"OHAL'den Kimse Zarar Görmemiş..!"

 

Cumhurbaşkanımız TBMM’nin yeni yasama dönemi açılışında yukarıdaki sözü söylemiştir..! Anlaşılan ülkemizde daha uzun süre OHAL devam edecek…

OHAL'in yürürlüğe girmesi ile birlikte FETÖ'cü avına çıkan Hükümetimiz, maalesef her hususta olduğu gibi bu önemli konuda da başarılı olamamış, tabir-i caizse sınıfta kalmış ve tam manasıyla çuvallamıştır..! Bu nedenle FETÖ ile bağı olmayan binlerce vatandaşımız mağduriyet yaşadığı gibi, ülkemiz de ekonomik olarak kayba uğramış; başta yabancı yatırımlar olmak üzere, pek çok ekonomik değerden mahrum kalmıştır.

Ülkemizin ekonomik kayıpları ile ilgili iktidarın bazı Bakanları, (başta Ekonomi Bakanı olmak üzere) OHAL’in mutlaka kalkması gerektiğini defalarca ifade etmişlerdir. Sadece onlar değil elbette, ekonomi uzmanları da aynı hususta endişelerini belirtmişlerdir.

Türkiye’nin kayıpları elbette sadece ekonomik değildir. Ardı arkası kesilmeyen FETÖoperasyonlarında (OHAL'in arkasına sığınan) Hükümet ve bürokratları, Anayasaya aykırı uygulamaların altına imza atarak, suç işliyorlar ve binlerce masum insanı mağdur ediyorlar. Bu noktada da özellikle Avrupa ülkeleri OHAL Yasasının dışına çıkıldığını, temel insan haklarının ihlal edildiğini görüp; Türkiye’yi uyarmış, ancak Türkiye’nin bu uyarılara kulak asmaması sadece ekonomik kayba sebep olmamış, ayrıca Türkiye’nin itibar kaybına da neden olmuştur..!

Hatta bu konuda hükümetin bazı milletvekillerinden de itirazlar yükselmiş, FETÖ operasyonlarının mağduriyetlere sebep olduğunu defalarca itiraf etmişlerdir. Üzücü olan ise bu gün “kimse OHAL'den zarar görmemiştir” diyen Cumhurbaşkanımızın, aylar önce bu konuda “at izi, it izine karıştırılıyor” demesidir..! Başbakan ise mevcut yasalara rağmen isimsiz-imzasız dilekçe ve şikâyetleri işleme koyan devlet yöneticilerini, yayımladığı bir genelge ile uyarmıştı…

Kamuda örgütlü olan bir Sendikanın yöneticisi olarak, ben de OHAL bahanesiyle yüzlerce mağdur edilmiş memura bizzat tanık oldum..!

Bilindiği gibi devleti yönetenler, FETÖ çuvalına; sadece “FETÖ şüphelilerini” değil, “muhalif bilinen memurları” da doldurarak, binlerce memuru işinden, aşından ve itibarından yoksun bırakmışlardır…

15 Temmuz 2016 ihanetinden bu güne kadar geçen sürede, 40'ın üzerinde devlet memuru FETÖ'cü iftirasını içlerine sindiremedikleri için hayatlarına son verdiler. Binlercesi işinden aşından oldu..! Bir bölümü suçsuz yere aylarca cezaevlerinde yatırıldılar... Bu güne kadar FETÖ'cü şüphesiyle içeri tıkılan, KHK'larla atılan ve açığa alınan memurların 35 binden fazlası "pardon" denilerek görevlerine iade edilmişlerdir..!

Bolu Valiliği’nin 10 gün önce açıkladığı Bolu’daki FETÖ soruşturmaları istatistikleri de bizim iddiamızı doğrular niteliktedir. 835 FETÖ zanlısının 210’u temiz çıkmış ve görevlerine iade edilmişlerdir. Diğerlerinin mahkeme süreçleri devam etmektedir.  Bu örnekler de gösteriyor ki; iktidarın FETÖ konusunda günahı ve vebali hayli çok..! Tekrar göreve dönen memurların günlerce ve aylarca ailecek çektikleri sıkıntı ve çileler “yanlarına kar kalmıştır..!”

Diğer yandan FETÖ operasyonlarında Anayasa rafa kaldırılmış, onbinlerce memurun Anayasal hakları olan “savunma ve çalışma haklarıellerinden alınmıştır. Daha da ötesi mahkemelerde hakkını araması bile yok sayılmış, hukuk katledilmiştir. Bu gün 102 bin kişi FETÖ komisyonuna başvurup, haklarının iadesini beklemektedir.

Komisyon bu kadar insanı nasıl bir elekten geçirip, sonuca bağlayacak anlamak oldukça güç...! Örneğin dava edilmiş, yargılanmakta olan binlerce memurun başvurularını değerlendirip, bazılarının suçsuzluğunu belgeleyecek, bir kısmının da suçlu olduğu ifade edilecek…

Bu konuda şu sorular cevap bekliyor;

1-Komisyon mahkeme görevi mi yapacak?

2-Halen mahkemelerde yargılanmakta olan kişiler hakkında komisyon suçsuz kararı verirse, mahkeme ne yapacak ve ne anlamı kalacak?

Diğer yandan OHAL'in dışına çıkılarak yapılan keyfiyetler yüzünden, emekliliği dolan onbinlerce memurbaşıma bir iş açılabilirendişesi ile emekli olmuştur.

OHAL'in psikolojik baskısı nedeniyle herkes özellik başta memurlar ve iktidara yakın olmayan kesimler endişe içindeler… Bu insanların büyük bölümü depresyona girmişlerdir. Psikolojik tedavi görmektedirler. Bu nedenle OHAL, milletin sırtında bir yük olarak durmaktadır. Bu yük “korku yüküdür…” Yani halkımız manevi bir işkence altındadır..!

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.