‎200 Yıldır Savaşan İnsanlar!..‎

Öyle bir toprağı var ki Ortadoğu'nun su yerine kan içmektedir. Ve doymamaktadır kana… "Din kardeşi" diye diye…

Ortadoğu kan gölü…

Fıkır fıkır kaynayıp duran fitne fesat yurdu. Kimsenin yanına yaklaşmak istemediği, hep uzak durduğu. Ama çok da uzaklaşamadıkları sıkıldıklarında ellerini uzatacağı, başlarını sokacağı!..

İçi bal dolu petek örneği…

 
***

Bazı gerçekler vardır.

Saklıdır…

Toprak altında yatıp duran madenler gibidir. Değerlidir, yararlıdır ve büyük kazançlara kapı aralayacak bir birikim gücüne sahiptir. Ama atıldır!..

Yine bazı gerçekler vardır. 

Bilinir…

Ama kimse dile getirmez, söze dökmez, çıkarıp da kılıfından ortaya atmaz. Rastlantısal bir olayla dile gelse bile, zorunlu olarak söze dökülse bile, saklı yorganının altından başını uzatsa bile kimse inanmaz; görmezden, bilmezden, duymazdan gelir…

"Yok, olmaz böyle şey!" derler.

Bellekler zorlandığında, geçmiş bugüne taşındığında, yine inanmaz kimse. Daha doğrusu inanmak istemez. Şiddetle karşı koyarlar. "Olmazın da olmazı!" derler.
Biraz zorlamaya kalktığınızda. Olmazı olura yaklaştırdığınızda, iyice yakına getirdiğinizde, derinliklerden yüzeye çıkardığınızda hep birlik olup bir ağızdan:

"Hayaldir, düştür, yanılsamadır, anlayamadığımız bir sanrılar dizisidir." der dururlar. Bağırıp çağırırlar. Aynen sanrıya kapılmışlar gibi…

Oysa gerçektir. Herkesin bildiği, uzak durduğu, içine girdiğinde bir türlü çıkamadığı bir girdaptır Ortadoğu…

Tadına bakanların tadına doyamadığı ama elini de uzatamadığı bir arı kovanıdır Ortadoğu…

Evet, kim ne derse desin, içi belalarla oldu kocaman bir gerçektir Ortadoğu… 
***

ABD Başkanı Donald Trump'ın birbirini tutmaz, ipe sapa gelmez açıklamaları ardı ardına gelmeye devam ediyor. Durmuyor ki adam! Dilini eşek arıları sokmuş gibi bağırıp çağırıp duruyor. Anlaşılmaz, mantıktan uzak ve yakışıksız açıklamaları birbirini kovalıyor. Kimi sözleri:

"Bir deli kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış!" deyimine örnek oluşturmaktadır.

Bize kalırsa bu sözler Trump'ın başını yiyeceğe benzer.

Ama ender de olsa kimi sözleri de var ki gerçeği ta kendisi…
 
***

Dün yaptığı açıklamalar içinde yukarıda tanımını yapmaya çalıştığımız türden gerçeğin ta kendisi bir sözü var ki unutulmamalı ve hep aklımızın bir köşesinde çakılı kalmalıdır. Der ki Trump:

“200 yıldır birbirleriyle savaşan insanlar arasındaki başka bir savaşa dahil olmayacağız."

200 yıldır birbirleriyle savaşan insanlar…

Evet, işte gerçek budur!

İşte Ortadoğu'nun dillenmiş hâlinin görüntüsü budur.

Ama gariptir ki: 

Bu gerçeğin yaşanmasına en büyük sebeplerden biri de ABD gibi emperyalist güçlerin bizzat kendileridir. Bunu gizlemeye çalışır, görünmesine hep engel olurlar. Bu zalimler başkalarının hakkını gasbetmeye alışmıştır. Acımasız ve insafsız tutum ve davranışları haksızlığa bir simge oluşturur. İğrençtir ve içi yapışkan pislik doludur.
 
***

200 yıldır birbirleriyle savaşan insanlar!..

Aslına bakarsanız 200 yıldan da çok önce başlamıştır bu kıyım. Tarihi çok daha eskilere dayanır.

Tarihin adını andığı hiçbir alanda insanlar Ortadoğu'da olduğu gibi birbirinin kanını dökmemiştir.

Öyle bir toprağı var ki Ortadoğu'nun su yerine kan içmektedir. Ve doymamaktadır kana…

"Din kardeşi" diye diye…

Durmak, dinlenmek veya ara vermek nedir bilmeden bütün hızı ve şiddetiyle insanlar birbirine girmektedir. Oluk gibi akan kanlar adeta daha çok kan akmasına davetiye çıkarmaktadır. Çocuk, kadın, genç ihtiyar ayrımı gözetmeksizin olanca açlığı, insafsızlığı ve olanca zulmüyle…
 
***

Suriye'deki YPG/PKK örgütünü benzeri görülmemiş hızla silahlandıran ve birbirlerini öldürmeleri için eğiten ABD neden şimdi orada yokmuş görüntüsü vermeye çalışmaktadır?
Neden daha önce değil de Türk Silahlı Kuvvetlerinin yine ummadıkları başarılara imza atmaya başladığının anlaşılmasından sonra etekleri tutuşmaya başlamıştır?

DEAŞ’lıların insanlık dışı eylemleriyle Müslümanlığı tüm dünyaya vahşet dini diye tanımlayacak her türlü hareketleri yapıp iyice yayılıncaya kadar gıkı çıkmayan ABD neden yıllarca beklemiştir?

ABD gibi emperyalist devletler, Trump gibi zalimler insanlığa yaptığı büyük kötülükleri kendileri göstermek istemezler ama dünya neden görmek istemez ki?..
 
***


Trump, kendilerinin yarattığı, gizliden gizliye besledikleri DEAŞ'lılardan söz ediyor. Ama içinde biriktirdiği kini kaldırıp atamadan. Ama yüreğinde gezip duran korkunun izlerini silemeden diyor ki:

"Avrupa’nın DEAŞ’lı tutsakları geri alması için bir şansı vardı, ancak ödeme yapmak istemediler. ‘Bırakın ABD ödeme yapsın’ dediler."

Anlaşılan o ki DEAŞ’lı tutsaklar potansiyel bir bela! Üstelik kimsenin bulaşmak istemediği…

Bizim üzerimize atmak istedikleri salyalı, kokuşmuş ve iğrenç bir bela…

 
***


İşte böyle bir Ortadoğu'da:

MEHMETÇİK belalar yığını arasında; tertemiz gönülleriyle tarihin her döneminde olduğu gibi yine canını ortaya koymaktadır.

İktidarın geçmişte yaptığı büyük hatalar sonucu bugün Barış Pınarı Harekâtını yapmak zorundaydık. Bu harekât kimsenin toprağında gözü olmayan, ama sınırlarında cirit atan terör örgütlerine karşı kendi öz savunmasını yapan bir ülkenin mücadelesidir.

Tüm bu olanlara rağmen Türkiye, 200 yıldır birbirleriyle savaşan insanlar topluluğu arasında yer almak istememektedir.

Umarız en kısa zamanda hedefimize ulaşır, Ortadoğu bataklığının kuruması için ilk adımları atar ve bölgede eskiden olduğu gibi vazgeçilemez bir güç ve denge unsuru olarak kalmaya devam ederiz.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.