Enflasyon Nasıl Düşer?

Suriyeliler için yapılan masrafın az bir kısmı ile tarımı desteklerseniz bu iş olur. O zaman tarım üretiminiz de artar; Tarım üretiminiz artarsa fiyatlar da düşer.

Ben Türkiye'deki ilk İşletme fakültesinin ilk öğrencilerindenim.
 
İktisat ve İşletme fakültelerinin en önemli dersi İktisat dersidir ve o derste de ilk öğretilen şey arz talep dengesidir.
 
Enflasyon oranını da, faizin yüzdesini de  ve tabii piyasada satışa arz edilen malların fiyatını da bu denge tayin eder.
 
Basitçe anlatmak gerekirse piyasalarda satışa arz edilen malların miktarı düşerse ve talebi de artarsa fiyatı yükselir, önce fiyat yükselir ve ardından da tezgâh altına düşen mallar karaborsaya bile düşebilir.
 
Bu konuyu yazmak artık şimdi her zamankinden daha fazla ihtiyaç oldu , zira Türkiye'mizi yönetenler üretimi azalan malların fiyatını piyasayı zorlayıp tanzim satışlar yaparak düşürebileceklerini zannediyorlar.
 
Bana göre bu mümkün değil;
 
Peki, bu malları ucuzlatmanın çaresi yok mudur?
 
Olmaz mı vardır tabii her derdin çaresi vardır. 
 
Çaresi de o malın fiyatını düşürebilmek için üretimini arttırmaktır. Yapılması esas gereken aynen budur şimdi yapılan ise beyhude gayrettir ve havanda su dövmekten başka bir şey de değildir.
 
Tabii bir de ithalat yolu var o yolla da sadece günü kurtarırsınız ama geleceğinizi de kaybedersiniz.
 
Şimdi güncel olan konu tarım ürünlerinin yüksek fiyatlarıdır.
 
Bugün 3-6 lira arasında fiyat bulan patates ve soğanın fiyatı  geçen yıl 0.75 kuruş ile1.00 tl arasındaydı.
 
Geçen yıl bu zamanda 2-3 tl arasında fiyat bulan patlıcan bu yıl 6-8 tl arasında fiyat buluyor geçen yıl demeti 1 tl ye satılan yeşillikler bu yıl "demetleri yarıya düşürülmüş olarak" 2 tl fiyat buluyor geçen yıl bu zamanda 1,5-2 tl fiyat bulan ıspanak bu yıl 4-6 tl ye satılıyorsa bunun en büyük sebebi üretimde azalmadır.


 
Peki, üretim neden azalıyor;
 
Neden olacak maliyetler kurtarmıyor onun için çiftçiler fazla ekmiyorlar ve sonuçta da üretim düşüyor. Düşen üretim de yükselen fiyatlar olarak vatandaşın cebini yakıyor.
 
Sonuçta da ekim yapmayan köylülerimizin bir kısmı şehirlere göç ederek üretici konumundan tüketici konumuna geçiyorlar.
 
Bu durum alenen göz önünde ve tedbir almak konumunda olanlar tedbir almak yerine baskı yaparak fiyat düşürmeye uğraşıyorlar.
 
Olmayacak duaya âmin denmez;
 
Bu yapılan bence  günü kurtarmaya bile yetmez.
 
Ama geleceği kesinlikle kaybettirir.
 
Yapılması gereken şey tarımda üretim artışı sağlamaktır.
 
Bu da tarım girdilerinin fiyatlarını düşürmekle olur.
 
Peki, bu girdilerin fiyatlar nasıl düşer?
 
Gereken yerde ve zamanda tarım sübvansiye edilerek yani fiyatların bir kısmı devlet tarafından karşılanarak tarım girdilerinin maliyetleri düşürülebilir.
 
Bu tedbirler ileri tarım ülkelerinin hemen hepsinde vardır, Konya vilayetimizden daha küçük bir alanda yer alan Hollanda’nın tarım üretiminin bizden fazla olmasının sebebi de aynen budur.
 
Kısacası mülteci Suriyeliler için yapılan masrafın az bir kısmı ile tarımı desteklerseniz bu iş olur.
 
O zaman tarım üretiminiz de artar;

Tarım üretiminiz artarsa fiyatlar da düşer;
 
İstihdam artışı da sağlanır;

Köyden şehirlere göç de tersine döner ve bir taşla dört kuş vurmuş olursunuz.
 
Bazen çare bu kadar da göz önündedir ve bu kadar da basittir.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.