“Soruşturma Açılır, Açığa Alınır, Kayyum Atanır”

Siyasi gücü ele geçirenlerin bu tür antidemokratik baskıları sadece kendilerinin değil, yönettikleri ülkelerinin de itibar kaybetmesine sebep olur..!

Yukarıdaki sözleri, hukukçu! kimliği ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı bir televizyon kanalında sarf ediyor..! Bu sözleri, istifası istenip de hala istifa etmeyen Ankara, Bursa ve Balıkesir Belediye Başkanları için söylüyor… (Not: Bu yazıyı yazdığımda Ankara ve Bursa Belediye Başkanları henüz istifalarını açıklamamıştı.)
 
Bilindiği gibi Cumhurbaşkanımızda bu hususta bir kaç kez konuşmuş; illerin adını söyleyerek Belediye Başkanlarının istifası istenmişti… En son konuşması ise “istifa etmezlerse sonuçlarına katlanırlar” denilerek, uyarıdan öteye geçmiş ve tehdide dönüşmüştü…
 
Tabidir ki, Cumhurbaşkanı bunu söylerse partisinin yöneticileri de devamını getirirler. Bu bağlamda Hayati Yazıcı konuya açıklık getirmiş, partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği karşılanmazsa, Belediye Başkanlarının başına gelebilecekleri tek tek ortaya koymuştur.
 
Bunları bir daha hatırlayalım;
 
A-) Soruşturma Açılır
 
B-)Açığa Alınır
 
C-) Kayyum Atanır (Belediyelere)
 
Daha beteri OHAL var, sorgusuz -sualsiz kodesi de boylayabilirler..!
 
Bütün bunlar için “bir suç isnadı olması lazım” diyor kamu vicdanı..!
 
Diyorlar ki, “zaten dosyaları var…
 
Öyleyse niye şimdiye kadar beklediniz?
 
Diyorlar ki, “keyfimizin kâhyası mısınız? İstediğimiz zaman düğmeye basarız…”
 
Bu antidemokratik bir talep değil midir?
 
Diyorlar ki, “ne demokrasisi?
 
Bu vatandaşın seçme iradesine vurulan bir darbe değil midir?
 
Diyorlar ki, “vatandaş iradesi de ne imiş?
 
Bizim için Reis'in iradesi her şeyin üstündedir..!
 
Daha önce aynı yöntemle AKP'nin 30 civarında İl Başkanı ile 3-4 adet de Belediye Başkanı istifa ettirildi. AKP içinde siyaset yapan herkesin bir anda makamı da, ünvanı da ve hatta mekanı da yerle yeksan olabilir..! Yani her an kapı dışarı edilebilirler..! Bunun için partili Cumhurbaşkanının bir işareti yeterlidir.
 
Aynı şey Bürokratlara da yapılacaktır. Yakın zamanda, “ya istifa et, ya kodes” denilecektir ya da itibarsızlaştırmak için iftiraya maruz kalacaklardır. Artık hiç bir kamu görevlisi devlet memuru mahkemelerde hakkını arayamayacak..! Bununla da yetinmeyeceklerdir… Seçilmiş Meslek Odası Yöneticileri, Sendika Yöneticileri vs. onlarda aynı şeye maruz kalacaklar..!
 
Reis ne isterse o olacak..! Reis istediğinde “akan sular bile duracak… “ Çok yakında birlikte görüp, yaşayacağız..! Reisimiz ülkemizde yaşayan herkesi “kendi hizasına sokacak” bundan emin olunsun..!
 
Bu meyanda, yeni Türkiye'nin yeni yönetim şekli; Tek adam ..! Tek seçici..! Tek karar vericiyönetimidir..!
 
Bu düzende; “kimse seçimle geldim, seçimle giderim” diyemez! “Nasıl gelmiş olursanız olun, Reis istediğinde gidersiniz...”
 
Artık iktidar partisinde atanmış ya da seçilmiş kim varsa tek geçerli kural budur.
 
Eğer Türkiye’nin geleceğini düşünüyorsak, Cumhuriyetle yönetilmenin erdemini doyasıya yaşamak istiyorsak, hiç bir erdem sahibi Türk Vatandaşı bu duruma kayıtsız kalamaz..! Bu haksız talebe sessiz kalmak, zulme sessiz kalmakla aynı kapıya çıkar. Ayrıca hiç kimse “bu AKP'nin iç meselesidir” bize ne ve ya “sana ne” de dememelidir..! Hiç kimse “zaten bu Belediye Başkanlarını Erdoğan seçtirmişti” deyip yapılanları meşrulaştırmamalıdır..! Çünkü;
 
1-Bu bir antidemokratik dayatmadır. Bu nedenle Demokratik teamüllere uymaz…
 
2-Bu talep hukuki değildir. Bir hukuk devletinde kabul edilemez…
 
3-Bu talep en temel insan haklarına aykırıdır. Esas olan kişilerin kendi iradesidir. Başkalarının kişilerin iradesi üzerinde taahhüm kurması kabul edilemez…
 
4-Bu talep ayrıca seçilmiş insanların kişilik haklarına ve onuruna saldırıdır…
 
5- Bu tamamen “Ya istifa yada iftira” “Ya istifa yada sopa..!” anlayışıdır ki; kabul edilemez… Çünkü çağdışı bir yaklaşımdır…
 
6- Siyasi gücü ele geçirenlerin bu tür antidemokratik baskıları sadece kendilerinin değil, yönettikleri ülkelerinin de itibar kaybetmesine sebep olur..!
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.