Utanç Üst Üste!..


Kirlilik, pislik ve utanç üst üste!..
Dışarı çıkmak, eş dostla bir iki laf etmek bile gönüllere yük olmaya başladı…
Seçim kargaşası her yerde soluk soluğa, itiş kakış!
"Can boğazdan geçer" derler ama boğaz derdinden de öte dertler yığılmakta durmaksızın; evlerde, işyerlerinde ve her yerde üst üste!..
Sokaktaki insan dilline dolamıyor pazardaki fiyatları! Gözler görmüyor etiketlerdeki fiyatları, akıl kaçıp duruyor fiyatları algılamaktan…
Sofra küçülmüş, gurultular yükselirken sıkıntılı midelerden bakışlar bezgin…
Kaçış kaçış üstüne…
Kirlilik, pislik ve utanç üst üste!..
Feryatların boğucu gürültüsüne tahammül edecek kimse kalmamış!
***
Demokrasi tarihimize kara bir leke gibi yapışacağı gün gibi ortada 31 Mart seçimlerinde yaşananlar…
Anlaşılmazlıklar, ters köşe yatırmalar ve sözde gizlilikler; insanlarımızı küflü umutsuzluğun içine çekmekte ve karamsarlık girdabında soluk soluğa bunaltmaktadır. Kime sorsanız; hoyratlıklardan, haksızlıklardan ve zulümden söz edecektir. Katranımsı kara bir yapışkanlığın, lağımlardan sızan sersemletici pis ve ağır kokusunun beyinlerini istila etmeye başladığını söyleyeceklerdir.
***
Yazılı ve sözlü medya demir bir tokmak!

 Ne var ki bu tokmağın her yanında iğrenç kokulu çiviler çakılı! Gerçeği arayıp yansıtmak çabası içinde olanlar öylesine azınlıkta ki aransa da kolayca bulunacağa benzemiyor.
İnip kalkmakta tokmak durmaksızın.  
Ve gerçekleri alt üst etmekte... 

***
Haberler şekil değiştirmiş! 
Gerçeği öğrenmek için can atanlar bin pişman!
Haberlerden kaçıyor halkımız, merak duygularını körelterek yaşamanın daha çok mutluluk getireceği inancı etken…
İnsanlarımıza yapılan bu haksızlıklar tepelemesine günah yüklü. Üstüne Allah inancı pazarlık konusu!.. Bunca günah yükünün altından kalkıp kalkamayacaklarını Allah'tan başka kim bilebilir?
Gerçekleri her kesim kendine göre biçimlendirerek sunmak istiyor. Değerlendirme yapılabilir, görüşler farklı olabilir ama; yalan olduğunu bile bile halkımıza gerçekmiş gibi sunulan bilgiler kime, ne yarar getirir ki?
Yalanlardan medet umanlar bilmelidirler ki çevreye yaydıkları pis koku gün olur ki onları boğar. Yalanlarının hesabını Yüce Allah'ın huzurunda verebilirler mi?
***
İstanbul-Maltepe'deki sayım uzayıp gitmekte!..
Bir an önce tamamlanmasını isteyenler de var, karşı çıkanlar da…
Karşı çıkanlar çoğunluktaymış gibi görüntü verilmeye çalışılıyor… Sayımın bir an önce bitmesine karşı çıkanların davranış ve tavırları seçmenin iradesini töhmet alında bırakacak ya da iradesini tutsak etmeye yönelecek nitelikte… Bilinmezlik etken zamana.
Gücü elinde bulunduranların neye, nasıl karar verecekler henüz açık değil.
Dün, yani 12.04.2019 günü Maltepe İlçe Seçim Kurulu'nun Sandık Sayım Kurulu sayısını ve sayımı hızlandırmak istemesine tepki gösterip sayım alanına topluca girenler olunca özel harekat polisi müdahale ediyor ama sayım da duruyor.
Bu haberi olduğu yorumsuz verenler olduğu gibi yeniakit.com.tr, A haber ve diğer yandaş medya:
"CHP’li vekillerin olay çıkardı," şeklinde duyurdu.
Doğruluğun her şeyin üstünde yer alacağına inanan biri olarak:
"Hangisi doğru acaba?" diye düşünürken olayla ilgili olarak İstanbul/Maltepe 1. ve 2. İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarının 12.04.2019 tarih ve 2019/61 sayılı karar metnine ulaşabildik.
***
Kararda özetle ve aynen şunlar yazılı:
"…Başkanlıklarca alınan karar doğrultusunda grup çoğaltma yoluna gidilmek istendiği sırada Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanları bağırarak bu şekilde çalışma sistemlerine karşı olduklarını söyleyerek, çalışan tüm personele, kurul başkanlarına, Cumhuriyet Savcılığına, YSK'ya şikâyet edeceklerini bağırarak ve beraberlerindeki çok sayıda kişilerle birlikte sayım işleminin YAPILDIĞI SALONA GİRİP ÇALIŞMA ORTAMINI ENGELLEMELERİ, sayım için görevlendirdikleri parti gözlemcilerini geri çağırarak dışarı çıkartmaları, KARGAŞA VE KAVGA ORTAMI YARATMALARI nedeni ile YSK'nun kararları doğrultusunda yeniden sayım işlemlerine 13/04/2019 tarih ve saat 08:30'a kadar ara verildiği, bu olaylar göz önüne alınarak, bundan sonraki çalışmaların selameti açısından:
1-…gözlemci Siyasi Partiler tarafından bildirilen kişiler ve sadece siyasi partilerin 2'er kişi milletvekili dışında başka hiçbir KİMSENİN ALINMAMASINA,
2-Salon girişinde bulunan boş camlı alan önüne her siyasi partiden en fazla 3 kişinin BULUNDURULMASINA ve bu alana çay kahve vs. yiyecek içecek teşkilatının KURULMAMASINA,
3-Kararın gereğinin yapılması için Maltepe Kaymakamlığına, İlçe Emniyet Müdürlüğüne, Siyasi Partilere gönderilmesine 12/04/2019 tarih saat 23:30'da karar verildi."

seklinde karar almışlardır. Karar imzalı ve mühürlüdür.
***
AKP ve MHP taraftarlarının yaptığı bu yakışıksız işi "CHP’Lİ VEKİLLER OLAY ÇIKARDI;" diye yalan söyleyerek halkımızı yanlış bilgilendiren, belki de kışkırtma sonucu umulmadık davranış sergilemelerine neden olan gazetecileri şiddetle kınıyorum. Bunun adı gazetecilik değil, asıl velinimetleri olan halkımıza, yani haberlerini okuyanlara ihanettir.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.