Saklı Cevher (Sümeyye Boyacı).‎


Dünyaya geldiğinde iki kolunun olmadığını gören annesiyle babası derin bir şaşkınlık geçirir. Anlaşılmaz ve tanımlayamadıkları bir üzüntü sarmıştır onları. Ama bu öyle uzun sürmez. Sevimli mi sevimli yavrularını kucaklarına aldıklarında mutluluğun en güzelini yaşarlar.
Kalça çıkıklığı da olan Sümeyye biraz büyüyünce arkadaşlarıyla farklılığını anlar o da üzülür ama yenilmez.
Çalışmak, aklın verilerini dikkate alarak çırpınıp çabalamak ister. O minicik kafasının içinde "Çalışıp çabalamadan başarılı olamayacağı gerçeğini haykıran birileri var gibidir."
***
Yaşama küsmek yerine bir kulpundan tutup ona bağlanmayı istemektedir. Ailesi bıkmaksızın, yakınmaksızın hep yanında olurlar.
İçinde yeşermeye başlayan bir gücün itmesiyle çocuk yaşta arayış içindedir. Kollarının olmamasının onun için çok önemli olmadığını; önce annesine ve babasına, sonra çevresine ve Sayın Yılmaz Büyükerşen'in önderliğinde kentlerin en güzeli olan Eskişehir'e göstermek ister!..
Düşünür ama ayrıntıları didikleyemez. Henüz çok küçüktür…
Arkadaşlarını pencerelerinin gerisinden izlediği birbirini izleyen günlerin sıkıntısı bir akvaryumun önünden geçerken birden kaybolur gider. Minik gözlerinde kimsenin göremediği kıvılcımlar çakarken gözleri akvaryumun içinde nazlı nazlı süzülen balıklara takılmıştır. Kolları yoktur balıkların da... O an her şeyi unutur. Aklı, gözü, gönlü ve tüm varlığıyla balıkların hareketlerini izlemeye koyulur. Evet, nihayet aradığını bulmuştur!..
Balıkların da kolları yoktur ama mükemmel bir şekilde yüzmektedirler.
Öyleyse kendisi de yüzebilir. Hem de balıklar gibi hızlı ve nazlı…

***
Yüzmeye başladığında annesinin olağanüstü şefkati ve desteği hiç eksilmez.
On yaşına girdiğinde antrenör Mehmet Bayrak'la tanışır ve çalışmaya başlar.
On üç yaşında Berlin'de yapılan uluslararası yarışmada ilk altın madalyasını kazanır.
Artık hiç boş durmamaktadır. Nerede yarışma varsa Sümeyye oradadır. Bazı başarısızlıkları olur ama azmi, isteği, dayancı ve üstün idaresi ile adını her gittiği yerde duyurur.
2018'de Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda, 50 m sırtüstü S5 kategorisinde altın madalya kazanır.
***
Londra’da düzenlenen 2019 Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’na katılırken kendisine güvenmektedir.
Sponsorlarının yanında Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yılmaz Büyükerşen de ona içten ve candan destek vermektedir.
İstediği bir şey vardır sadece!
Türk Milleti'nin onunla ilgilenmesi ve onu destelemesi en büyük sevdasıdır.
Yani!..
İster ki:
Akvaryumdaki balıklar kadar başarılı olduğunu herkes görsün.
Ve Bayrağımızı çektirirken İstiklal Marşı'mızı dinletsin…

Başaracağından emindir.
***
14 Eylül 2019 günü yapılan yarışmada büyük bir başarı göstererek 2. olmuş ama yine de üzülmüştür.
Birinci olanla arasında sadece üç salise fark olması ve rakibinin iki kolunun da olması Sümeyye'nin üstün başarısının ayrı kanıtlarıdır.
Dünya çapında gelen başarıların hiçbiri tesadüf değildir. Başarı, uzun ve zorluklarla dolu bir çalışma döneminin ürünüdür. Aynı zamanda İnancın, bilimsel çalışmanın, aklın, azmin, sabrın, pes etmemenin zaferidir başarı…
Kızımızı canı gönülden kutluyoruz.
Bu ülkede daha nice Sümeyyeler vardır. Yeter ki onları arayıp bulalım ve gerekli tüm desteği verelim. Onların sayesinde dış politikanın canlandığını görmek sürpriz olmayacaktır.
***
Sümeyye Boyacı seni dünya çapındaki başarından dolayı içtenlikle kutluyoruz .
Çok teşekkürler… Çok teşekkürler...
Emeği  geçen herkese de teşekkürler...
***
Bu ülkeyi yönetenlere de bir çağrımız var:
Sümeyye'ye iyi bakınız lütfen! Ve Sümeyye'deki cevherin kaynağını görünüz, anlayınız lütfen!..
Bu ülkede örtüler altında ya da sisler ardında gizli saklı duran daha nice Sümeyyelerin bulunduğuna eminiz. Lütfen onları da arayıp, bulup, gerekli desteği vererek tüm dünyanın da bunları tanımasına yardımcı olunuz.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.