Diyanetin Tüyler Ürperten Raporu

 

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017-2021 yıllarını kapsayan 5 yıllık bir Strateji Planı hazırlıyor. Hemen hemen her Kamu Kurumu bu tür ön çalışmalar yapar, gelecek yılların hedef ve projelerini oluşturmak için…

Diyanet İşleri Başkanlığı da bir kaç yıl önceden bu hedef ve strateji için çalışmaları başlatmış, bu bağlamda hem çalışan personelin ve hem de vatandaşların görüş ve düşüncelerini ihtiva eden anketler yapmıştır. Kurum kendi tespitlerini de bu rapora ekleyerek, bir durum tespiti yaparak raporu tamamlamıştır..!

Bu raporda ortaya çıkan sonuçlar maalesef hiçte iç açıcı değildir... Tam tersi endişe vericidir. Milletimizin için en kutsalımız olan Yüce Dinimizin temsil edildiği kurumun, kendi tespitlerinde ortaya koyduğu durum geleceğimiz açısından oldukça vahim bir göstergedir..!

Türkiye'de yaratılan “Sanal Gündemler” nedeniyle kamuoyu gündeminde hiç tartışılmayan ve hatta gizlenen bu acı tabloyu bir Müslüman Türk evladı olarak, “benim de görmezden gelmemvicdanımı ve imanımı yaralardı. Bu nedenle bu raporun özetini veriyorum;

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Stratejik Analiz Planında iki önemli sorun başlığı öne çıkıyor;

1-)DEĞERLER AŞINIYOR

-Dine yönelik ilgi ve alaka artıyor. Ancak ahlaki değerlerdeki aşınmada artıyor..!

-Diyanet personelinde, kurumsal aidiyet duygusu ve irşad dili zayıf...!

-Diyanette çalışan personel arasında kayırma algısı var. Personelin eğitim durumuna göre istihdamı yapılmıyor (Liyakat yok).

-Yetişmiş, kalifiye personelin başka kurumlara geçişi devam ediyor…!

2-)NİTELİK SORUNU VAR

-İlahiyat Fakülteleri ve İmam-Hatip Lisesi mezunu sayısı kontrolsüz artıyor..!

-Bu okullardan mezun olanların nitelik sorunu var...!

-İslamofobi ve olumsuz İslam algısı yaygınlaşıyor..!

-Kurumun üzerinde ( D.İ.B.) siyasi etki bulunuyor..!

-Dernek ve Vakıflar kontrolsüz şekilde Camii ve Kuran Kursu inşa ediyor..!

-Hurafe ve batıl inanışlar yaygınlaşıyor…!

-Din; Terör ve şiddet içeren yapılanmalarla ilişkilendiriliyor..!

-Ulusal ve Uluslararası din referanslı siyasal yapılanmaların sayısı artıyor..!

Yukarıdaki tespitleri her Müslüman Türk sindire sindire okumalı ve kara kara düşünmelidir. Ülkesi, milleti ve gelecek nesilleri için bunu yapmalıdır. Dahası zamanı gelince hesabını sormalıdır. Yüzyıllarca İslam’ın bayraktarlığını yapmış bir milletin düşürüldüğü zelil bir durumdur bu.

Daha üzücü olan ise, 15 yıldır sözde muhafazakâr(!) bir siyasi iktidarın yönettiği ülkemizde, Din hizmetleri veren bir kurumun bu tespitleri yapmış olmasıdır ve oldukça ürkütücüdür.

Eğer bu sonuçlar başka bir siyasi iktidarın yönettiği Türkiye’de olsaydı; bugün ülkeyi yönetenler “demediklerini bırakmazlardı.” Cemaat ve tarikatlarla el ele verip, “Din elden gidiyor” diye ortalığı toz dumana katarlardı…

Allah daha beterinden Müslüman Türk Milleti’ni korusun…

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.