Ben Gamlı Baykuş Değilim

Gamlı baykuş felaket habercileri ve kötümserler için kullanılan bir tabirdir ve ben de gamlı baykuş değilim.
Sadece gördüklerimi söyledim , yıllardır da söylüyorum ayrıca bu yazıyı yazmaktan dolayı da son derece üzgünüm.
Şüphesiz ki benim gördüklerimi başkaları da görmüştür ama ben susup oturmak yerine gördüklerimi söylemeyi bir ikaz görevi olarak düşündüm.
 
Heyula gibi gelen ekonomik çöküşü görmek için sadece doğru bakmak yeterliydi zaten ben de bunu yaptım ayrıca "iyi diyelim iyi olsun moral bozmayalım" gibisinden düşüncelere de katılmam mümkün değildir çünkü ben bir şeylerin iyi olması için illa ki doğruların yapılması gerektiğine de inanıyorum.
 
Evet bu sefer gelen kriz Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ve en uzun süreli olacak ekonomik krizidir.
Benim gördüğüm aynen budur.
Çünkü bu çok kriz ağır bir borç krizidir.
 
Ve bu kadar ağırlığına rağmen "böyle bir krize girilirken" devletin elinde fazla bir ekonomik güç kalmamıştır son yılların modasına uyarak devletin neredeyse bütün fabrikaları ve bütün işletmeleri elden çıkartılmıştır.
 
Bu da yetmezmiş gibi "yap işlet devret" metoduyla yapılan işletmelere çok yüksek miktarda hazine garantileri verilmiştir.
 
En önemlisi 2000 li yılların başlarında bu günlere göre çok daha kolay bulunabilen yabancı para akışının bir gün gelip de bulunamayacağı asla hesap edilmemiştir.
 
Yıllardır uygulanan ekonomik model yabancı parayla yapılan inşaat sektörü yatırımlarına ve rant ekonomisine dayandırılmış  ve ekonomik model de üretimden daha fazla da tüketime  yönlendirilmiştir. Bu ekonomi doyum noktasına geldiğinde bitebileceği ve krize girebileceği de hesap edilmemiştir.
 
Yani lale devrinin hiç bitmeyeceği farz edilmiştir.
 
Bu yapılanların hepsi yanlış kere yanlıştır ve bu yanlışların yapıldığı anda ekonomik krizin "aslında ekonomik iflasın" kaçınılmaz olacağı bile hesap edilmemiştir.


Geldiğimiz noktada ise döviz kurlarının artışı zembereğinden boşanmış saat gibidir ve ekonomimiz bu gidişi de önleyemeyecek durumdadır.
 
Bu noktada doların her 10 kuruş artışı ekonomimize 50 milyar TL borç olarak geri dönmektedir.
 
Ben bu gün açıklanacak tasarruf tedbirlerinin sonuç verebileceğine inanmıyorum.
 
Çünkü zaman geçmiştir ve geçen zaman da kaybedilmiş zamandır bu tedbirler  iki yıl önce alınsaydı  gidiş bu kadar kötü olmayabilirdi.
 
Benim düşüncelerim bunlardır.
 
Son olarak yıllardır bu yazdıklarımı söylediğim zaman "en başta kendi ailemde" gamlı baykuş sayıldım.
Keşke söylediklerim doğru olmasaydı.
 
Ama ben hayatımın her döneminde doğru bildiklerimi ve inandıklarımı söyledim. İnsanlarımızın çoğunluğu da "uyarıları dinlemek yerine" kötü haberlere kulaklarını tıkamayı tercih etti bana göre de kafalarını kuma gömdü.
 
Şimdi yaptığım da doğru bildiklerimi "karamsar da olsa" söylemektir.
 
Bundan sonra olabilecekler için çok endişeliyim endişelerimin şahsımla hiç bir alakası yoktur zira ben bu yaşa kadar yaşayacaklarımın çoğunu yaşadığımı düşünüyorum endişelerimin sebebi "en başta kendi çocuklarım olmak üzere"genç nesillerdir.
 
Onlar daha hayatlarının başındalar ben de onların "bir tekinin bile" hayatlarının kararmasını istemiyorum.
Onun için bu yazıyı yazmaya gerek duydum ve böyle bir yazı yazdığım için de son derece üzgünüm.
 
ALLAH TÜRKİYE'MİZİN YARDIMCISI OLSUN

 
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.