Fetullah Çetesi Neden Bitmiyor?

Dokuz kollu ahtapot gibiler ve bir türlü bitirilemiyorlar ve bu gidişle bitirilmeleri çok zor olacak;

Ben yazımda tam da bu konuyu irdeleyecek ve kimsenin söylemediği "ama illa da söylemesi gereken şeyleri söyleyeceğim.

İlk olarak şunu söyleyeceğim;

Bu çete devletin içerisine sızmadı tam tersine devlet yapılanmasının içerisinde bulunan Amerikancı yapılar 80 li yıllardan itibaren bu yapılanmaya yol verdiler.

Yol vermelerinin sebebi de o yıllarda Amerikan yönetiminin eski sovyet cumhuriyetlerinde uyguladığı ve Sovyet İmparatorluğunu dağıtmayı amaçladığı "Yeşil kuşak projesi" idi.

Usame Bin Ladin'in "El Kaide" yapılanması da aynı amaca hizmet ediyordu Türkiyede ve dünyada teşkilatlanan ve "Fetullah hocanın okulları" vasıtasıyla vitrine konularak sempati toplayan Fetullehçı yapılanma da aynı amaca hizmet ediyordu.

Bence en yalın gerçek buydu.

Bu yapılanma zamanla devlete öylesine nüfuz etti ki "okullarda ve dershanelerde yetiştirilen öğrenciler devlet içerisinde bulunan emniyet,adliye ordu ve diğer devlet kademelerinde de her noktayı ele geçirdiler.

Bunu da tek başlarına yapmadılar siyasi irade de her devirde işin içindeydi.

Şimdi 1984,1985 ve 1986 yıllarında askeri okullara giriş sınavlarında soruları çalan Fetullahçıların o devirlerde orduya elemanlarını yerleştirdiği söyleniyor.

O seneler ANAP hükümetlerinin iktidar seneleriydi.

Ama "zaten var olan yapılanmaların" devletin köşe noktalarına yerleşmeleri en çok AKP iktidarı zamanında oldu.

Kendileri ısrarla inkar etseler de olan tastamam budur.

Bu yapılanmalar 2007 yılı sonrasında "öncelikle orduda" olmak üzere devletin kademelerindeki kendilerinden olmayan herkesi tasfiye etmeye kalkıştılar bunu büyük ölçüde başardılar da.

Ne zaman ki iktidar olma sırasının kendilerine geldiğini düşündüler;

İşte o zaman iplikleri pazara çıktı ve kendileri tasfiye edilme yoluna girdiler.

Bunun miladı da 15 temmuz 2016 kalkışma teşebbüsüdür.

O teşebbüs akamete uğradı çünkü Türk milleti sokaklara döküdü ve aynı zamanda "Türk ordusunun kurumsal kimliği" de darbeci çetelere geçit vermedi.

Geçit vermediler çünkü Türk ordusu binlerce yıllık geleneğe dayanan bir kurumdu ve o kurumsal kimliği aşamadılar.

Kendileri bilmeseler de o kimliği aşmaları da mümkün değildi zaten.Ortada bir kurmay aklı olmadan yapılan kalkışmaların muvaffak olması da mümkün değildi çünkü kendi yapılanmalarındaki askerler komutanlarından değil de imamlarından emir alıyorlardı.

Şu anda çete büyük ölçüde dağılma yolundadır ama yine de henüz dağılmış değildir hala ayakta olduğu yapılar vardır.

Bu yapının geri kalanı da iktidarın içerisindedir.

İktidar "sadece bu sebeple" dağılabileceği için kendi içerisindeki kripto Feto yapılanmalarını dağıtmamaktadır bundan dolayı bu meselenin halli çok zordur çünkü iktidar partisinin içerisinde Fetullah çetesiyle iç içe girmiş çok sayıda kişi vardır.

Bu konu kendi milletvekillerini bile isyan noktasına getirmiştir milletvekili Şamil Tayyar'ın uyarıları da bu cümledendir.
Ama bu temizlik ille de yapılmak zorundadır .

İkinci mesele de askerin içerisinde yapılan temizliğin polisin içerisinde henüz tam olarak yapılamamasıdır bu nedenle kripto polislerin "insanları tacize varan uygulamalarının " faturası da yarın iktidar partisine çıkacaktır.

Bu uygulamaların bahanesi de hazırdır ve her şey OHAL'e yüklenmektedir.

Uygulamayı yapanlar polis olsa da yarın faturayı ödeyecek olan siyasetçilerdir.

Birinin çıkıp bu gerçekleri söylemesi gerekiyordu ben de söyledim.

Tabii duyan olursa...
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.