Yersiz Yurtsuz Öğrenciler!.. ‎


Okullar açıldı.
Her yan fıkır fıkır. Sevinç dolu çocuklar ve gençler.
Hele ailelerini sarıp sarmalayan heyecan!
İlköğretimden tutun da yüksek öğretime varıncaya dek arı kovanı gözün görebildiği her yer...
Yeni bir öğretim yılının ağır yükü altına girecek yine eli öpülesi öğretmenler.
***
Dertler de sıraya girmiş! Birden çok ve sıkıntılı...
Görünen o ki uyuşturucu satıcıları okullarda köşe kapmaca oynayacak yine. Sinsi bir ağ gibi okul önlerini ve çevrelerini kuşatan bu iğrenç uyuşturucu satıcılarına karşı narkotikle mücadele ekiplerine epey iş düşecek.
Köklü çözüm isteyen bu veya benzeri konulara, kurulu düzenin yine yüzeysel yaklaşacağı izlenimleri var. Birkaç göstermelik mücadele, birkaç tutuklama yetmeyecek hiçbir zaman…
***
Ev bark sahibi olmayanlar ve yurtsuz kalanlar az değil!.. Kredi Yurtlar Kurumunun önünde ya da bilgisayarların başında öğrenci kuyrukları dizi dizi olmuş!..
Açıkta kalanlar, sıraya hiç giremeyenler, yedeğin de yedeği olamayanlar var. Gelecek endişesiyle acı dolu yoksul gençlerimiz; aç, kimsesiz ve uykusuz.
Ama…
Bakın ötede.
İstanbul Üsküdar gibi bir yerde. Kredi Yurtlar Kurumuna ait bir yurdun başına gelenlere bakın!
***
OdaTv'nin haberine göre gelişmeleri şöyle sıralayabiliriz:
  • Nakşibendi tarikatının liderlerinden biri olan Mahmud Esad Çoşan adına, 2005 yılında “Mahmud Esad Coşan Eğitimi Kültür Dostluk ve Yardımlaşma Vakfı”nın kurulmuş.
  • Bu vakıf 2014 yılında “vergiden muaf” tutulmuş.
  • Vakıf “kamu yararı” statüsündeki vakıflar listesine girmiş.
  • Üzerinde devlet yurdu ve okul bulunan 12 bin metrekarelik hazineye ait arsanın irtifak hakkı 30 yıllığına sözü edilen vakfa verilmiş.
  • Bu konuda ön sözleşme Milli Emlak ile 11 Nisan 1916'da imzalanmış.
***
Milli Emlak Müdürlüğü sözleşmeyi imzalar imzalamaz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 06 Haziran’da yazı yazarak “kamu yararı” adına plan değişikliğine gidilmesini istemiş.
Mahmud Esad Coşan Eğitim Kültür Dostluk ve Yardımlaşma Vakfı lehine 30 yıl bağımsız ve sürekli nitelikli irtifak hakkı tesis edilen arsanın 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan Tadilatı KAMU YARARI nedeniyle kabul edilmiş.
Söz konusu arsa; “anaokulu”, “kreş”, “ilkokul”, “lise” ve “yurt” yapılması için “özel eğitim alanı” ilan edilerek arsaya 2 emsal ve 5 kat yapı yapma izni verilmiş. Sonraki 5 ay içinde ikinci bir değişikliğe yine gidilmiş...
***
  • Nakşibendi tarikatına tahsis edilen 12 dönüm arazi üzerinde Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı “Altunizade Erkek Yurdu”nun yıkıldığı.
  • Yıkılan yurdun bulunduğu arsanın ise şimdilik otopark olarak kullanıldığı.
  • İnşaata da kısa bir süre sonra başlanmasının beklediği açıklanıyor.
***
Acaba bu yapılanlar tarikatların eğitim ve öğretim işine yeniden el attıklarını mı gösteriyor?
***
Peki ya ev bark sorunu yaşayan öğrencilerimiz?
Ya Kredi Yurtlar Kurumunun bir yurduna yerleşemeyen öğrencilerin ve velilerinin çektiği acı, sıkıntı ve bunalım dolu günler?
Ya bir yurda yerleşemediği için üniversitelere kayıtlarını bir yıllığına dondurmak zorunda kalan öğrenciler?
Bunlara kim sahip çıkacak?
Tarikatlar mı?
Olacak şey değil ama… 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.