Seçim Takvimi ve Zaman Sıkışması!.. ‎


İnce hesapların yapıldığı, şimdiye dek hiç oynanmamış taşların yerlerinden oynatıldığı günler yaşıyoruz. Erken seçim Türkiye'nin gündemine girmekle kalmayıp varını yoğunu etki alanında hapsetti.
Kimileri; gelecek 10 yıla egemen olabilmenin, gücü elinde bulundurabilmenin ve ülkenin zenginliklerini sağa sola dağıtabilmenin, har vurup harman savurabilmenin ön koşulu olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmakta görüyor. Çoğunluk milletvekilleri seçimiyle ilgilenmiyor bile!..
Aday adayları ve adaylığına kesin gözüyle bakılanlar hummalı bir güven duygusunun peşinde yürüyüp duruyorlar. Varlıklar elden ele gidip geliyor, kurallar konulup değiştiriliyor!
Canavar iştahlı kocaman bir bencillik beyinleri tutsak etmiş adeta...
***
Türkiye şimdiye dek yaşamadığı türden garipliklerle sarmaş dolaş ve senli benli oluyor, daha da olacak görünüyor! Öyle anlaşılıyor ki çelişkiler dolu yaşanan gerçeğin önüne hiçbir gücün geçemeyeceği sanılıyor. Varını yoğunu ortaya koymaya gönüllülerin taşıdığı risk onları rahatsız etmiyor. Belki de kazanacaklarını düşündüklerindendir! Kazandıklarında ellerine geçecek sayısız ve denetimsiz fırsat yağmurunun altında ıslanacaklarına inandıklarındandır.
***
İktidar baştan ayağa metal yorgunu!
Bu yorgunluk gizli bir virüs gibi her alanını sarmaya başlamış bile. Hızları azalmış, inançları zayıflamış...
Bir de burunları Kaf Dağı'nda olanlarının bakışları acayip bir şekilde değişmiş. Biriken deneyimlerinden harcamaya başlamışlar bile... 16 yıllık kazanımları tel tel dökülmeye yüz tutmuş.
Bu konumda bulunanların eskiyi özlemeleri mümkün ama bilmeleri gereken bir şey var:
İyi niyetlerle yoğrulmuş duyguların küf kokulu sızıntılar arasında daha çok barınamayacağı açık bir şekilde görülüyor.
***
Muhalefet inançlı ama gücünü toplayıp daha yararlı girişimler yapması mümkünken bunu geciktirmesi en büyük handikapları...
Aklın verilerinin bütünleştirici niteliklerini bilimsel yöntemlerle kullanılmak zorundalar. El ele verip birlikte ve önlerindeki maratonun yorgunluğunu mükemmel planlama ve işbirliği sayesinde en aza indirebilirler.
Kadınlar ve gençlik kullanılmamış bir potansiyel olarak duruyor hâlâ.
Yüksel Seçim Kurulunun açıkladığı Seçim Takvimi Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonraki aşamada uzaktan gördüğümüz kadarınca, muhalefet yapmak zorunda oldukları işlerde ağır davranmaktadır. Bu tespitimiz başta İYİ Parti olmak üzere CHP ve diğer ittifak yapmak isteyen partiler için de geçerlidir.
***
İYİ Partinin halkın teveccühünü kazanmış olması olumlu bir gelişmedir. Halkın yıllar boyu muhtaç olduğu güvenirlik, etkinlik ve cana yakınlık İYİ Partinin Tüzüğü ve Programının yapılandırdığı tüzel kişiliğinde yansımaktadır. Sayın Meral Akşener'in her geçen gün halkla daha etkili bir yakınlaşma ve bütünleşme becerisi gösterdiğini gözlemlemekteyiz. Kadrosunun da aynı beceriyi göstereceklerine inanmak istiyoruz.
Halkımız içtenlikle yeni bir iktidarın özlemini duyuyor... Yaşadığımız sıkıntılar ve en önemlisi çocuklarımızın geleceğinin sisli görüntüsü hepimizi bıktırmadı mı?
Halk; kendisine güven verecek, onu gelecek kaygılarından arındıracak ülke sevdalısı kadrolara kollarını açmak için sabırsızlıkla yolları gözlemektedir.
Bu özleme cevap vermenin yolu akılcı ve bilimsel çalışmalardan uzak durmayıp halkın özlem ve beğenisini göz ardı etmemektir.
***
İYİ Parti, CHP ve ittifak yapacağı diğer partilerle bir an önce anlaşma sağlamak zorundadır. Ama tüm ayrıntısıyla... İttifakın kapsamı ne denli geniş ve kapsayıcı olursa o denli başarı beraberinde gelecektir.
***
Sayın Akşener'in cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvurmak üzere YSK'na gitmesi halkın beklediği bir davranıştı. Geriye 100 bin seçmenin imzasının alınması kalıyor. Küçümsenmeyecek oranda büyük bir sayı... Üstelik formalitelerin ağırlaştırılmış olması işin üzerinde daha çok özenle durulmasını gerektiriyor. Akşener'in kadrosu 100 bin seçmenin imzasını almada ilk sınavını verecektir.
Unutulmamalıdır ki bu aşamadan sonra yaşanacak bir yanlışlığın ve zaman sıkışıklığının bedeli ağır olacaktır.
***
Tabii ki cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin aynı anda yapılacak olması da hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Belki partiler düzeyinde bunun bilincinde olanlar çoktur ama halkın tamamının aynı yaklaşım içinde olmadığını belirtmeliyiz.
Halk daha çok bu seçimlerin cumhurbaşkanı seçimi olduğunu sanmaktadır. Sokaktaki insana sorduğunuzda hiç de azımsanmayacak bir kesim bu seçimlerin Recep Tayyip Erdoğan'ın seçilip seçilmemesiyle ilgili olduğunu söyleyecektir.
En önemlisi oylamada kullanılacak oyların cumhurbaşkanlığı seçiminde AYRI etkisi olacak, milletvekilleri seçimlerin de ise tamamen AYRI etkileri olacaktır.
Seçmenin Anayasa'nın koyduğu kuralları ve YSK'nin kararlarını bilip bunlara uygun hareket etmesi yaşamsal öneme sahiptir. Seçmenin yasa hükümleriyle YSK kararlarına uygun hareket edebilmesi için öğrenmesi gereken bilgiler ve izlemesi gereken tutum ve davranışları konusundaki görüşlerimizi önemi nedeniyle bir sonraki yazımızda sunacağız. 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.