İYİ Parti Ağır Sorumluluk Altındadır. ‎


Ülkemizde, baskın çoğunluğun görüşüne göre büyük bir siyasi boşluk bulunmaktadır. Hâlen iktidarda bulunan partinin uçlara doğru kayması ve dönüşü olmayan bir çizgi izlemesi halkımızı endişelendirmiştir.
Evet ortada büyük bir siyasi boşluk vardır.
İktidarın ülkeyi bilinmezliklere doğru sorumsuzca sürüklediği açıktır. Hâlen aktif olan muhalefet partileriyle doldurulamayan bir siyasi boşluk vardır...
İçinde bulunduğumuz durumun vahameti "Daha iyi kim var ki ona oyumuzu verelim!" tekerlemesiyle gelip geçiştirilemeyecek ölçüde tehlikeli sınırlara taşınmıştır.
Toplum yeni bir partiye açtır, muhtaçtır...
Ama engellemeler nedeniyle yeni bir parti kurmak güçtür...
İşte Türkiye'nin boğulduğu bu siyasi görüntü içinde İYİ Parti kurulmuştur!..
***
Bu görüntü içinde Sayın Meral Akşener ve arkadaşlarının yaptığı çalışmalar ilgi, umut, endişe ve kaygıyla izlenmektedir.
Kimi kesimde umut dolu bir bekleyiş, kimi kesimde endişe dolu rahatsızlık vardır. İYİ Parti'nin kurucu üyeleriyle Parti Genel İdare Kurulu üyeleri açıklandığında umut dolu beklentilerin düş kırıklığıyla sonuçlanmayacağı inancı egemen olmuştur.
İl ve ilçelerdeki parti başkanlığına getirilen isimler açıklandığında İYİ Parti'den rahatsızlık duyanları anlamsız bir ürküntü ve ürperti havası sarmaya başladı. Şaşkınlardı, şimdi de izleyecekleri yol hakkında sürekli değişen bir ikileme düştüler. Kimi önemsemediğini, kimi bu girişimin başarılı olamayacağını, kimi havanda su dövmekten öte bir girişim olmayacağını açıkladı. Ancak hepsinin ortak tavrında endişeli oldukları dışa yansıyordu...
İktidarı alıp sahiplenecek bir partinin gelmiş olması korkusunu yaşamaya başladılar!.. 
Başta iktidar partisi ve MHP olmak üzere İYİ Parti'deki gelişmelerden içten içe, ama sessizce rahatsızlık duyanlar çoğaldı. Zamanla bu rahatsızlıklar yayılmaya başladı. İYİ Parti'nin daha ilk adımda toplumda olumlu karşılık görmesine şaşıranlar ve bu nedenle kızgınlık duyanlar arttıkça arttı!.. 
Derken,
İYİ Parti'nin kurulmasının ardından toplumun nabzı ölçülmeye başlandı. Yapılan anketler birbirini izledi. Anket sonuçları iktidar partisi yanında diğer partiler için de hayli şaşırtıcıydı...
***
Objektif Araştırma Şirketi'nin araştırma sonuçlarına göre kararsızların dağıtımından sonra İYİ Parti'nin %21 oranında oy alacağı ve bu orana göre TBMM'de sandalye sayısının 130 olacağı ihtimali ortaya çıktı.
SONAR Araştırma Şirketi'nin verilerine göre: "İYİ Parti'ye oy veririm," diyenlerin sayısı %16,06'dır.
Her ne kadar İYİ Parti'nin daha yukarılara tırmanmasının işten bile olmayacağını öne sürenler varsa da bu rakamlar hiç de fena değil!.. Ve asla küçümsenmemelidir.
Anket sonuçları, yurdun dört yanında örgütlenmesini henüz tamamlamayan İYİ Parti'nin sempatizanlarının hayli fazla olduğuna açık bir kanıttır.
***
Bu arada ANAR'ın değerlendirmeleri ile GENAR'ın yaptığı kamuoyu yoklamaları değişik yönlü de olsa diğer araştırma şirketlerine benzer ipuçları veriyordu. Ama bunlar doğrudan açıklama yerine dolaylı açıklamaları yeğlediler.
Sonuçtan endişeli olup da yandaşlarını endişelendirmek istememiş olmalılar...
***
İYİ Parti'nin Parti Programı dikkat ve özenle incelendiğinde yukarıda çıkan sonuçların asla abartılı olmayacağı görülecektir.
Unutulmamalıdır ki henüz umut dolu beklentilere sahip olanlar özlemlerine kavuşmuş değillerdir ve kavuşmak isterler... Bu nedenle İYİ Parti'nin toplumda atıl olarak bekleyen potansiyel gücü iyi kullanmak için akılcı, bilimsel ve yapıcı hareket etmelerinin gerektiği açıktır.
Nereden bakarsanız bakınız:
Ülke sorunlarıyla yüzleşen İYİ Parti ağır sorumluluk altındadır. 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.