Neden Oylarımızı Mutlaka Kullanmalıyız? ‎


İnce hesapların yapıldığı, hataların dönüşünün olmayacağı bir süreç başladı.
Bu süreçte ittifakların boy göstereceği ve kozların değişik bir tavır ve algı ile paylaşılacağı anlaşılıyor. İttifaklarla oluşan yeni güç odaklarının işlevlerini yakında göreceğiz.
Bu arada parti kararıyla CHP'li 15 milletvekilinin İYİ Parti'ye geçmesinden kimilerinin duyduğu rahatsızlık hâlâ devam ediyor! "Atı alan Üsküdar'ı geçti," diyen hiç yok!..
 
***

Cumhur İttifakının izleyeceği yolun Millet İttifakına haksız yere çamur atmak, gerçek olmayan iftira kampanyası oluşturmak şeklinde süreceğinin belirtileri görülmeye başladı bile!
Neler yapacaklarını, ülkeye nasıl huzur getireceklerini, toplumun refah ve huzurunu nasıl sağlayacaklarını anlatmak yerine, karşı ittifakı karalamak akılcı bir yol değildir. En hafif tanımıyla halkımıza layık olduğu saygıda kusur etmektir.
Sayın Bahçeli'nin kendilerine destek vermeyen seçmenlerden imza vereceklerinin FETÖ'nün seçmendeki siyasi ayağı olarak tanımlaması siyasetin geldiği acınası noktayı göstermektedir.
Bunun adı çürümüşlük, kokuşmuşluk olsa gerek! Eskilerin deyimiyle tefessüh etmek...


 
***
AK Parti İstanbul milletvekili Külünk'ün aynı kalıp içinde söylediği:
"Bu ittifakın bir tek temeli var 15 Temmuz’un siyasi ayağını devam ettirmek. 15 Temmuz’da silahlı kanadın başaramadığını şimdi bu dördünü bir araya getirerek Türkiye’yi Erdoğansızlaştırmak..."
Bu tür sözleri nasıl söyleyebilirler?
İnanın aklımızın hiçbir alanında makul bir cevap bulamadık. Kapalı kaldıkları karanlık odadan aydınlığa çıkınca yaşadıkları şokun etkisiyle mi söylenmiş bilemeyiz!..
Türkiye'yi Erdoğansızlaştırmayı bir suç olarak takdim etmek ne kadar garip değil mi?
Demokrasi yarışının ne olduğunu bilmezler mi?
Halkın iradesiyle biri gider biri gelir. Bunun nesi yanlış?
Yıllanmış beyinlerin saplantılarından dışa sızan bu akıl ve bilimdışı sözlere kimse haklılık payı tanımaz. Şimdiye dek yapılan seçimlerde halkın oylarıyla iktidarın, dolayısıyla o iktidarın başındakilerin değişmesi kadar doğal ne olabilir? Kendi tabularına halkın tamamının saygı göstermesini nasıl isterler?
Eğer böyle bir talepleri varsa kesinlikle haklı değiller...
 
***
 
Olanlara ve söylenenlere bakacak olursak Cumhur İttifakından yana olanların bir kısmının seçim konuşmalarında izleyeceği yok ve halkımıza söyleyeceği sözler aşağı yukarı belli olmuştur. Kendi kusurlarından hiç söz etmemek, kendilerini yukarılara/göklere çıkarmak ama karşısındakini yerin dibine batırmak!.. Bunun için:
  • 15 Temmuz sözlerini ağızlarına alıp bir sakız gibi defalarca çiğneyecekler.
  • Kendilerine oy vermeyenleri FETÖ'cü ve PKK'cı diye takdim edecekler.
  • Sanki kendilerine oy vermeyenler gerçekten FETÖ'cü ve PKK'cıymış gibi üzerlerine saldırıp duracaklar.
 
***

Sadece Millet İttifakından yana olanlara değil; Türkiye'den, Türkiye'nin mutlu geleceğinden yana olanlara, çağdaş uygarlık düzeyini yakalayıp onu da geçme hedefimizden yana umudunu kesmemiş olanlara önerimiz şudur:
Oylarımızı mutlaka kullanmalıyız.
Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılan oyların büyük bir önemi vardır.
Tabii ki geçerli bir şekilde kullanılan oylardan söz ediyoruz.
Yoksa kullanılan ama geçersiz olan bir oyla hiç kullanılmayan bir oy arasında hiçbir fark yoktur. Bu kural mutlaka bilinmelidir.
 
***

T.C. Anayasası'nın 101. maddesi:
"Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday, Cumhurbaşkanı seçilir." demektedir.
Bu hükmün bir sonucu olarak kullanmadığımız oyların yarısı ya da iki oydan biri, sanki seçilmesini istemediğiniz tarafa oy vermişsiniz gibi bir sonuç doğuracaktır. (Geçersiz oylar da aynı sonucu doğuracaktır.)
 
***

Durum aşağıda verilen örnekle açıklanmıştır. Örnekte anlamayı kolaylaştırmak için küçük bir rakam alınmıştır, ancak rakam istediği kadar büyük olsun anlattıklarımızın doğruluğu değişmeyecektir.
Oyların tamamının 100 olduğunu varsayalım:
  • 100 seçmenin tamamı oy kullanılmış ve hepsinin de oyları geçerli oy olarak kabul edilmişse cumhurbaşkanının seçilmesi için 51 oy gereklidir.
  • İki (2) seçmen oy kullanmamış diğer kullanılan 98 oy geçerli kabul edilmişse cumhurbaşkanının seçilmesi için 50 oy gereklidir.
  • Otuz (30) seçmen oy kullanmamış diğer kullanılan 70 oy geçerli kabul edilmişse cumhurbaşkanının seçilmesi için 36 oy gereklidir.
  • Tekrar belirtelim ki oyumuzu kullanıldığımızda bu oyumuz geçersiz kabul edilirse hiç kullanılmamış gibi işlem görecektir. Çünkü Anayasa'nın 101. maddesi cumhurbaşkanının seçiminin kullanılan oyların sayısının değil, geçerli oyların sayısının esas alınacağını belirtmiştir.
***

Açıklanan nedenlerle oylarımızı mutlaka kullanmalıyız.
Türkiye'nin geleceğini yapılandırmak isteyen seçmenlerin tarih önünde en büyük sorumluluk taşıdığına inanılan bir dönemde bulunduğumuz çoğunlukla kabul görmektedir.
İşte bu nedenlerle oylarımızı mutlaka kullanmalıyız.
Hafif hastalık, yolculuk, tatile çıkmak gibi nedenlerle oylarımızı kullanmama durumuna düşmemeliyiz.
Tabii ki oylarımızı kullanırken bu oyların geçerli olması için gerekli tüm özeni göstermeliyiz.
 
***

100 bin imza toplanması sırasında halkımızın Sayın Meral Akşener'e gösterdiği ilgi ve teveccüh hepimizi sevindirmiştir. Türkiye'nin geleceğinin İYİ olacağına ilişkin bundan daha açık bir kanıt olabilir mi?..
Diğer adayların da en azından aday seçilmeleri için ihtiyaçları olan 100 bin imza sayısına erişmelerini içtenlikle dileriz.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.