Bitcoin ABD'yi Koltuğundan Atacaktır... ‎


Teknoloji almış başını gidiyor. İletişim ve bilişim alanında devrim üstüne devrim yaşıyoruz. İnsanlık, tarihinin hiçbir döneminde böylesine bir hızla değişim sergileyememişti.
Bilim ve teknolojinin, iletişim ve bilişim alanındaki baş döndürücü hızın gereklerine uymak her zaman mümkün değil. Yahut kimileri değişime uyarken kimileri çok gerisinde kalmaktadır. İnsanlık tarihi hızla yeni ve şaşılası tarihler yazmaktadır ve yazacaktır...
***
Değişime karşı çıkmak ise kurulu düzenin ilkesidir. Geri kafalılığın, cahilliğin, uyuşukluğun ve tükenmişliğin sancısı kurulu düzeni hep zorlar durur.
Çıra ya da gaz lambasının aydınlığını karanlığa çeviren elektrikle aydınlanma büyük bir devrimdir. Ve tüm devrimler insanın ihtiyaçlarından, özlemlerinden, düşlerinden ve ulaşamayacaklarından ıkına sıkına dışarı çıkar... Ve her yeni devrimde yeni karşı çıkışlar ve direnişler yaşanır.
***
Doların dünyaya egemen olması ABD için bir devrimdir. Ama bunun yarattığı haksızlık, zulüm ve aç gözlülük bitip tükenmek nedir bilmeyen bir arayışla yeni buluşları ortaya çıkarmıştır.
***
Bitcoin!..
***
Kripto para. Yani şifrelenmiş para.
Bir adı da sanal paradır.
Üstelik bunlar, yani sanal/kripto paralar sadece "bitcoin" ile sınırlı değildir.
Sayıları gittikçe artan ve daha da artacak görünen sanal paralar, belli bir sistem içinde devreye girmektedir. Şimdilik sayılarının 900'ü geçtiği söylenmektedir.
Ama hiçbiri belli bir merkeze bağlı değil! Fiziksel olarak karşılığı da yok! Güvence verecek bir kurum ya da devlet desteği de yok! (Bundan Ripple çok az yönleriyle istisna edilebilir.)
İlginç değil mi?
***
Saydığımız yokluklarına rağmen sanal/kripto para tutunmuştur, yayılmaktadır, üremektedir ve kendinden sonraki yeniliklere gebedir.
Kripto/sanal paraların belki de en önemli güvencesi şifreleme sistemidir. Üstelik gittikçe artan bir şifreleme güvenliğine sahip olacağı sanılmaktadır.
"Ulusal paraların enflasyon ve diğer yıpratıcı canavarlara yenik düşmesi ve diğer olumsuzlukları insanları sanal/kripto para arayışına itmiştir," demek hatalı olmaz...
Peki, devletin ulusal paraya sağladığı kurumsal güvenceyi sanal/kripto paralar sağlayabilecekler mi?
Bu sorunun yanıtını vermek henüz erken. Ancak ABD'nin izlediği para politikası üzerinde kısaca durup bazı verileri sunduğumuzda sizde de bu yönde bir algı oluşacağını düşünüyoruz.
***
Birleşmiş Milletler Para ve Finans konferansında alınan bir kararla tüm paralar dolara, dolar da altına endekslenmişti. Bu karara göre 1 ons altın = 35 dolar ya da 1 dolar 0,88867 gr. altın olarak belirlenmiş ve dışarıdan bir talep geldiğinde ABD, doları bu oran üzerinden altına çevirmeyi kabul etmişti.
ABD bu anlaşmaya 1971 yılına kadar uymuş ve bastığı dolarların belirtilen oran üzerinden altın karşılığını ayırmıştı. Yahut en azından öyle görünüyordu. Ancak 1971’de ABD Doları altına endekslemekten vazgeçtiğini açıkladı. Diğer ülke paralarını da dolara endekslemekten kurtaran bu karar önce memnuniyet yaratırken şimdilerde büyük bir rahatsızlık konusu olmuştur. Çünkü ABD o tarihten bu yana bol miktarda karşılıksız dolar basmaya başladı.
ABD, 1971 yılına kadar dünyada geçerli para birimi olan doların bu algısından yararlanarak dünyaya bol miktarda dolar sürdü. Yani karşılığını ödemeden dünyanın her yerinden istediğini alabilecek konuma geldi. Takdir edersiniz ki bu emperyalizmin daha da güçlenmesi sonucunu doğurmuş ve beraberinde büyük sakıncalar getirmiştir. 
