Bir Anım – Bahçeli - Öcalan

Belgeye göre Devlet Bahçeli’nin Amerika-Avrupa karşıtlığı ciddiye alınamaz. Çünkü Öcalan ve PKK’lıları öne süren güç Amerika ve Avrupa’nın egemenleridir. Devlet bahçeli, Öcalan için attığı imzayla Ame

Birkaç gün önce Suudi Arabistan’da tuttuğum anılarımı rast gele karıştırırken, gözüm 15 Ocak 2000 Cumartesi MEKKE tarihli notlarıma takıldı. İşte o gün yazdıklarımın bir bölümü:
 
“… Konya’dan telefon geldi. Çocuklar iyilermiş. Abdullah Öcalan’ın asılmaması konusunda üç liderin (Ecevit, Yılmaz ve Bahçeli) anlaştıklarını haberlerden dinlemişler..
 
Diğerleri neyse de, eğer haber doğruysa bunu MHP’den hiç beklemiyordum. İsterse haber asılsız olsun. Öcalan’ın temyiz davası Danıştay’da reddedildi, DGM’nin kararı kesinleşeli bir hayli zaman oldu. MHP bu dosyayı meclis genel kuruluna getirmemekle bile kendisine verilen oy ve güvene ihanet ediyor. İster muhalefet, ister hükümet ortağı ol; ne olursan ol, sözüne sadık kal…”
 
***
 
A. Öcalan geçmişte çok tartışıldı. 05.07.2007 tarihli Star Gazetesi Öcalan’ın idam edilmemesi  ile ilgili bir belge ve bazı bilgiler vermişti. Buraya o belge ve haberin fotokopisini koyuyorum. Rahat okunsun diye, A. Öcalan’ı idamdan kurtaran karar metni diye aynen yazıyorum:
 

 
“KARAR METNİ
 
Koalisyonu oluşturan DSP, MHP ve ANAP’ın genel başkanları bugün Başbakanlıkta yaptıkları toplantıda, AİHK’nin teröristbaşı Abdullah Öcalan hakkındaki kesinleşmiş idam cezasının infazının bir süre ertelenmesine ilişkin ihtiyati tedbir kararını ayrıntısıyla değerlendirmişlerdir.
 
Bilindiği gibi Türkiye’nin de yargı yetkisini kabul etmiş olduğu AİHM’nin Türk yargısınca verilmiş kararları değiştirmesi hiçbir şekilde söz konusu değildir. Anayasamızdan  ve uluslar arası taahhütlerimizden süreç tamamlandığında, dosya gereği için ivedilikle TBMM’ne gönderilecektir.
 
Genel başkanlar hukuka saygı içinde aldıkları bu kararın, terör örgütü ve yandaşı çevrelerce milleti ve devleti ile Türkiye’nin yüksek menfaatleri aleyhine kullanılmak istendiğinin değerlendirilmesi halinde, erteleme süreci kesilerek infaz sürecine derhal geçilmesi hususunda görüş birliğine varmışlardır. 12 Ocak 2000”
 
Bülent Ecevit                       Devlet Bahçeli                           Mesut Yılmaz
       İmza                                      İmza                                          İmza
 
 
Devlet Bahçeli’nin İtirafı:

 
Bu karar metnini o zaman Star Gazetesi yazarı Şamil Tayyar ortaya çıkardı. Devlet Bahçeli, bu kararın ardından, 25 Haziran 2002 tarihli Hürriyet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada diyor ki: “Biz ölüm cezalarının uygulanmayacağı yolunda bir moratoryum (erteleme) ilan ettik. Buna sadığız. İdam cezasının kaldırılmasını orta vadeli bir karar olarak ilan ettik. Buna da sadığız.” Bakınız, Devlet Bahçeli bir taraftan imzasını doğruluyor, bir taraftan da, “idamı kaldırdık, geri adım atmayız” diyor.
 
 
Bunları Niye Yazdım?

