ANKARA RAPORU (3) Emperyalizmin Ankara Fotoğrafı

Batı’lı sömürgeciler (Amerika-İngiltere-Fransa) 13-14 Nisan 2018 gecesinde (Miraç), Suriye’yi Tomahawk füzeleriyle vurdu. Gerekçe: “Esat halkını kimyasal silahlarla öldürüyor.” Amerika’nın üst düzey bir yetkilisi saldırıdan bir gün önce: “Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı henüz belgelenmedi” demişti. Aynı saldırganlar 2003’te, kimyasal silah bulunduğu gerekçesiyle Irak’ı da vurmuşlar, binlerce Müslüman’ı öldürmüşler, sonra: “Irak’ta kimyasal silah yokmuş, dünyadan özür dileriz” demişlerdi.  
 
Sömürgecilerin Suriye’yi vurmalarından sonra AKP Hükümeti’nin Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş: “Harekatı olumlu karşılıyoruz” dedi. Dışişleri Bakanlığı: “Harekatı son derece olumlu karşılıyoruz” açıklamasını yaptı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ABD’nin hava saldırısını: Esat rejiminin savaş suçlarına verilmiş olumlu bir cevap olarak” değerlendirdi, Suriye’de “uçuşa yasak bölge ve güvenli bölge” oluşturulmasını istedi. AKP Genel Başkan Yrd Mahir Ünal, “harekattan önce Türkiye’ye bilgi verildiğini” söyledi. Başbakan Binali Yıldırım harekat için: “Geç bile kalınmıştır” dedi.
 
Cumhurbaşkanı RTE, Suriye’nin vurulması ile ilgili olarak: “Operasyonları doğru buluyorum” dedi. RTE 2003’te ABD askerlerinin Irak’ı vurmak üzere Türkiye’de konuşlandırılması için TBMM’den karar çıkarmak için uğraşmış, başarılı olamayınca, deniz ve hava limanlarımızı Amerikalıların savaş uçaklarına kullandırtmıştı. Erdoğan 31 Mart 2003’te, The Wall Street Journeal gazetesine yazdığı makalede: “ABD’nin Irak’ta savaşan kahraman bay ve bayan askerlerin en az zayiatla ülkelerine mümkün olan en kısa zamanda dönmeleri temennisi ile duacıyız” demişti. 2011’de, emperyalistlerin “HAÇLI SEFERİ” dedikleri Libya’nın vurulmasına zamanın Başbakanı Erdoğan önce, “NATO’nun Libya’da ne işi var” demiş, sonra ağız değiştirmiş, İzmir’deki NATO binası Libya saldırısı için harekat merkezi yapılmış, Türk savaş gemileri ve uçakları Libya’yı vuran haçlıların muhafızlığını yapmıştı.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu: “En güçlü silahların Ortadoğu’daki insanlar üzerinde denendiğini, Esat’ın geleceğine Suriye halkının karar vereceğini, akan kanın Müslüman kanı olduğunu” söyledi. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “Kimyasal silah kullanılmışsa cezasız kalmasın. Suriye, Irak ve diğer komşu ülkelerin toprak bütünlükleri korunsun. Komşularımız güçlü olursa Türkiye rahat eder” dedi. İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım saldırıdan memnun oldu; “çok az vuruş yapıldı; füzeler içimizi serinletmedi” dedi. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Suriye’nin vurulması ile ilgili olarak şu tespitte bulundu: “Müslümanların vurulmasını, mazlumların vurulmasını memnuniyetle karşılayan bir Türkiye yönetimi Türkiye’yi temsil edemez.” Konu ile ilgili olarak Refah Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: “Emperyalistler, Müslümanlara saldıracakları zaman hep kutsal günleri seçiyor. Bu zulmü asla alkışlayamayız” değerlendirmesinde bulundu.
 
NATO Suriye’nin vurulmasını destekledi, Rusya ve İran eleştirdi. Beşar Esat: “Batı kontrolünü kaybetti” dedi. Suriye halkı emperyalist saldırıyı protesto etmek için meydanlara indi. Yapılan açıklamaya göre, saldırıdan önce ABD ve Türkiye Genelkurmay Başkanları telefonla görüştüler. Suudi Arabistan ve Lübnan Suriye’nin vurulmasını destekledi. Yandaş yazarlar bu saldırganlığı desteklediler. “Dindar” AKİT TV gibi medya organları ile liberal yayın organları ABD füzelerini övdüler, Rusya ve İran’ı yerdiler.
 
Bunlar emperyalizmin Suriye ile ilgili Ankara fotoğraflarıdır. Sonraki yazımızda, emperyalizmin Ankara merkezli Suriye röntgenini çekeceğiz.  
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.