Cumhuriyeti Anlamak

 

Tarih boyunca, daima hür ve bağımsız yaşamış olan aziz milletimiz, tarihte birçok defa var oluş mücadelesi vermiştir. 

Bu aziz millet, tarihin hiçbir döneminde istiklalinden taviz vermemiş, tarih sahnesinde hep var olmuş, cihan devletleri kurmuştur.

Kurduğu devletler marifetiyle de “nizam-ı alem” ideali doğrultusunda adil ve  eşitlikçi uygulamalarıyla model olmuş,  cihana istikamet tayin etmiş, tebaaya hizmeti ilke edinen yönetim anlayışıyla başka devletlerin yönetimindeki insanlarınca imrenilmiş, tarihte hep var olmuştur.

Farklı dönemlerde yok olmanın eşiğinden milletin azim ve kararlılığıyla kurtulan ecdadımızın şanlı destanı “Kurtuluş Savaşı” mazlum milletlere ışık tutmuştur.

Birinci Cihan Harbi sonrası topraklarında emeli olan küresel eşkıyalara karşı var oluş mücadelesi başlatmış, “Ya istiklal ya ölüm” parolasıyla mücadele etmiş ve aziz vatanımızı düşmana bırakmamış, milli egemenliğini korumuş, “Türkiye Cumhuriyeti” adıyla yeni bir devlet kurmuş, 29 Ekim 1923’te de bunu bütün dünyaya ilan ederken, yönetim şekli olarak da Cumhuriyet sistemini benimsemiştir.

Cumhuriyet, milli birlik ve beraberlik açısından birleştirici bir özellik taşımaktadır. Cumhuriyet, yönetimde halk ile istişare yapmanın adıdır.

Çünkü ülke yönetiminde söz sahibi olanlar, kendi görüşlerini halka arz etmekte, halk ise gerek adaylarla, gerek kendi kendisiyle istişare ederek, uygun gördüğü, daha iyi olduğuna inandığı kişileri tercih etmektedir.

Aziz milletimiz, genciyle ihtiyarıyla, erkeği ile kadınıyla, günümüz şartlarında; kendine düşen görevin bilincinde olarak, büyük emek ve zorluklarla elde edilerek bize emanet edilen bu topraklarda adaleti, hukuku, ahlaki erdemleri, huzur ve refahı hâkim kılmak, böylece cumhuriyetimizi el ve gönül birliği ile geleceğe taşımak, küresel eşkıyaların hedefinde olan aziz vatanı, kutlu devleti, son kalemiz olan “CUMHURİYETİMİZİ” ilelebet payidar kılmak için gayret gayret içinde tahminlerin ötesinde ecdadın fedakarlığını hatırlatan yüksek özveriyle 15 Temmuz Darbe teşebbüsünü engellerken yeni bir tarih yazdılar.

Cumhuriyet Bayramımızın 93. yıl dönümünü idrak edip kutlarken, coğrafyayı vatan kılan 1. Cihan Harbinden, kurtuluş savaşımızda aziz vatanımızı, istiklalimizi, bayrağımızı, ve kutsal değerlerimizi bizlere emanet bırakanların yanı sıra, kısa bir süre önce yaşadığımız, Küresel Eşkıyaların tahrik ve tertibinde cereyan eden 15 Temmuz darbe girişiminde de canları ve mallarıyla savaşarak, mücadele ederek, ecdadın bizlere bıraktığı kutsal değerlere, emanetlere sahip çıkan, bu yolda canını feda eden, Başta Gazi Mustafa kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve ebediyete intikal eden bütün geçmişlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, bağımsızlığımızı, birliğimizi ve özgürlüğümüzü daim kılmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.