 
Devlet Bahçeli 1999 seçimlerini “Öcalan’ın idam edilmesi” stratejisi ve sözü üzerine kurmuş, bu yüzden de bayağı oy toplamıştı. Seçimden sonra bu sözünden caymış, kendisini PKK ve Öcalan konusunda ilkeli durmaya çağıran MHP milletvekilleri ve ülkücülerden bir kısmını da partiden uzaklaştırmıştı.
 
Aradan yıllar geçti. Devlet Bahçeli, “Recep Erdoğan, Öcalan ve PKK ile açılım yapıyor, teröre destek veriyor” diye Recep Erdoğan ve AKP iktidarlarını en ağır biçimde eleştirdi. Aradan yine yıllar geçti. Bu kez Devlet Bahçeli Recep Erdoğan ve AKP ile anlaştı, AKP ile seçim ittifakına girdi.
 
Devlet Bahçeli bugün kendisine yeni bir cephe buldu. Bu cephenin adı “Millet İttifakı”dır. Bahçeli Millet İttifakındaki partileri: “PKK’nın destekçileri, zillet ittifakı, vatan-millet düşmanları” olarak, ağır ifadelerle durmaksızın suçluyor. Devlet Bahçeli’nin bugünkü ağzı politikanın sınırlarını da aştı; yurttaşlarımız arasında kin, intikam, bölünme sıkıntısını yaratıyor.
 
Devlet Bahçeli’nin elinde, millet ittifakının bölücülük, Öcalancılık ve PKK’lılık ile ilgili bir bilgi ve belgesi varsa ortaya koysun, millet ittifakını oluşturan partiler ile milyonlarca tarafını zan altında bırakıp durmasın. Elinde böyle bir belge yoksa sussun, dürüstçe, dosdoğru ve ilkeli bir politika izlesin; 2-3 seneye bir ağız, politika, dost yahut düşman değiştirip durmasın. Dahası:
 
Devlet Bahçeli imzasıyla birlikte verdiği Abdullah Öcalan’ı idamdan kurtaran karar metnine baksın ve arkasından: “PKK-ÖCALAN yanlısı/destekçisi olan millet ittifakı mı, yoksa ben miyim?” diye düşünsün. Bu belge üzerinde sırf Devlet Bahçeli düşünmesin; Devlet Bahçeli’yi hala ayakta tutan Milliyetçi Hareket Partililer de düşünsün. Bu yazıyı yazmamın nedeni, bir partiye ve başkanına sataşmak değildir; kimin ne olduğuna dikkatinizi çekmektir.
 
 
Sonuç:
 
1- Devlet Bahçeli Öcalan suçlusu iken güçlü olmaya çalışıyor.

2- Devlet Bahçeli kızgın konuşmalarıyla, ağır söz ve suçlamalarıyla milli birliğimizi, barışımızı, karşılıklı sevgi ve saygımızı yok ediyor.
 
3- Yukarıdaki belgeye göre Devlet Bahçeli’nin Amerika-Avrupa karşıtlığı ciddiye alınamaz. Çünkü Öcalan ve PKK’lıları öne süren güç Amerika ve Avrupa’nın egemenleridir. Devlet bahçeli, Öcalan için attığı imzayla Amerika ve Avrupa’nın yanına savrulmuştur.

 4- Türk milleti ve T.C.’nin baş düşmanı Öcalan’ı kurtaran, şimdi de, Türk milliyetçiliğini ayaklarının altında çiğneyenleri ayakta tutan Devlet Bahçeli’nin yanında durmak bilinçli Türk milliyetçilerine hiç yakışmıyor. Türk milliyetçileri biraz bilinçli olmalılar.

 5- Türk milliyetçilerinin birikimli olmaları için sürekli okumaları gerekiyor. Birikimli olmayan Türk milliyetçileri birikimsizlerin etrafındaki meczuplar topluluğu gibi savrulup dururlar.

Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.