Tarihin Kalbi Ermenek’te Attı

Türk'ün diyarına, Yörükler obasına, Türkçenin başkentine tekrar hoş geldiniz, sefalar getirdiniz Hocalarım. Ermenek sizleri ağırlamaktan büyük onur ve gurur duydu. Ayaklarınıza sağlık, Allah'a emanet

Ermenek: “Kahraman İnsanların Yeri, Yiğit Yeri” veya "Cennet Bağları", “Üzüm Bağları” olarak adını tarihte duyurmuş bir saklı cennettir.
 
Tarihler Oğuzların Anadolu'ya yayılışını gösterir. Oğuzlardan Karaman Beyi Nure Sofu yolunu bu saklı cennete çevirir. Ermenek'e yerleşir.1255'te ölümünden sonra oymağının liderliğini üstlenen Oğlu Kerimüddin Karaman Bey ERMENEK başkent olmak üzere Karamanoğulları Beyliğini resmen kurar.
 
Daha sonra bu beyliğin başına Karamanoğlu Mehmet Bey geçer. Bir ferman sesi duyulur Karamanoğlu Mehmet Bey’den:
 
13 Mayıs 1277
 
“BUGÜNDEN SONRA DİVANDA, DERGÂHTA, BARİGÂHTA, MECLİSTE VE MEYDANDA TÜRKÇEDEN BAŞKA DİL KULLANILMAYACAKTIR.”
 
Ermenek; tarihiyle, doğasıyla, havasıyla, insanlarıyla bütünleşen Türkçenin başkentidir. Okuma oranı en yüksek ilçelerden biridir. Bu sebeple Türkçeye, tarihe, edebiyata düşkünlüğümüz bir başkadır bizim. Aşktır bizimkisi, hiçbir çıkar gözetmeyiz.
 
Nerede bir tarih, dil, edebiyat konferansı varsa kaçırmamaya çalışırız. Ben de o âşıklardan biriyim. Yıllardır hangi hoca nerede, ne sunum yapacaksa fırsat buldukça oralara gitmeye çalışırdım. Hocalarımla tek tek tanışıp sözü bir noktada Ermenek’e bağlardım.


 
Yıllar önce Gaziantep Üniversitesinde konferansa Prof. Dr. Yusuf  Halaçoğlu Hocamın geleceği bilgisini alıp hemen konferans salonuna gitmiştim. Bir fırsat bularak kendisiyle tanıştım, bana: “Nerelisin?” diye sormuştu. Ben de: “Ermenekliyim”, demiştim. Bunun üzerine Hocam : “Hemşehriyiz o zaman, ben de Kozanlıyım”, diyerek gülüşmüştük. Akşamında Gaziantep Türk Ocağında sohbeti vardı, oraya son anda katılmıştım ve bana yönelerek “katıksız Türk geldiğine göre sohbete devam edebiliriz”, demişti.
 
İstanbul’a geldiğim ilk yıl Ziya Gökalp’ın mezarını ziyaret etmek için sabırsızlanıyordum. Yerini öğrendiğimde çok mutlu oldum ve hemen Sultan Ahmet meydanına doğru kendimi attım. Beyazıt’a doğru yürümeye başladım. Gözüm Türk Ocağını arıyordu. Çok yakınmış. Bir de baktım ki önündeyim. Heyecanla içeri girdim. Tam karşımda Ziya Gökalp’ın mezarı vardı. Ben heyecanlıydım, o an biri yanımdan geçti. Benim heyecanımı fark etti sanırım, benim duamı bitirmemi bekledi. Sonra: “Kızım gelmek istersen cuma günleri ocağımızda sohbetler, konferanslar oluyor, bu hafta Cezmi Hocanın konferansı var, gel istersen.” dedi. Çok teşekkür ederim, dedim. Eve gittiğimde Türk Ocağının duyurularına baktım, cuma günü Prof. Dr. Cezmi Eraslan’ın konferansı yazıyordu. Cuma günü tekrar oraya gittim, bir baktım ki Esat Kabaklı Hocam da orada. Hemen yanına gittim. Beni Cezmi Hoca’mla tanıştırdı. Çok mutlu olmuştum. Orada Esat Hocam, “Ermenek’in has yörük kızıdır”, diyerek tanıtmıştı beni.


 
Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın düzenlediği Süleymaniye Kürsü konuşmalarını kaçırmamaya özen gösteriyorum. Yine bu konferanslardan birinde Prof. Dr. Ahmet Taşağıl Hocam vardı. Kaçırır mıyım? Gittim konferansa, şevkle dinledim sonuna kadar. Sonunda “Kök Tengri’nin Çocukları” kitabını imzalatmak için yanına gittim ve kendimi tanıttım. “Ermenek’ten Ötüken’e selam söyleyin Hocam”, dedim.
 
