Bugünden Sonra MHP (3)

Türkiye Cumhuriyeti’nin yapısını değiştirme sürecinde Erdoğan’a en büyük desteği Devlet Bahçeli vermiştir.

1 Kasım 1922’de padişahlığı (tek adam rejimi) kaldırdık, milli iradeyi egemen kıldık. 29 Ekim 1923’te milli devletimizi kurduk. Recep Erdoğan ve partisi AKP, Türkiye Cumhuriyeti’ni tek adam esaslı ve gayri milli bir devlete döndürmek için 16 yıl uğraştı; 24 Haziran 2018’de amacına ulaştı. Bu yüzden olsa gerek, Recep Erdoğan 24 Haziran gününe “MİLAT” dedi.
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin yapısını değiştirme sürecinde Erdoğan’a en büyük desteği Devlet Bahçeli vermiştir. Bu yüzden Devlet Bahçeli ve dar çevresi tarihimize: “Milli Devlet yıkıcıları”, “Türkiye Cumhuriyeti’nin gafilleri” olarak geçecekler, ileride, vicdanen ve belki hukuken yargılanacaklardır. Yarınlar bize, bugün oylarıyla Cumhur İttifakı’na oy verenlerin pişman olacaklarını da gösterecektir.
 
İşgalciler Atatürk ve Türk milletinin birlikte kurduğu devletimizi yıkmak için 23 Nisan 1920’den beri uğraşmaktaydılar. Bunu bir türlü başaramamışları. AKP ve MHP birlik oldular, 24 Haziran 2018 günü itibariyle devletimizin (T.C.) niteliğini değiştirerek yıktılar. Birileri size: Anayasa’mızın ilk iki maddesine göre milli, çoğulcu, bağımsız bir devletimiz var derse inanmayın. Çünkü bu ilkeler sözde var, özde yok. Bugünden sonra MHP’ye Milliyetçi Hareket Partisi demek yanlıştır, MHP’ye başka bir ad koymak lazım.


 
Tek adamlık (Osmanlı) döneminde yabancılar üstün görülür, Türkler aşağılanırlardı. O zamanlar bize “Etrâk i bî idrâk=Ahmak Türkler” denirdi. Erdoğan yönetimindeki AKP döneminde biz, “Beyaz Türkler” adıyla, Osmanlı döneminin Türkleri gibi aşağılanıyoruz. Ben AKP’nin Türklüğü aşağılatmasını, milliyetçilikten gocunmasını anlıyorum ama MHP’lileri anlayamıyorum. ABD milli devletleri bazen yerli yeşil kuşaklılara yıktırıyor. Bunu yaparken saf milliyetçileri yeşil kuşaklılarla takviye eder. Türkiye’deki milliyetçilerin bunu öğrenmeleri, yanlışta ısrar etmemeleri gerekir ama…
 
Ben “68 Kuşağı” denen kuşaktanım. 68 kuşağının gençliğinde ikili bir dünya görüşü vardı; “milliyetçilik” ve “solculuk.” Bizim kuşağın milliyetçileri olsun, solcuları olsun çok okurlardı, sağlıklı düşünürlerdi. Ayrıca o günlerin milliyetçileri ve solcuları çokça yerli idiler. Günümüzün milliyetçileri de, solcuları da, şeriatçıları da büyük oranda güdümlüler. Adam sözde İslam şeriatçısıdır ama fiiliyatta Tevratçı ve İncilcidir. Adam sözde Türkçüdür ama özde NATO-Türkçü dür.  Adam görünüşte devrimcidir ama fırıldaktır. Böylesi hastaları tedavi etmek yerine, sıfırdan sağlıklı bir yapılanmaya gitmek daha iyidir. Bunu yapmazsak, daha çok pazara çıkarılırız.
 
MHP’li arkadaşlar kendilerini savunmak, ezikliklerini gizlemek için olsa gerek: “dava, dava, doktrin” diyerek söze başlıyorlar. Haberiniz olsun, şu yılların milliyetçileri “doktrin” ve “dava”yı unuttular, dincilere yamandılar. Doktrin ve davanın unutulduğu her teşkilat bir avcı kümesidir, oraya girip çıkanlar av olurlar.
 
Türkiye’de AKP, CHP, MHP gibi sağ ve soldaki partilere oy veren yurttaşlarımızda şöyle bir kanaat var: “Benim partimin lideri iyi Müslüman, iyi Cumhuriyetçi, iyi milliyetçi, iyi devrimci. Ondan iyisi yok, onu eleştirmem...” Bu bir tıkanmadır, tükenmedir. Bu bir ölüm halidir, bir buharlaşmadır. Bu düşünce yapısının hiçbir dinde, hiçbir kültürde, hiçbir felsefede yeri yoktur. Doğruyu bulmada R. Descartes’in bir metodu var, özetleyeyim. Descartes der ki: “Gerçeğe/doğruya ulaşmak için önce kafamdaki bilgi ve yargıları çıkarıp atmalıyım, önyargısız olmalıyım. Bunu yaparsam gerçeği yakalarım. Yoksa yanılırım.” Bu metot her zaman ve her kişi için geçerlidir.
 
Descartes’in izlediği bu yol zor bir yoldur ama sağlıklıdır. “Bizim Reis’in vardır bir bildiği. Bahçeli de söyledi, Türkiye’nin beka sorunu varmış. Bizimki yanılmadı…” Geçin bunları. Önce adam olduğumuzu kabul edelim. İçimizdeki putları yıkamazsak putçu oluruz.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.