İYİ Parti Başarılı Oldu mu? ‎


Seçimler sonuçlandı.
Siyasilerin her biri seçim sonuçlarının ayrı bir kulpundan tutup derler ki:
"Başarılı olduk!"
Neden böyle yaparlar, neden gerçeklerin üstünü kaparlar ve neden değişik yollara saparlar?
Bilemem!
Elbet onların da bir bildiği vardır.
***
Düşünürüm!..
Derinlere dalar ama elle tutacak bahane bulamam.
Yiğitliğin onda dokuzu kaçmak, özdeyişi gelir takılır usuma…
Burkuk gönlümün anlaşılmaz saplantıları alır götürür beni birkaç yıl öncesine:
MHP'nin başındakilerin kabul etmekte zorlandığımız tutumu sonucu yeni bir parti kurulacaktır. Halkın umudu olacak, beklentilerine karşılık bulacak ve iktidarla doğrudan doğruya uğraşa girecek bir partinin kuruluşu beklenmektedir. Sözün kısası kurtarıcı bekleyen halkımızın desteğinde iktidara koşacaktır.
Halk; kendisini pisliklerden çekip çıkararak, kucaklayacak ve güzelliklere doğru götürecek bir partinin doğmasına özlem duymaktadır. Aldatmayan, doğrudan, güzelden ve iyiden yana…
Öyküsü uzundur!
En sonunda gecikerek de olsa İYİ Parti kurulur…
***
Başlangıçta hiçbir gücü ve yetkisi olmayan İYİ Parti umut olmuştur insanımıza. Gülmeyen yüzler gülmeye başlamıştır onunla…
Ve kimi anketlerde %20'nin üzerinde başarıya doğru koşacağı fısıldanmıştır umutsuzların, yoksul ve kimsesizlerin kulağına… Bir coşku sarmıştır ülkeyi, minnet ve saygı dolu gönüllerde tatlı bir heyecan pıt pıt atıp durmaktadır.
***
Derken erken seçim kararı alınır. İYİ Partinin seçimlere katılmaması için olağanüstü çaba gösterenler vardır. Yargıdan medet umanlar vardır. Ama CHP'den gelen 15 milletvekili ile sorun çözümlenir. Ardından cumhurbaşkanlığı çatı adayından söz edilir. Çatı adayına, "Hayır" diyen Sayın Meral Akşener cumhurbaşkanı adayıdır.
Gözlerde parıldayan ışık çevreyi aydınlatmaktadır. Umutlar koca beklentilere gebedir.
***
Mitingler başlar…
Tülbent fırtınası başlamıştır. Dalga dalga geldikçe büyüyen ve gönüllerde sevgiyle yer eden.
Halkın haykırması gereken "Cumhurbaşkanı Meral Akşener." sloganını Akşener bizzat kendisi defalarca haykırır ki bu bir hatadır...
Onu bu makama getirecek halkın haykırması gereken bir slogandır bu… Yoksa gelin güvey olmak gibi bir şeye benzer ortaya çıkan görüntü…
***
Mitinglerdeki coşku korkutmaktadır birilerini!.. Mitingler öncesi ve sonrası demokrasi tarihimizde yaşanmamış olaylar yaşanır. İYİ Parti ve Sayın Meral Akşener her gittiği yerde engellerle karşılaşır. Hoş olmayan, moral bozan ve yakışıksız eylemlerdir bunlar. Ama gösterilen tepkiler de yetersizdir. Ötede medyanın kapıları kasten ve tamamen kapalıdır.
İYİ Partinin televizyon kanalının olmaması ona pahalıya mal olur. 
Eylemli saldırılar olur. Silahlar öne çıkar. Yaralanmalar, hatta daha vahimi ölümle sonuçlanan olaylar yaşanır. Bir diziyi andırır adeta arka arkaya yaşananlar…
***
Seçimlere sayılı gün varken İYİ Partinin ve Sayın Akşener'in halkın üzerindeki olumlu etkisi dağılmaya başlar. Yani uzaklaşmalar devreye girmiştir. Muharrem İnce'nin tavrının bunda etkisi hesaplara sığmaz ölçüde artmıştır.
