İmdat, Hırsız Var!

YSK tarafından seçimin iptal sebebi olarak gösterilen, İç İşleri Bakanının atadığı kaymakamın önerdiği kişiler arasından, Adalet Bakanının atadığı ilçe seçim kurulu başkanı tarafından belirlenen sandı

Sayın Cumhurbaşkanı, bir cami açılışında yanında Diyanet işleri başkanı varken, “23 Haziran’da inşallah bu işi hırsızlara bırakmayacağız.” dedi.
 
Bir Ramazan günü, cami açılışı, oruç, Diyanet İşleri Başkanı hepsi bir aradayken…
 
Sayın Binali Yıldırım, “Seçim neden iptal edildi?” diye soran bir gence “Çaldılar!” dedi. Şimdi fırsat buldukça “İç ettiler!” diyor.
 
Her Ramazan günü, iftarda, sahurda her yerde…
 
El hak doğrudur. Konuşanlardan biri Cumhurbaşkanımız, biri de eski başbakanımız, Meclis Başkanımız ve de bu iki önemsiz(!) makamdan sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayımız.
 
Yalan söyleyecek değiller ya! Elbette bu oylar çalınmıştır.
 
İyi de kim çaldı diye sormayın şimdi. Hem hırsızlığı ortaya çıkaracaklar, hem de kim olduğunu onlar mı bulacak? Bunun için de biraz biz gayret edelim. Hadi birlikte araştırmaya başlayalım.
 
Önce karar… Yanlış anlaşılmasın. Muhalefet şerhi olan değil. 4’e karşı 7 oyla alınan karar şöyle:
 
  1. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ve seçimin yenilenmesine,  
  2. İstanbul İl Seçim Kurulu tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için verilen mazbatanın iptaline, 
  3. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına, 
  4. Kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına,  
06/05/2019 tarihinde oy çokluğuyla karar verildi.
 
Bakın şu Yüksek Seçim Kurulunun yaptığına… Hırsızlık, çalıntı, iç etmek falan demiyor. Ben en iyisi kararın önceki 211 sayfasını da sizin için bir tarayayım, dedim ve taradım.


 
Lütfen dikkat! AKP’nin başvuru dilekçeleri de dahil hiçbir yerde hırsızlık, çalınma, iç etme iddiası veya tespiti yok.
 
  • Oy nerede çalınır?
--- Sandıkta...
  • Peki, Sandığın başında kimler var?
--- Sandık Kurulu…
 
İşte yakaladım. Ne diyordu yukarıdaki YSK kararının 4. Maddesinde?
 
Kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına,”
 
İşte kanuna aykırı sandık kurulu oluşturursan böyle çalarlar… Sen de bakar kalırsın!
 
Peki sandık kurulu nasıl oluşur? Anlatayım efendim:
 
1.adım: Mülki İdare Amiri, şartlara uygun tüm kamu görevlilerinin listesini ilçe seçim kurulu başkanlıklarına bildirir.
 
2.adım: İlçe seçim kurulu başkanı, bunların arasından ihtiyacın iki katı kamu görevlisini ad çekme suretiyle belirler ve bunlar arasından SAKINCASI OLMAYANLARI sandık kurulu başkanı olarak belirler. Başkan göreve gelmezse kuruldaki EN YAŞLI ÜYE başkan olur.
 
3.adım: İlçe seçim kurulu başkanı, o seçim çevresinde seçime katılan ve ilçede teşkilatı bulunan siyasi partilerden, son milletvekili genel seçiminde o ilçede en çok oy almış olan beş partiye, her sandık için birer asıl ve birer yedek üye adını beş gün içinde bildirmelerini tebliğ eder. Bu yoldan tespit edilen sandık kurulu üye sayısı beşten az olduğu takdirde, eksik kalan üyelikler, aynı şartları taşıyan diğer siyasi partilerden, aldıkları oyların büyüklük sırasına göre, aynı usulle tamamlanır.
 
Şimdi özetleyelim:
 
Bir başkan var, bunu kaymakamın gönderdiği listeden ilçe seçim kurulu başkanı kurulun gözü önünde kurayla belirliyor.
 
Siyasi parti mensuplarından oluşan 5 üyeyi ise siyasi partilerin kendileri belirliyor.
 
Oy verme işlemleri de, sayım işlemleri de bu kurul tarafından yapılıyor.
 
Her sandıkta, seçimden bir gün önce “en muhkem sandık görevlileri bizde” diyen AKP genel başkan yardımcısının teminat verdiği AKP’li görevli var, MHP’li görevli var, diğer partilerin görevlileri de var. Dahası sivil toplumdan gönüllü takipçiler de var. Üstelik sayım sonrası ISLAK İMZA İLE durum belirleniyor ve HER SANDIK GÖREVLİSİNE birer nüsha veriliyor.
 
Peki bu durumda oy nasıl çalınır? İşte bunu anlayamıyorum ve anlatamıyorum efendim!
 
Böyle bir ortamda çalma nasıl yapılır, çözmek zor iş! En azından benim harcım değil.  Ama kimlerin suçlu olabileceğini analiz etmek mümkün!
 
  1. Sandık başkanı, tüm kurul üyelerini ikna edip oy çalabilir.
  2. Sandık başkanı, tüm kurul üyelerini hipnozla uyutup oyları çalabilir.
  3. Sandık başkanı, oyları yolda çalabilir.
 
Önce 3.den başlayalım. Sandık başındakiler ıslak imzalı tutanaklarını almasalardı, olabilirdi tabii… 1 ve 2. maddeleri de siz yorumlayın lütfen.
 
Nasıl çalınırsa çalınsın, asıl olan tabii ki kanıt… Gerçi Sayın Cumhurbaşkanımız 3 Nisan’da videolu görüntüleri var dedi, sonra da bir daha söz etmedi ama neyse!.. Bu arada siz de Kabataş’ı hatırlatıp ortalığı karıştırmaya kalkmayın bence…
 
Şimdi, dikkat ettiniz mi bilmem. YSK kararının muhalif imzalarından söz etmedim. Teknik ayrıntıya girmedim. Söylediğimin özeti şu:
 
YSK tarafından seçimin iptal sebebi olarak gösterilen, İç İşleri Bakanının atadığı kaymakamın önerdiği kişiler arasından, Adalet Bakanının atadığı ilçe seçim kurulu başkanı tarafından belirlenen sandık kurulunun nasıl oy çalabileceğini analiz etmeye çalıştım.
 
Ben bir şey bulamadım. Dedim ki dostlarımdan yardım isteyeyim. Bulurlarsa bana da söylesinler de rahatlayayım.
 
Hadi bakalım!
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Handan6 ay önce
kendileride birşey bulamadılar ki hocam. ..
EROL ERTÜRK6 ay önce
yüreğinize kaleminize sağlık
Ibrahim 6 ay önce
kalemine yüreğine sağlık hocam, daha başka bir izahı yok bu işin.