***
Dünyada geçerli başka bir para birimi oluşturulması önerilerine ABD daima ve şiddetle karşı çıkmaktadır. Aynı nedenle Yeni Dünya Merkez Bankası kurulmasını da istememektedir. Elindeki korkunç gücün gitmesini kim ister ki?.. Tabii ki bu durum doların diğer paralar karşısındaki değerinin düşmesine neden olmuş, ancak bedava olduktan sonra istediği kadar düşsün değil mi? Ne olacak?
Değerli okuyucularım bakınız dolar altına endeksli olduğu zaman:
0,88867 gr altın = 1 dolar iken, şimdilerde
0,88867 gr altın = 40 dolar kadardır.
Bu ise doların değerinin 1971 yılından bu yana 40 katı kadar düştüğünü, yani doların değer kaybettiğini gösterir.
Ama bu çok bir şeyi değiştirmedi. Yine ABD karşılıksız dolar bastı. Bu dolarla dünyanın her yerinden istediğini, yine hiçbir ödeme yapmadan alabildi ve almaya devam etmektedir. Bu gücün yarattığı haksızlığa dur demek gerekmez mi?
Öyle sanıyoruz ki sanal/kripto paraların devreye girmesinde bu kısa öykünün de büyük bir payı vardır.
***
Sanal/kripto para görünen o ki içinden su çıkarılan bereketli bir kuyuyu andırıyor. Üstelik henüz dibine ulaşmanın mümkün olamayacağı kanısı olan dipsiz bir kuyuyu andırıyor.
Ortada bazı soru işaretleri olsa da geleceğin kısa bir aralığında soru işareti gibi görünen bölümler aydınlanacaktır.
***
Sanal/kripto paranın üzerine kitaplar yazılacak kadar geniş bir alan olduğunu anlamış olmalısınız. Bu kısa yazımızda size sunacaklarımız bu kadar olacaktı ama; "Bu konuda ilgili kurumlarımız ve yöneticilerimiz ne derler?" diye merak edeniniz olmuştur. Özetle belirtmek isteriz:
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK):
"Bitcoin" ve benzeri sanal paraların barındırdığı muhtemel risklere karşı kamuoyunu uyardı. Bu uyarısında özetle:
  • Sanal/kripto paranın (bitcoin ve benzerlerinin) Kanun kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmediği,
  • Bu nedenle de söz konusu Kanun çerçevesinde gözetim ve denetiminin mümkün görülmediği,
  • Diğer taraftan, "bitcoin" ve benzeri sanal paralarla gerçekleştirilen işlemlerde tarafların kimliklerinin bilinmemesinin, söz konusu sanal paraların yasa dışı faaliyetlerde kullanılması için uygun bir ortam oluşturduğunu,
  • Piyasa değerinin aşırı oynak olduğunu,
  • Dijital cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi gibi risklerinin bulunduğunu,
  • Yapılan işlemlerin geri döndürülemez olduğunu,
  • Kötü niyetli satıcıların kötüye kullanmasından kaynaklanan risklere de açık olduğunu kamuoyuna belirtti.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek:
"Bitcoin finans tarihinin en büyük balonu olan Lale çılgınlığını geçmiş. Bu spekülasyondan uzak durmalı. Bitcoin fiyatı aniden aşırı derecede yükselebileceği gibi daha sonra çöküşe de geçebilir." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı Cemil Ertem:
“İktisat aptal değildir; bizi de aptal yerine koymayın! Bitcoin'in küresel devrimdir." dedi.
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya: 
"Karşılığı için güvencesi olmayan sanal paralar konusunda ülkemizde bir yasal düzenleme olmadığını," belirtirken bir başka açıklamasında: "Sanal para düzenlenirse finansal istikrara katkı sağlayabilir." dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı ise: 
"...Devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması, arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmaması nedeniyle para olarak değerlendirilemez. Ayrıca kara para aklama amacıyla kullanılabilmesi, devletin denetim ve gözetiminden uzak olması, spekülasyona açık olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir. " dedi ve son noktayı koydu.
***
Kişisel görüşümüz o ki:
Henüz ABD emperyalizmini kimse yıkamıyor. Çin, İngiltere ve Rusya gibi ülkeler ABD'nin otoritesini zaafa uğratmak ve yıkmak için uğraşıyorlar, ancak henüz sonuç almış değiller. Çin bu konuda diğerlerinden birkaç adım daha önde...
ABD'yi dünyada hiçbir güç yıkamazsa bile merak etmeyiniz. Çok yakında sanal/kripto para (bitcoin ve benzerleri) ABD'yi koltuğundan kaldırıp atacaktır. Hem nasıl!.. 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.