***
Kırıkkale'deki trafik kazasında ağır yaralanan İYİ Parti Samsun milletvekili adayı İbrahim Özyer'in yaşamını yitirmesi büyük bir şanssızlık olmuştur.
Merhumun cenazesi nedeniyle 23.06.2018 günü İstanbul'da yapılacak miting iptal edilmiştir.
Bu bir vefa duygusudur.
Ama mitingin iptali hatadır.
İstanbul gibi bir yerde seçim arifesinde yapılacak mitingin etkisi büyük olacaktır. Hem cenazeye katılıp hem de mitingin yapılması neden uygun görülmedi ki?
***
Seçimler yapılır, beklenmeyen ve şaşırtıcı sonuçlar karşısında şok yaşanır… İYİ Parti de Sayın Meral Akşener de bu sonuçlara hazır değildir...
Cumhurbaşkanlığı seçiminde hedeften epey uzak düşülmüştür.
Yüksek Seçim Kurulunun açıkladığı kesin olmayan sonuçlara göre Akşener'in oyları İYİ Parti oylarından epey geri kalmıştır: 1 milyon 306 bin 562 oy kadar…
Elbet bunun siyasal ve sosyolojik bir açıklaması vardır.
Ama ne olursa olsun gerek İYİ Parti gerekse Akşener beklenenin çok altında kalmıştır. Ve her iki sonuçtan da parti  organları sorumludur.
Elbet bunların da siyasal ve sosyolojik bir açıklaması vardır.
***
Demokrasi tarihimizde kurulup da seçimlere bile giremeyen, yahut girse de hiçbir başarı elde edemeyen partilerin sayısı çok fazladır. Doğrudur… Bu bakış açısından İYİ Parti başarılı olmuştur.
Yüz yıllık CHP'nin, 50 yıllık MHP'nin ya da diğer partilerin bu seçimde aldıkları oy oranlarıyla kıyas yapılırsa İYİ Parti yine başarılı olmuştur.
Ne var ki her iki konuda belirtilen verilerle yapılacak kıyas İYİ Partinin gelecekte küçülmesi sonucunu doğuracaktır.
***
İYİ Partinin başarılı olduğunu öne sürenler bilmelidirler ki: 
  • "Cumhurbaşkanı Meral Akşener" sloganını 2. turda haykırmak fırsatı kaçırılmıştır.
  • İYİ Parti oy oranını %20'lere yükseltme fırsatını kaçırmıştır.
  • Tülbentlerle yakalanan ve dalga dalga gelen fırsatlardan yeterince yararlanılamamıştır.
  • Kadınlarımız ve gençlerimizin yeterli desteği sağlanamamıştır.
Türkiye'nin geleceğinde umut veren bir parti olabilmek için geçmişten ders çıkarmak ve elde edilen tüm verileri masaya yatırılmak; nerelerde, hangi hataların yapıldığını akılcı ve bilimsel yöntemlerle belirlemek zorunluluktur.
***
Hataların tespiti ve giderilmesi yönünde ivedi olarak bilimsel çalışmalar yapılmadan:
  • Büyük millet, güçlü devlet şiarının ışığıyla kararlılığımızdan bir an bile vazgeçmedik.
  • Çok adaylı cumhurbaşkanı seçiminin önünü açarak demokrasimize nefes aldırdık.
  • Grubumuzla birlikte daha görünür ve daha etkili bir mücadele vermeye kararlıyız.
  • Bugün artık İYİ Parti ve kadroları siyasetimizin orta noktasında yerini almıştır.
  • İYİ Parti Türk siyasetinde inisiyatif sahibi olacaktır.
  • Herkes şunu çok iyi bilsin ki, iyi bir Türkiye, güçlü bir Türkiye yolundaki itibarlı yürüyüşümüze, biz daha yeni başlıyoruz.
Türünden sözler yerli yerine oturamayacaktır.
 
AÇIKLAMA:
Yazıyı yayımlamadan önce öğrendik ki:
Seçimlerden birinci çıkmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin yetkili organlarını Cuma günü toplayıp oy kaybının nedenleri araştıracak ve tartışacakmış!..
(Başarıya giden yolda sırlar olabilir ama o yolun her yanı sırlarla kaplı değildir.) 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.