Nihayet FETÖ'nün Siyasi Ayağı!..‎

‎"FETÖ'nün siyasi ayağı," sözleri dillere pelesenk oldu. ‎FETÖ her yanda, her delikte ve her işe yarar yerde var da Meclis'te mi yok? Olduğunu duymayan kaldı mı? ‎"


"FETÖ'nün siyasi ayağı," sözleri dillere pelesenk oldu.

Oysa yıllardır söylendi durdu. Yana yakıla anlatıldı. Kapsamlı yapılan her FETÖ operasyonunun ardından buruk gönüller susmadı. Dediler ki:

"FETÖ'nün siyasi ayağına dokunulmadığı sürece, bu operasyonlarla FETÖ bitmeyecek… Siyasi ayak; FETÖ'nün varlığını sürdürmesine, korunma refleksini artırmasına ve aksayarak da olsa yayılmasına kapı aralayacaktır."
***
Ama son haftalarda işin içine bir şeyler karıştı. Değişti bir şeyler!

26’ncı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un:

"Askeri kişilerin askeri mahallerde işledikleri suçların da özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa önerisini kim hazırladıysa araştırılsın. Bu tamamen FETÖ ile ilgili…" sözleri gündeme oturtuldu.
 
*** 

FETÖ'yü yok ederek bu ülkenin başına bela olmasına son vermek isteyenlerin başında gelen Sayın Cumhurbaşkanı'nın, AK Parti grup toplantısında değişik bir bakış açısıyla 26’ncı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’u hedef alırken söylediği:"…Zaman zaman yanlış değerlendirmeleriyle kamuoyunun önüne çıkan eski bir Genelkurmay Başkanı…bu düzenlemeyi bahane ederek, meclisimizi toptan itham eden birtakım açıklamalar yapmıştır. Şimdi ben, özellikle kendi grubumuza sesleniyorum; burada parlamentonun hukukunu korumak üzere süratle hepiniz dava açmalısınız." sözleri ilginçtir.

Yargı organlarının nasıl harekete geçeceği/geçirileceği yasalarda açıklanmıştır. Bunun için apaçık seslenmenin doğru olmadığını düşünüyoruz.
 
***

Şimdi siz, AK Parti milletvekili olsanız ne yaparsınız? Dava açar mısınız, açmaz mısınız? Sonra dava ile kastedilen nedir? Hukuk davası mı, örneğin tazminat davası mı, yoksa Cumhuriyet Savcılığına yapılacak suç duyurusu mu?

Parlamentonun bu yapısı içinde milletvekillerinin "Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık!" sözlerini anımsayacakları kanısındayız.

Peki ya yargı mensupları! Onların önüne böyle bir dava ya da başvuru geldiğinde ne yapacaklar? Onlar bu davanın ya da başvurunun Sayın Cumhurbaşkanı'nın önerisiyle geldiğinden habersiz olarak bağımsız ve tarafsız mı hareket edecekler?

Eğer hukuk ortamında işler böyle yürüyecek, yargı böyle işleyecekse daha alacak çok yolumuz var, demektir.
 
***

Peki siyasi ayak yok mu?

"Aydın’ın Koçarlı İlçesi Kaymakamı Fırat Çelik’in FETÖ üyeliği iddiasıyla yargılandığı bir ortamda 'FETÖ'nün siyasi ayağı yoktur,' demek mümkün mü?"

FETÖ her yanda, her delikte ve her işe yarar yerde var da Meclis'te mi yok? Olduğunu duymayan kaldı mı?

FETÖ çıkarlar döngüsünün nasıl dönüp durduğunu, neleri nelerin ardına takıp silip süpürdüğünü bilmek için allameicihan olmak mı gerek? Şimdiye dek söylenen sözlerden anlaşılan o ki FETÖ her deliğe girmiş çıkmış. İstediği yerde de istediği dek kalmış! Kılıf uydurmuş, gizlenmiş saklanmış ve hiç kimsenin bilemeyeceği örtülerle örtünmüş!.. Bu düşüncelerle "FETÖ'nün siyasi ayağı da vardır," denilmektedir.

Toplumun büyük çoğunluğunun ortak görüşü aşağı yukarı bu doğrultudadır.
 
***

Milletvekillerini bırakınız “Pelikancılar” diye tanınan Bosphorus Global bile kendini bu konuda sorumlu kabul ederek suç duyurusunda bulunacaklarını ilan etmiştir.

Her geçen gün işler zorlaşıyor! Toplumsal kurumlarımızın yükleri ağırlaştıkça ağırlaşıyor… Birilerinin itmesiyle hareket eden insanların arttığı bir toplum ne ölçüde başarılı olabilir?.. Ve nereye dek sağlıklı yol alabilir ki?..
 
***

Kişisel görüşümüz odur ki FETÖ ile mücadelede her ne kadar önemli yol alınmışsa da özellikle son dönemlerde yapılan uygulamalar bu mücadeleyi sekteye uğratmıştır. FETÖ'nün diğer terör örgütlerinden en önemli farkı korkunç boyutlarda din sömürüsü yapmasıdır. İnsanların sadece dünyalığını değil, öbür dünyasını da sömürmenin örgütsel yol ve yöntemini bulmuştur. Buna karşılık yapılan operasyonların devam etmesinden anlaşılmaktadır ki FETÖ etkili olduğu alanlardan tamamen yok edilememiştir.

Şimdiye dek etkili olduğu alanlardan tamamen yok edilemeyen FETÖ'nün siyasi ayağının da temizlenmesi artık zorunluluktur.
 
***

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun FETÖ'nün siyasi ayağını 11 Şubat Salı günü partisinin grup toplantısında açıklayacağını belirtmesi çok önemli bir gelişmedir. Özellikle Sayın Kılıçdaroğlu'nun:

"FETÖ'nün medya ayağı, iş adamları ayağı, üniversite ayağı, hatta baklavacı ayağı bile çıktı ortaya. Bir de bunun siyasi ayağı vardır. Onu da ortaya koyacağım. Salı günü grup toplantısında FETÖ'nün siyasi ayağını açıklayacağım. İsim de vereceğim, her şeyi vereceğim. Başbuğ'un yaptığı açıklamalar doğrudur." diye bir ön açıklama yapması gelecek haftanın gündemini şimdiden ortaya koymuştur.

Bekliyoruz… 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.