Fakıbaba Fakıbaba!.. ‎


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı:
FAKIBABA:
Dar gelirli kardeşlerime ramazanda yarım kilo eti 14,5 liraya satıyorum. Daha ne yapayım?” demiş.
Yani "Bundan daha büyük BABALIK mı olur?" demeye getirmiş...
***
Önceleri Pazarda her şeyin fiyatı kilogram esas alınarak belirlenir, etiketlerde öyle gösterilir ve satılırdı.
FİYATLAR ARTTI.
Açıkgöz pazarcılar artan fiyatlardan müşterinin ürküp kaçmaması için:
Fiyat etiketine ilk bakışta görünmeyen çok küçük harflerle "yarım kg" yazdıktan sonra bunun altına ya da üstüne kocaman iri rakamlarla fiyatını yazmaya başladı.
Müşteri, görüp de beğendiği bir sebze veya meyvenin etiketine ilk baktığında kocaman rakamlarla yazılmış fiyatı görünce hemen yanaşıp "Bir kilo versene" diyor ve para ödeyeceği zaman gerçekle burun buruna geliyor. Satıcı:
"Etikette gördüğünüz fiyat kilo değil, yarım kilonun fiyatıdır." diye müşteriyi uyarıyor. O da etikete bir daha baktığında gerçeği görüp anlıyor ve üzülüyor tabii...
Müşterinin mahcubiyetinden alttan alta alay eden kimi satıcılar bile çıkıyor. Müşteri düştüğü duruma içerliyor ama yapacak çok şeyi yoktur. Çünkü alacağını almış ve sepetine/pazar çantasına/poşete yerleştirmiştir bile. Fahiş fiyatla mal satın alması bir yana cahil, aptal yerine konmuştur...
Aslına bakarsanız yanıltıldığını anlayan müşterinin yapacağı tek şey satıcıyı uygun bir dille uyarmak ve aldığı malı iade ederek oradan ayrılmaktır.
Ama...
Genelde bu yola başvuranların sayısı çok çok azdır. Eğer yoksul biriyse aldıklarının parasını öderken yüreğine koca kayalar gibi gamlar dolar. En bir iki gün bunun sıkıntısını üzerinden atamaz.  
Gariplik zordur!..
Ne var ki kimi siyasetçilerimiz, seçmenlerin daima boynu bükük, bilmez, anlamaz ve garip olmasını isterler. Bundan olacak insanlarımız, çoğunlukla yasal anlamda haklarının ne olduğundan habersizdirler. Anlaşılmaz bir döngü sürüp gider böylece...
***
FAKIBABA kendisini pazarcının yerine koyarak konuşmuş!.. Baksanıza "...14,5 liraya satıyorum," diyor. İlginç bir anlatım tarzı.
"Satıyorum..." demesi garip gelmiyor mu size de?
Kim bilir belki de "Yarım kilo eti 14.5 liraya satıyorum," dediğinde bir ihtimalle "yarım" sözcüğünü ağzının içinde yuvarlamış "kilo eti 14,5 liraya satıyorum" sözcüklerini vurgu yaparak yüksek sesle söylemiştir.
***
Bir devlet adamı bu tür anlatımlar kullanmamalıdır.
FAKIBABA'nın açıklama yaparken başvurduğu yöntem hiç de hoş değil...
Gerçi yaptığı açıklamada "satıyorum" dışındaki sözcüklerde bir gariplik yok.
Ama...
***
Şu sıralar pazarda fiyatlar gösterilirken "yarım kg"şeklinde gösterilmesi bir yana "250 gr"şeklinde gösterilmeye bile başlandı. Tabii ki okunamayacak kadar küçük yazılarla...
Sayın Bakan'ın "satıyorum" sözcüğünü kullanmasında elbet bir gerekçesi vardır.
Gerçeği öğrenmek istediğimiz için deriz ki:
FAKIBABA, FAKIBABA BU YAPTIĞIN NEDİR BÖYLE?
YOKSA BABALIK YAPTIĞINI MI SANIYORSUN FAKIBABA?
DOĞRUSUNU SÖYLE BİZE.
OLMAZ MI FAKIBABA?..
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.