Bütün Zamanların Münevveri; Mehmet Akif Ersoy

Mevcut duruma en iyi değerlendirme ve cevap, bütün zamanların aydın kişisi Mehmet Akif Ersoy’dan geldi.

Kişilerin olaylara bakış açısını; “eğitim, kültür ve inanç” üçlüsü etkiler. Meselelerimize çözüm ararken, bizi yine aynı bakış açısı yönlendirir. Ancak bugünlerde çözümlerimizde yetersiz kalıyor, sık sık “aldanmışlıktan” söz ediyorsak nedeni, kültürel kimliğimizden, tarihin hafızasından ve de aydınlarımızın yol göstericiliğinden yeterince faydalanmıyor olmamamızdır.
 
Bir de buna, günü kurtarmak adına söylemden öteye geçmeyen sözde “çözüm önerileriyle” toplumu sürekli yanıltan siyasetçiler eklenince; ciddi bir kaos ortamına doğru sürükleniyoruz.
 
Susacak mıyız?
 
Bilhassa şu son senelerde başımıza birçok felaketler yağdı. El’an çilemizi doldurmadık. Sebebi hep seyirci kalmamız.” Mehmet Akif Ersoy
 
Geçtiğimiz günlerde bu köşeden “AYDINLARIMIZ NEDEN SUSUYORLAR ACABA?” diye sormuştum. Mevcut duruma en iyi değerlendirme ve cevap, BÜTÜN ZAMANLARIN AYDIN kişisi Mehmet AKİF ERSOY’dan geldi.
 
- “Nasıldın ey koca millet? Ne oldu âkıbetin?
Vakarı çoktan unuttun, hayâyı kaldırdın,
Mukaddesâtı ısırdın, Hudâya saldırdın!
Ne hâtırâtına hürmet, ne an'anâtını yâd;
Deden de böyle mi yapmıştı ey sefil evlâd? “
 
Mehmet Akif meseleleri ortaya getirmekle kalmamış; çözümleriyle birlikte, “uyanık ve ümitli olunması konusunda” da, milletine sürekli telkinlerde bulunmuş cesur bir aydın.
-"Atiyi karanlık görerek azmi bırakmak
Alçak bir ölüm varsa, eminim, budur ancak
Kurtulmaya azmin neye bilmem ki süreksiz?
Kendin mi senin yoksa ümidin mi yüreksiz?
Ye's öyle bataktır ki, düşersen boğulursun
Ummîde sarıl sımsıkı, seyret ne olursun!"
 
CEHALETİ büyük bir felaket olarak gören Mehmet Akif,  bütün zamanların münevveri olarak, “kandırmak kadar kandırılmanın da” bir zafiyet ve tedavi gerektiren durum olduğunu daha o günlerde anlatmış.
-“Ey derd i cehâlet sana düşmekle bu millet
Bir hâle getirdin ki, ne din kaldı, ne nâmûs!
Es sîne-i ıslâm'a çöken kapkara kâbus
Ey hasm-ı hakîkî, seni öldürmeli evvel
Sensin bize düşmanları üstün çıkaran el!"
 
HEMASET dolu nutukların pirim yaptığı, sahteliğin ve sığlığın siyasetle kol kola olduğu bugünlerde en çok, erdemli duygulara sahip bir yol göstericiye ve de münevvere ihtiyacımız var.
 
İşte o aydın.


 
Milli bilincin uyanması, Hak ve hakikatin yüreklerde yer bulması ve de ALDANMAMAK adına AKİF’E KULAK VERMELİYİZ. Onun düşünce yapısından ve meselelere bakış açısından mutlaka faydalanmalıyız.
 
Mücadelemiz “NESLİMİZ” için olmalı, nefsimiz için değil.
 
Büyük dava adamı Mehmet Akif Ersoy’u Rahmet ve minnetle andık. Ruhun şad olsun.
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.