Vatandaşı Soymanın Yeni Yolu; Meyve Suyu ve Gazoza ÖTV

Anlaşılan o ki; vatandaşın büyük bölümünün zar zor tükettiği meyve suları ve gazlı alkolsüz içecekleri dahi lüks gördüler…

Hükümetin, ekonomik, sosyal ve demokratik uygulamaları her geçen gün zulme, soyguna ve adaletsizliğe doğru yol alıyor..!
 
Başbakan’ın “Devlet'te şaşaa ve debdebe dönemi bitti, artık tasarruf dönemi başlıyor” itirafının arkasından, bir başka bakanlar kurulu üyesi Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ekonomide gelinen noktaya şu şekilde ifade etmişti; "Ya borçlanacağız ya da vergileri artıracağız..."
 
Başka bir açıklama Maliye Bakanı’ndan geldi… Yüksek bütçe açıkları, Maliye Bakanını kara kara düşündürüyordu. Yapacakları iki şeyden birini yani en kolayını seçti, "İğneden ipliğe her şeye yüksek oranda vergiler getirerek…"
 
Maliye Bakanı da diğer Hükümet Temsilcileri gibi bazı gerekçelerle vergileri savunmak durumunda kaldı. Hatta anlatırken bir hayli zorlandı…
 
Motorlu taşıtlara getirilen MTV'nin yüksekliği eleştirilince; "MTV'ye yaptığımız zam aslında %40 değil, %25'tir. Çünkü zaten biz 2018 yılında MTV'yi % 15 oranında artıracaktık..." sözlerinin devamında "2018 yılı tasarruf yılı olacak. TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı harcamaları hariç" demişti.
 
Bilindiği gibi son bir aydır ülkemizde en çok tartışılan konuların başında, 2018 yılında Hükümetin tüm zamanların en yüksek vergi oranı ile vatandaşların cebine yönelmiş olması gelmektedir.
 
Hükümet yetkilileri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri sonucu 2017 yılı için belirlenen "Vergide yeniden değerlendirme oranının" yüzde 15 civarında olduğunu, bu nedenle de 2018 yılı vergilerini bu oranda artırdıklarını söylediler.
 
Son yıllarda AKP Hükümetinin bir önceki yılın "vergide yeniden değerlendirme oranı" nispetinde vergileri artırdığı bilinmektedir. Böylece mevcut siyasi iktidar 2018 yılında tüm vergi gelirlerine otomatik olarak % 15 artış yapmıştır..!
 
Şimdi devleti yönetenlere sormak lazım,  "2018 yılında kamu işçisine, asgari ücretli işçiye, memura, SSK, BağKur ve memur emeklisine ne kadar artış yapıyor?
 
En az vergi artışı kadar artırmalı ancak, bunun yarısı kadar artış yapıyor..! Bunun Türkçesi; "Kaşıkla verip kepçe ile almaktır..!” Tabiri caizse dar ve sabit gelirlilerin mutfaklarında yangın çıkarmaktır. Emekli ve çalışanların kemerlerinde yeni delikler açtırmaktır..!
 
Hükümetin 2018 yılında vatandaşlardan alacağı vergiler sadece bununla kalsa yine iyi… Dar ve sabit gelirliler; "beterinde beteri vardır buna da şükür" deyip bir yıl katlanmaya çalışılacak bu vergi zulmüne... Ancak Hükümet Vergide bununla da yetinmeyerek, 2018 yılında vatandaşların cebinden ek vergi adı altında tam 59 milyar lira daha alacak..!
 
Bu ek vergi miktarını ülkemizde yaşayan 80 milyon vatandaşımıza, yani tabiri caizse "yediden yermişe herkese pay ettiğimizde, kişi başına her bir vatandaşımız 2018 yılında rutin alınan vergiler dışında, ek vergi olarak 737,5 lira daha ödeyecek..!
 
 
Bu bir soygundur aslında..! Bu vermeden almaktır, zorbalıktır..! Hükümet öylesine keyfe keder vergi düzenlemesi yapıyor ki, adeta milletin aklıyla alay ediliyor..!
 
Hükümetin vergi almadığı bir tek "soluduğumuz hava" kaldı. Gerçi Türkiye’nin her şeyini bozdukları gibi bu zihniyet havamızı da kirletti. Türkiye’mizde bir vilayetimiz hariç (Artvin) tüm illerimizde "hava kirliliğinin, yaşanılabilir oranların üstünde olduğu tespit edildi."
 
Türkiye’nin hava kirliliği haritası maalesef gri! (Uzmanlar Ankara ve İstanbul başta olmak üzere, bu şehirlerden kaçın diyor.) Hükümet çok şükür ki hava vergisi almıyor, ya da “havayı kirletiyorsunuz” diyerek ücretini talep etmiyor... Ancak korkarım ki, Hükümet sıkışırsa bu yola da başvurabilir! Yani aldığımız her nefesimizi sayıp vergi isteyebilirler..!
 
Hükümet, Torba Yasa ile meyve suyu, limonata, gazoz ve bilumum alkolsüz soğuk içeceklere %10 oranında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) getirdi.
 
 
Aklımızla alay ediyorlar diye bunun için diyoruz… ÖTV yasasına uygun mu da bu ad altında vergi alıyorlar? Hayır..!
 
 
Özel Tüketim Vergisinin amacı "lüks tüketim" harcamaları için değil mi? ülkeyi yönetenlerde hiç vicdan kalmamış…
 
Anlaşılan o ki; vatandaşın büyük bölümünün zar zor tükettiği meyve suları ve gazlı alkolsüz içecekleri dahi lüks gördüler…
 
Milletin sırtına zorla yüklenen bütün bu vergiler, Devlet kaynaklarını (kendi ifadeleri ile) "şaşaa ve debdebe içinde keyfe keder harcayanların, Türk Milleti’ne ağır bir faturasıdır..!
 
Zorla bu fatura halka ödetilecek, elbette vatandaşlar bu ağır faturayı gönül rızasıyla ödemeyecektir..! Halk, “bizim vergilerimizle saltanat içinde yaşayanlara zehir-zıkkım olsun..!” diyecektir. Hesap günü geldiğinde inşallah hesabını sorulur..! Kendi keyfiyet ve beceriksizliklerinin faturasını millete ödetenleri asla unutmamalıyız..!
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.