Atatürk Yaşadığı Yüzyılın En Büyük Devlet Adamıdır!

Hakka yürüyüşünün 79. yılında; Büyük ATAMIZI bir kez daha rahmet ve şükranlara anıyoruz..!

Dünyadaki bütün tarihçiler, Devlet Yöneticileri, bilim insanları ve sosyal politikacıların ortak fikri; "Atatürk yaşadığı yüzyılın en büyük ve en dahi devlet adamıdı.!"
 
Bunu teyit eden Atatürk'le ilgili onlarca örnek davranış, başarı ve yaşanmış olay vardır.
 
Atatürk Sadece Türk Milleti’ni özgürlüğüne kavuşturan bir askeri komutan değildir. O aynı zamanda yeni bir devletin kurucusudur... Hem de çağdaş dünya milletleri ile yarışabilecek demokratik hakları Milletine getiren, adeta altın tepside sunan bir dehadır…
 
O, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihinden en az 50, hatta 100 yıl önce demokratik siteme geçmiş, Cumhuriyetle yönetilen devletlerin vatandaşlarının kullandığı Demokratik hakların daha fazlasını, Türk Milleti’ne sunmuş olan bir liderdir…(Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı gibi)
 
Anlatacağım ibretlik olay Büyük Ata'mıza 1926 yılında yapılmak istenen suikastla ilgilidir... Bu suikast girişimini hazırlayanlar ile sonuçlarına, tarih kitaplarımızdan ve internetten kolayca ulaşabilirsiniz..!
 
Tarihe "Atatürk'e İzmir Suikastı Girişimi" olarak geçen tezgâhın hazırlayıcıları ne acıdır ki, o dönemin TBMM'sinde Milletvekili olarak görev yapanlardır.
 
İktidar hırsı ile alçakça bir planı hayata geçirmek istemişler; ancak istihbarat sonucu emellerine ulaşamadan derdest edilmişlerdir..! Bu girişimin önceden duyulması ve hainlerin yakalanması sonrası İzmir'e giden Atatürk, şu veciz sözlerle Halka hitap etmiştir;
 
"BENİM NAÇİZ VÜCUDUM BİR GÜN ELBET TOPRAK OLACAKTIR..! FAKAT TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR ..!
Türk Ulusu emniyet ve saadetini temin eden prensiplerle, medeniyet yolunda tereddütsüz yürümeye devam edecektir..!"
 
Yukarıdaki veciz sözler her şeyi anlatıyor…
 
Kendisinden sonrada aydınlık yolda Türk Milleti’nin yürüyeceğine tam anlamıyla inanmış bir liderdir O..! Ayrıca kurduğu Cumhuriyetin sonsuza kadar yaşatılacağından emin bir insandır.
 
 
Ölümün kaçınılmaz son olduğunu, her faninin gelip geçeceğini; ancak Türk Milleti’nin ebediyete kadar yaşayacağına inanmış bir büyük yürek onun ki..!
 
Ayrıca Atamızın, “İNSAN SEVGİSİYLE DOPDOLU” yüreğinin olduğunu gösteren şu sözleri hiç bir zaman unutulmamalıdır;
 
"MİLLETLERİN ÜZÜNTÜ VE KEDERLERİ BİTMELİDİR…
Liderlerin görevi, hayatı neşe ve şevkle karşılamak hususunda halkına yol göstermektir. Elimizdeki programın ruhu, bizi yalnız bir kısım Vatandaşla alakalı kalmaktan men eder.
Biz BÜYÜK TÜRK ULUSUNUN hizmetindeyiz…"
 
Bu veciz ifadeleri Ata'mızın, milleti top yekün kucaklayıcı ve kuşatıcı yüksek bir ahlakını göstermektedir..! Ayrıca Devlet Yöneticilerine ders niteliğindedir..! Hele hele günümüzün siyasi liderlerine "kapaktır" bu sözler ..!
 
İşte Değerli Dostlar,
 
Atatürk böylesine dirayetli ve kararlı bir şahsiyetti... Milletine olan sevgisi ve bağı hayatından bile kat kat öncelikliydi…
 
Kurduğu Cumhuriyetin ve getirdiği medeniyetin üstüne titriyordu. Mutlu ve Müreffeh bir Türkiye onun en büyük hayaliydi..!
 
O büyük insan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çağlar üzerinden sıçratıp, dünyanın en güçlü Devleti olması hayali içinde son nefesini verdi..!
 
Hakka yürüyüşünün 79. yılında; Büyük ATAMIZI bir kez daha rahmet ve şükranlara anıyoruz..!
 
 
Ruhu şad, mekanı Cennet olsun..!
 
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE..!
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.