşan milyonlar…

Amerika Trump’la coştu bir kere…

Önüne gelene savaş açıyor.


Ama bu savaş öyle askerlerin kullanıldığı, bombaların patladığı, uçakların uçtuğu bir savaş değil.

Dolarlar uçuşuyor ülkeler arasında… Çoğu zaman da sanal… Bankacılık sistemleriyle… Bildiğiniz gibi swap denilen bir sistem var tüm dünyada uygulanan.  Biliyorsunuz ama ben gene de özetleyeyim: Kelime anlamı olarak “değiş, tokuş, takas” anlamına gelir. Finans piyasalarında ise iki tarafın belirli bir zaman dilimi içinde bir varlık ya da yükümlülüğe bağlı olarak farklı faiz ödemelerini veya döviz cinsini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesidir. Bu sistem tüm dünyada dolara bağlı bir sistemdir. Uluslararası her hareket de ABD bankaları üzerinden gerçekleşmek zorundadır.

Neyse teknik konulara dal budak sarmayalım şimdi. Bu saatten sonra ekonomist mi olacağız?

Biz gelelim savaşa… Şu Trump savaşlarına…Adam deli midir nedir ben bilmem. Umurumda da değil. O Amerikan milletinin sorunu.  Ama adam bir şeyin farkında: Doların yaptırım gücünün

Alıyor eline dolar silahını, ha bire twitter tetiğine basıyor. Şimdiye kadar hangi ülkelere karşı tetiğe bastı biliyor musunuz? Saymak zor fakat birkaç örnek, bize bu konuda yeterli fikri verir.

Mesela Almanya… Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasının ardından transatlantik ticaret savaşı patlak verirken NATO’da da görülmemiş bir kriz yaşanıyor. (Tüm dünya basınının ortak görüşü)

Mesela Kanada… ABD Başkanı Donald Trump, Kanada ile ticaret müzakerelerinin gergin geçtiğini belirterek, Eğer müzakereler işe yaramazsa bu bizim ülkemiz için iyi olur ama Kanada için olmaz dedi. 

Mesela Çin… ABD Başkanı Donald Trump, Çin'den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürüne getirilecek tarifelere ilaveten 267 milyar dolarlık yeni gümrük vergisinin daha kısa sürede uygulanmaya hazır olduğunu söyledi.

Mesela Fransa… Fransa, Cumhurbaşkanı Macron’un ABD Başkanı Trump ile kurduğu samimi ilişkilere güvendi ancak Elize Sarayı, gümrük vergileri konusunda imtiyaz elde edemeyince Washington ile tonunu sertleştirdi. Beyaz Saray’ın yanıtıysa bir o kadar kaba oldu. (Tüm dünya basınının ortak haberi)

Tabii ki bir de Türkiye… Yapılanlar her gün haber kanallarında… Örneğe gerek yok.

Trump hakikaten çok çirkin ve ona karşı kenetlenmenin tam da yanında olmalıyız.

Ama bazen duramıyor insan kafasının içinde sorular dolanıp duruyor:

Hangi ülkelerin Trump denilen saçmalama şampiyonunun tehditleri karşısında, paraları değer kaybetmemiş, ekonomilerinde bir titreşim olmamıştır?

Gene hangi ülkelerin paraları bir iki ayda alt üst olmuş, dip yapmıştır ve ekonomik kriz her yerde kendini hissettirmiştir?

Ve sihirli soru:

Bilin bakalım hangi ülke, para kaybını tüm dünyadaki sömürgeci güçlere, o ülkenin şaha kalkmış gidişini önlemek için her şeyi yapan istilacılara bağlamış, bunu milli bir dava haline dönüştürmüştür.

Cevabı herkes aklında tutsun.  Kimseye söylemesin. Dünyanın en büyük sırrı bu!

Peki, sır ülkenin dünya lideri ve yönetimindeki alt yöneticiler nasıl beceriyor bu ekonomik beceriksizlikleri milli dayanışmaya çevirmeyi?

Yöntem çok basit:

Nasılsa alt yapı hazır. Basının tamamına yakınını yandaş hale getirilmiş… Ve gece gündüz ekranlarda boy göstermek rutine bağlanmış…  O zaman gümbür gümbür bağıracaksınız.

Hataları daha önceki iktidarlar yaptıysa: Vay beceriksiz, iki koyunu güdemeyen cahiller!

Kendileri yaptıysa: Vay hain dış güçler!

Ve bu masalın peşinde koşan milyonlar


Şimdilik bu kadar!

Ama bu yazının devamı var. Dış güçler mi, sefahat ve sefalet mi? Bunu tartışacağız.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.