Ve ERMENEK!
PROF. DR. MUSTAFA KAFALI ANISINA
20-22 EYLÜL 2019 1.ERMENEK TARİH- TOPLUM- DEVLET ÇALIŞTAYI


 
21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü ve Ermenek Belediyesi’nin işbirliği ile Prof. Dr. Mustafa Kafalı anısına Ermenek’te düzenlenen “Türklerde Devlet Felsefesi ve Yönetimi” konulu I. Ermenek Tarih-Toplum-Devlet Çalıştayı yapıldı. Tarihin kalbi Ermenek’te attı desem yalan olmaz. Çünkü benim yıllardır dinlemek için, tanışmak için peşlerinde koştuğum Hocalarım Ermenek’teydi. Kimler kimler yoktu ki:


 
 • Prof. Dr. Salim Cöhce,
 • Prof. Dr. Ümit Özdağ,
 • Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu,
 • Prof. Dr. Ahmet Taşağıl,
 • Prof. Dr. Cezmi Eraslan,
 • Prof. Dr. İsa Özkan,
 • Prof. Dr. Özcan Yeniçeri,
 • Prof. Dr. Haydar Çakmak,
 • Prof. Dr. Feridun Mustafa Emecen,
 • Prof. Dr. Abdülkadir Donuk,
 • Prof. Dr. Abdülkadir Yuvalı,
 • Prof. Dr. Doğan Yörük,
 • Prof. Dr. Abdülkadir Özcan,
 • Prof. Dr. Mehmet Alagöz,
 • Prof. Dr. Kemal Mert
 • Doç. Dr. Altay Tayfun Özcan,
 • Doç. Dr. Bilal Tunç,
 • Dr. Fatma Ülkü Yıldız,
 • Emekli Öğr. Gör. Hidayet Aytekin
 • Feridun Yıldız
 • 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı Cahit Armağan Dilek…
 

Çalıştay, toplantıya ev sahipliği yapan Ermenek Belediye Başkanımız Atilla Zorlu’nun konuşmasıyla başladı. Zorlu konuşmasında: “Ermenek eski devirlere dayanan tarihiyle Anadolu’nun en eski şehirlerinden birisidir. Karamanoğulları 1260’larda ilk mimari eserlerini burada vermişlerdir. Karamanoğullarının ilk hanedan türbesi bugün burada bulunmaktadır. Hanedan türbesinin bir yerde olması oranın siyasi merkez olduğunun da en önemli işaretidir. Ermenek, Türkmenlerin Anadolu’da şehir kılmış oldukları mühim yerlerden biridir. İlber Ortaylı’nın ifadesiyle Türklerin Anadolu’da şehir haline getirmiş oldukları üç yerden birisidir.” Ermenek’in siyasi konumunu ve Türk tarihi için önemini dile getiren Zorlu konuşmasının devamında, Ermenek’in önemi dikkate alındığında Ermenek’te böyle bir çalıştaya ev sahipliği yapmanın kendilerine gurur verdiğini belirtti. Toplantının Ermenek’in yetiştirdiği mümtaz şahsiyetlerden birisi olan Prof. Dr. Mustafa Kafalı anısına düzenlenmesinin de önemine işaret etti.
 
Çalıştay’ın açılış konuşmasını, İYİ Parti İstanbul Milletvekili ve 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ yaptı. Özdağ konuşmasına merhum Mustafa Kafalı’nın eşi Sevgi Kafalı ve oğlu Ertuğrul Kafalı’nın mesajıyla başladı:


 
Değerli Ermenekli hemşerilerimiz;
 
Ermenek tarihi ile ilgili düzenlediğiniz böyle bir toplantı, eğer hayatta olsaydı merhum eşim Prof. Dr. Mustafa Kafalı'nın çok memnun olacağı ve iftihar edeceği bir toplantı olurdu. Ben, oğlum Ertuğrul Kafalı ve Mustafa Kafalı adına hepinize teşekkür ederim. Bu tarihi toplantıyı Mustafa Kafalı hatırasına düzenlemenizin ise ayrı bir incelik ve kadirşinaslık olduğuna inanıyoruz. Mustafa Kafalı ömrü boyunca Ermenekli olduğunu gururla söylerdi. Oğlum Ertuğrul Kafalı ve ben bu toplantıya katılmayı çok istedik ancak sağlık durumumuz el vermediği için ve taziye ziyaretlerinin devamı dolayısıyla maalesef katılmıyoruz. Belediye Başkanımız Atilla Zorlu'ya çok teşekkür ederiz.
 
Teşekkürlerimizle beraber çalışmalarınızda başarılar dileriz.”


 
Cengiz İmparatorluğu’nun Türk-Moğol İmparatorluğu mu veya Moğol İmparatorluğu mu olduğu konusunda tartışma yapıldı. Tarihçilerin bu görüşü geniş bir şekilde müzakere edildi.
 
Toplantı oturum başkanlıklarını Prof. Dr. Doğan Yörük’ün yaptığı üçüncü oturumda Prof. Dr. Abdülkadir Özcan: Osmanlı Devletinin Kuruluş Döneminde Devlet Anlayışı, Prof. Dr. Feridun Mustafa Emecen: XVI. Yüzyılda Osmanlı Cihanşümul Devlet Telakkisi ve Fikriyatı, Prof. Dr. İlhan Şahin: Tarihi Süreç İçerisinde 'İl' Kavramı ve Anlamları konularında bildirilerini sunmuştur.
 
