Ankara-Kandil Hattı

PKK’nın Kandil’deki beyin takımı şimdiye kadar devre dışı bırakılsaydı; PKK bu kadar filizlenemezdi.

Kandil, İran-Irak sınırı arasında bir yer, 1984’ten beri PKK’nın merkezi. PKK Kandil’den yönetiliyor. Yazıldığına göre, şimdiye kadar PKK’nın şehit ettiği asker, polis, korucu, memur ve sivillerin sayısı 7.000’i, öldürülen PKK ve taraftarlarının sayısı 20.000’i geçti.
 
Hükümet ve kolluk kuvvetlerimiz bugüne kadar PKK ile mücâdele ettiklerini söylediler; hava raporu verir gibi günlük öldürülen PKK’lı sayısını açıkladılar, il ve bölge temsilcilerinin yakalandığını, PKK’nın bitmekte olduğunu açıkladılar. Sonuç? PKK hala ayakta. 
 
Şimdi ben şunları yazayım, siz de yazdıklarımın doğru olup olmadığına karar verin. Vücudu beyin idâre eder; beyin çökerse vücut da çöker, öyle mi? Sivrisinekleri teker teker öldürmek yerine bataklığı kurutmak lazım, öyle mi? Bir savaşı kazanmak için düşman askerlerini birer birer yok etmek yerine komuta merkezini yok etmek lazım, öyle mi? Bana göre bu örnekler PKK’nın merkezi için de geçerlidir.


 
Öyleyse 16 yıllık iktidar partisi AKP neden PKK’nın beynini, bataklığını, komuta merkezini vurmayı, yok etmeyi düşünmüyor? Muhâlefet partileri PKK’yı başsız bir gövdeye dönüştürmek için iktidar ve kamuoyuna neden böyle bir öneri sunmuyorlar? Çoktandır düşünürüm, PKK’nın Kandil’deki beyin takımı şimdiye kadar devre dışı bırakılsaydı; PKK bu kadar filizlenemezdi.
 
Teröristleri etkisiz kılalım ama gelin öldürülen şu 20.000’i aşan PKK’lı üzerinde biraz düşünelim. Bunların bir bölümü evlerinden ve kırsaldan zorla Kandil veya başka bir PKK kampına götürüldüler, militanlaştırıldılar. PKK’ya eleman vermeyen, yardım etmeyen kişi ve aileler öldürüldüler. Yani 20.000’in birçoğu kurban. Suçlu kim? PKK’lılaştırmaya engel olamayan AKP vb siyâsî partililerin yöneticileri. Sen can ve mal güvenliğimizi sağlama, milletleşmeyi engelle, istihdâm yaratma, işsizliği artır, devlet yatırımlarını sat, yöre halkını yalnız ve çaresiz bırak, sonra PKK’dan yakın. Kusura bakma, bu gidişle daha çok ağlarsınız.
 
Kandil’deki beyin takımı zamanında yok edilseydi, her iki taraftan bu kadar insan ölmeyecekti. Sizin Kandil’deki beyin takımından bir korkunuz yahut onlarla gizli bir işbirliğiniz söz konusu mu ki Kandil’in komuta merkezini yok etmiyorsunuz? Emir verseydiniz, Afrin’de zafer kazanan TSK Kandil merkezinde de zafer kazanırdı. Zamanı geçmiş değil; dağ dağ, il il, ev ev PKK’lı öldürtmek yerine Kandil’in merkezindeki 3-5 beyni bir biçimde yok edin yeter. Şimdi Kandil’deki bazı kamplar bombalanıyor; kandırılanlar veya zorla götürülenler öldürülüyorlar ama beyin takımına bir şey yok. Beyin takımını neden yok etmiyorsunuz?  
 
Bir süre önce AKP üst düzeyinden bir iki kişi : “Hedefte Kandil var…” diye duyuru yapmıştı. Şimdi Kandil’deki bazı kamplar vuruluyor, PKK kurbanları öldürülüyor. Ama beyin takımına bir şey yok. Niçin? Bana göre, “hedefte Kandil var” duyurusunun açıklaması nedir biliyor musunuz? “Sayın Murat Karayılan, Sayın cemil Bayık! Kandil’i terk edin. Biz oraları vurmak zorunda kalacağız. Ölmemek için Kandil’den kaçın!” Savaşın bir özelliği, savaş stratejinizin gizli tutulmasıdır. Bu yüzden ben AKP zirvesinin PKK konusunda samimiyetsiz olduğuna inanır oldum.
 
Konu Kandil ve PKK ise, bir de HDP konusundaki düşüncemi söyleyeyim. Bazıları diyorlar ki: “HDP’liler PKK’lı. HDP kapatılsın. HDP’liler cezalandırılsın.” HDP’nin beyni nerede? Kandil’de. HDP’liler kimin ağzıyla konuşuyorlar? Kandil’dekilerin ağzıyla. O zaman niye “Kandil, Kandil” vurgusu yapmıyorsunuz da “HDP, HDP’li” vurgusu yapıyorsunuz? HDP yasalara göre kurulmuş bir partidir, milyonlarca kişinin oyunu alıyor. HDP’liler suç işliyorlarsa savcılar var, görevlerini yapsınlar. Sonra düşünün ki, bugünün Türkiye’sinde AKP öncüleri talimat vermeden savcılar hareket etmezler, edemezler. Erdoğan ve yakınlarının ses çıkarmadığı HDP için siz ne derseniz deyin, havada kalır. Kandil kapatılırsa HDP kendiliğinden kapanır. HDP kapatılır Kandil kapatılmazsa, Kandil bir başka HDP’yi devreye sokar.
 
Yazımı şu soruyla bitiriyorum: Yoksa Ankara-Kandil arasında bilmediğimiz bir hat mı var?
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.