Tuhaflık Tuhaflık Üstüne!.. ‎


Tuhaflıklar çoğalmaya başladı!..
Değerler değişiyor. Çıkar çarkı hızla dönerken toplumu yönlendirmekte becerili olanlardan biri diğerinin yerine geçme çabası içinde. Yan yana olanlara bakıyorsunuz alt alta, üst üste didişip duruyorlar. Bilinmeyen bir yaranın sağalmayan kabuğu çepeçevre sarmış bizi… Hepimizi…
Bir sistemin içinde miyiz, yoksa "Salla başını al git," bunu beceremiyorsan "Çek git gölgen dahi dolaşmasın ortalıklarda." diye öğüt verenlerle bir olmak mı gerek?
***
"Birkaç şehidimiz var!" sözlerinin kulaklarımızda yaptığı yankı aklımızda oluşturduklarıyla eş değilse işimiz zor ve alacağımız daha çok yok var demektir.
Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu müfettişleri:
"Toplanan kanların yurt dışına (Almanya) kontrolsüz gönderilmesini eleştirmiş ve geleceğe yönelik tüm toplumumuzun DNA bilgilerinin elde edileceğini; bu bilgilerden ırk özellikleri ile ırka özgü ilaçların çıkarılmasının mümkün olduğunu belirtmişlerdir.
Siz işin vahametini anlayabildiniz mi? Ne demektir bu? Tuhaf bir tuhaflık değil mi?
***
Biz bilmem kaç düvele karşı çıkıp onlarla didişirken, daha dün bağrımıza bastığımız Mısır bizimle uğraşır durur. Fetva üstüne fetva verirmiş! Nedendir bu kuyruk acısı? Olacak şey değil ama oluyor işte.
Sayın Cumhurbaşkanımıza kızgınlarmış, onu çekemiyorlarmış. Baksanıza Mısır'ın resmi fetva organı "Yüksek Fetva Konseyi"ne (Dâru'l-İftâ) verdikleri bir fetvada:
Ortadoğu'da ilgi gören “Diriliş Ertuğrul” ve “Kurtlar Vadisi” gibi Türk dizilerinin hiçbir şekilde izlenmemesi gerektiğini belirtmiş!..
Sebep?
Onlara göre çok basit:
"Erdoğan, bu dizileri kullanarak, Osmanlı’nın bir zamanlar yönettiği Arap ülkelerini yeniden kontrol altına almaya çalışıyormuş!..”
Tuhaflık üstüne tuhaflık!
***
Gelişmekte olan ülkeler dünyada; sosyal, siyasal ve kültürel etkinliğini artırabilmek için sinemayı etkin bir biçimde kullanıyor. Bu yolla, dünyada sempati kazanmanın, ekonomik, sosyal ve siyasal alanda yer kapmanın çaresini buluyor. Ama sinemanın akılcı kullanıldığı sürece yarar üreteceği, aksi durumda ters teperek işleri allak bullak edeceği de biliniyor.
Japonya, Çin ve Güney Kore gibi ülkelerin bu silahı etkili bir şekilde kullandığını belirterek bizdeki dizilerden pek umutlu olmadığımızı belirtelim.
Siz bakmayınız bizim zar zor yaptığımız dizilere. Mısır'ın Sayın Erdoğan'a olumsuz bakışı dizilerimize böyle yansıyor…
Bir başka tuhaflık işte!
***
Almanya adına Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yapan Ozan Ceyhun'un Avusturya Cumhuriyeti'nde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne atanması özellikle ülkücüleri rahatsız etti. Bu kişinin 1980 yılında ülkücü Mustafa Eroğlu’nun öldürülmesi davasında cinayetten yargılanmış olması işin tuzu biberi… Bazı MHP milletvekilleri ile partililer bu duruma tepki gösteriyor ama Sayın Bahçeli'nin buna itirazı var. Diyor ki:
"MHP ile hükümet arasına 'fitne' sokmaya çalışanlar var... Say desem 5 şehidimizin ismini bunların katillerini sayamayacakların fitne ateşini tutuşturmaları namertliktir."
Anlaşılması zor tuhaf bir ölçüt değil mi?
***
İdlib'te yaşananlar hakkında tuhaf yorumlar yapılıyor. Sayın Cumhurbaşkanı'nın İdlip için:
"Bir savaş var diyebilirim!.." demesi çoğu kesimde eleştirilere neden oldu.
"Savaş varsa neden bizim haberimiz yok!" türünden karşı çıkışlar var.
Bu ayın sonunda Suriye'ye verilen süre sona erince ne olacak? Merakla bekleniyor.
Ama tuhaf bir bekleyiş! Çok sağlıklı bir görüntü yok!
***
"Vatandaşlarımız bu denli baskı altında nasıl yaşıyor?" sorusu sorulurken Koronavirüs her yanı allak bullak etti.
Karantina altına alınanların sayısı gittikçe çoğalıyor.
İran, Irak derken şimdi de "Türkiye'de de var!" dedikoduları yayılıyor.
Sağlık Bakanı ise sık sık TV'lere çıkıp tuhaf açıklamalar yapıyor.
İnansan bir türlü inanmasan bir türlü!..
***
Yaşadığımız bunca sorunlar tespih tanesi örneği dizilirken halkımızın ekonomik sorunlardan başını kaşıyacak zaman bulamaması adeta sevindirici!..
Yoksa bilseler ki bunca sorun yaşıyoruz, kafayı yemeleri işten bile değil!..
Tuhaflık işte budur ki güler olduk ağlanacak hâlimize…
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Atilla satmış Emekli Astsb.4 hafta önce
yoruma gerek yok yazılan yazımıs.