21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü başkanı Cahit Armağan Dilek’in başkanlığını yaptığı dördüncü ve son oturumda, Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu: Türk Devlet Geleneğinin Cumhuriyete Yansıması, Prof. Dr. Cezmi Eraslan: Türk Düşünce Geleneğinde Devlet Anlayışı: Türkiye Cumhuriyeti Örneği, Doç. Dr. Bilal Tunç: Türkiye’de Meşrutiyetten Cumhuriyete Geçiş Sürecinde Devlet Anlayışında Demokratik Dönüşüm bildirilerini sunmuştur.


 
Konuşmasının devamında konferansa katılan Ermenek halkına ve çalıştaya bildirileri ile katkı sunan değerli akademisyenlere şükranlarını dile getiren Özdağ, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü tarafından Safranbolu, Amasya ve Antalya’da her yıl düzenli olarak sürdürdükleri çalıştay dizisine bu yıl da Ermenek’i eklediklerini ve bu çalıştayı her yıl bu ilçede yapmak istediklerini dile getirdi. Böyle organizasyonları büyük şehirlerde düzenlemek yerine Türkiye’nin tarihi ve kültürel merkezlerinde düzenleyerek o bölgenin kültürel gelişmesine de katkı sunmak istediklerini söyleyen Özdağ, konuşmasını belediye başkanı ve Ermenek halkına teşekkür ederek sonlandırdı.
 
Düzenleme kurulu adına konuşma yapan Prof. Dr. İsa Özkan ise, “Avrasya coğrafyasında kurulmuş Türk devletlerinde devlet anlayışı ve felsefesi nasıldır? Bu çalıştayda Türk devlet geleneği alanın otorite hocaları tarafından tarihi zeminden bugüne ışık tutacak şekilde değerlendirilecek ve bildirilerle tartışılacaktır. Bu bilimsel toplantıyı düzenleyen 21. Yüzyıl Enstitüsü ve ev sahipliği yapan Ermenek Belediye başkanlığına teşekkür ediyoruz” demiştir.
 
Prof. Dr. Haydar Çakmak’ın başkanlığını yaptığı birinci oturumda, Prof. Dr. İsa Özkan: Mitolojik Dönem ve Eski Türk Destanlarında Devlet Anlayışının Felsefi Temelleri, Prof. Dr. Ahmet Taşağıl: Hunlarda Devlet Yönetiminin Esasları, Prof. Dr. Abdülkadir Donuk: Türk Devlet Kutsiyetinin Kaynakları, Doç. Dr. Erkin Ekrem: Orhun Uygur Devleti'nin Yapısı konularında bildirilerini sundu.
 
Oturum başkanlığını Prof. Dr. Özcan Yeniçeri’nin yaptığı ikinci oturumda, Doç. Dr. Altay Tayfun Özcan: Türk Devlet Teşkilatının Moğol Hanlığı ve Şube Devletleri Üzerindeki Tesirleri ve Prof. Dr. Abdülkadir Yuvalı: Timurlular Devletinin Avrasya Ülküsü bildirilerini sunmuştur.


 
Velhasılı 50’ye yakın akademisyen Ermenek’te tarih konuştu.
 
 Türk tarihinin kalbi Ermenek’te attı.
 
Çalıştayın ardından Akademisyenlerimizle birlikte Ermenek’in tarihi mekânları gezildi. Sırasıyla Tol Medrese, Ermenek Kalesi, Ulu Cami, Turkuaz Mesire Alanı ve Zeyve Pazarını gezen Akademisyenlerimiz buralarda Belediye Başkanımız Sayın Atilla Zorlu’dan Ermenek hakkında bilgiler aldı. Pazar günü ise Balgusan köyünde Karamanoğlu Mehmet Bey Türbesini ziyaret eden Akademisyenlerimiz, burada yapılan kahvaltının ardından memnuniyetlerini belirterek ilçemizden ayrıldılar.
 
Öncelikle bu çalıştayın Ermenek’te olmasına vesile olan Ermenek Belediye Başkanımız Sayın Atilla Zorlu’ya ve 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsüne çok teşekkür ediyorum.
 
Türk'ün diyarına, Yörükler obasına, Türkçenin başkentine tekrar hoş geldiniz, sefalar getirdiniz Hocalarım. Ermenek sizleri ağırlamaktan büyük onur ve gurur duydu. Ayaklarınıza sağlık, Allah'a emanet olun.
 
SAYGILAR.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şerafettin GÜÇ1 ay önce
ermenek ve çevresinin tanıtımı için çok önemli bir çalıştay. emeği geçenleri ve katılımcıları gönülden kutlarım. ileri ki günlerde daha etkin çalışmalarda buluşmak dileğimdir. katılımcıların az olması ileri ki çalışmalara bir ışık olsun isterim. halkın katılımını sağlamanın yollarını bulmak/düşünmek gerekir.