YOKUŞ, ADLARI ADALET, UYGULAMALARI REZALET

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Çankırı Şubesinin 6. Olağan Genel Kurulu’nda “Biz yıllardır adaletten başka bir şey talep etmedik. Hak, hukuk ve adaleti savunurken bunu sadece kendimize değil, 80 milyon vatandaşımız için istedik.

Devlette çalışan işçi ile memuru ayırıyorlar. Evlatlarını ayıran anne baba olur mu? Maalesef bizim ülkemizi yönetenler tüm vatandaşlarımızı ayırıyor. Şehitlerimizi bile ayırıyorlar. Bu ayrımı yapmak en büyük ihanettir” dedi.

ADLARI ADALET, UYGULAMALARI REZALET

Yokuş, “Hakkı tutup kaldıracağız diye yola çıktık, 25 yıldır bu sözümüzü tutuyoruz, bundan sonra da tutmaya devam edeceğiz. Memurlar Bakanların, mesai arkadaşlarıdır. Çıkan yasaları Devlet Memurları hayata geçirir. Kendi mesai arkadaşları arasında ayrım yapan, liyakatı, hakkı ve hukuku yok sayanlara yazıklar olsun. Adları “Adalet” ama uygulamaları rezalet.

Peygamberimiz bile liyakat sahibi olduğu için Mekke’nin anahtarını bir gayri-müslüme vermiştir. Ancak bizim yöneticilerimiz kamuya alınacak taşeron işçiyi bile kendi yandaşlarından seçiyor. Sözlü sınavlara açılan kadronun 3 – 5 katı kişiyi çağırarak içlerinden kendi adamlarını seçiyorlar. Hizmetliye ne den sözlü sınav yapıyorsunuz? TRT’ye spiker mi olacak benim hizmetli kardeşim?  Yazıklar olsun bu düzeni kuranlara da uygulayanlara da…”

FETÖ HAİNLİĞİNİ YILLARCA HERYERDE SÖYLEDİK, BİZİ DİNLEMEDİLER

“15 Temmuz ihanet sürecini hep beraber yaşadık. Biz 2005 yılından beri kamuda FETÖ örgütlenmesini anlattık. Sınav yolsuzluklarını ortaya çıkardık. 12 yıldır Türkiye Kamu-Sen her yerde FETÖ pisliğini anlattı. Ama bizi dinlemediler. Şimdi ülkeyi yönetenler bizi kandırdılar diyorlar. Kendi hatalarını millete ödetiyorlar. Eline silah alıp bu hain darbe girişimine kalkışanlar en ağır şekilde cezalandırılsın. Ancak suçlu ile suçsuz ayıklansın. Yeni mağdurlar yaratılmasın. Bu hain darbe girişiminin siyasi ayağı da açığa çıkarılsın.

Bolu Şube başkan Yardımcımız FETÖ şüphesiyle açığa alındı. Gerekli incelemeler yapıldı. Müfettiş raporları ve mahkeme kararları var, suçlu değil deniyor bu raporlarda. Ancak hala görevine iade edilmiyor. Her 4 FETÖ şüphelisinden biri yanlışlık oldu denilerek görevine iade edildi. 4/3’ü ise daha mahkemelerde yargılanmadı bile... Yazık değil mi bu insanlara? Biran önce yargılansınlar, gerçekten suçluysalar ya da suçsuzsalar ortaya çıksın. Bu ülke yıllarca 12 Eylül’ün, 28 Şubat’ın çilesini çekti. Yeni mağdurlar yaratmayın. Biz yıllardır kesintisiz demokrasiyi savunduk. Bundan sonra da aynı şekilde yolumuza devam edeceğiz.

FETÖ şüphelisi olduğu iddiası yüzünden 50’ye yakın vatandaşımız intihar etti. İçlerine bu hain suçlamayı sindiremedikleri için hayatlarına son verdiler. Yazık değil mi bu insanlara?”

DEVLETTE DEVAMLILIK ESASTIR

“Kamuda yandaş kadrolaşmayı oluşturmak için şimdi KPSS’siz Öğretmen ve Polis alıyorlar. Yeni bir kadrolaşma oluşturuluyor. FETÖ gitti, kamuya paralel Memur-Sen geldi. Şu ülkenin evlatlarını ayırmaktan vazgeçin. Kamuya liyakat ve ehliyete göre personel alın. İktidar memuru yaratmayın. Devlette devamlılık esastır. İktidarlar gelir geçer, ancak memur kalır. Devletin bekasını tehlikeye atmayın.”

ENFLASYON, VERGİ DİLİMLERİ VE EK VERGİLER MEMUR VE EMEKLİYİ FAKİRLEŞTİRDİ

Konuşmasının son bölümünde vergiler ve enflasyona değinen Genel Başkanımız, “Hükümet, “memurumuzu enflasyona ezdirmeyeceğiz” diyor. Resmi enflasyon kadar yapılan zam, zaten “sıfır” zam demektir. Memurların tamamına yakını 6. Aydan sonra bir üst vergi dilimine giriyor. Yapılan zamlar zaten vergi dilimi ile geri alınıyor.

Maliye Bakanı Orta Vadeli Planı açıkladı. Asgari ücretlinin vergi dilimleri sebebiyle, Ocak ayında aldığı maaşın altına düşmeyeceği söylendi. Alkışlıyorum doğru yapılıyor. Ancak düşünün ki, bir ülkede asgari ücret olarak 1404 TL alan biri bile, yıl içinde bir üst vergi dilime giriyor. Bunun yerine neden vergi dilimlerinde bir düzenleme yapılmıyor? Neden tüm memurların vergi dilimleri yüzünden yaşadığı kayıplar telafi edilmiyor? Böyle bir adaletsizliği kabul edemeyiz. Adalet ve hakça bölüşüm istiyoruz. Vergi dilimleriyle düşen ve enflasyon altında kalan maaşlar telafi edilmelidir.

Devlet bütçe gelirlerinin %87’sini vergiler oluşturmaktadır. Bu nedenle özellikle dolaylı vergilere ek vergiler konuluyor. Orta vadeli programda 2018 yılı için açıklanan ek vergiler başta dar ve sabit gelirliler olmak üzere vatandaşın canını yakacaktır” dedi.

 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.