Çete Ayşe (1894-1961)

Aydın’ın ikinci kez işgali üzerine bu kez Yörük Ali grubuna katılır. Milli Mücadele’nin sonuna kadar savaşır. Gazi Mustafa Kemal’in teklifi ile İstiklâl Madalyası alır.

Aydın Merkez İmamköy’de doğdu. 1910’da eşi Mustafa ile evlendi. İki kız çocuğu oldu. Eşi 1915’te Çanakkale’de şehit oldu. Gözü pek, hep tüfekle gezen bir kadındır.
 
Yunanlılar 1919’da Aydın’ı işgal edince İmamköy’e de girerler. Bunun üzerine Çete Ayşe hazırlıklarını yapar, Umurlu’daki Ali Efe Grubu’na katılır. Aynı gruptaki Çiftlikli, Kübra ve Ayşe Çavuş ile Kepez sırtlarında savaşırlar. Düşmanın Aydın’dan birinci çıkarılışından sonra köyüne döner.
 
Aydın’ın ikinci kez işgali üzerine bu kez Yörük Ali grubuna katılır. Milli Mücadele’nin sonuna kadar savaşır.
 
Gazi Mustafa Kemal’in teklifi ile İstiklâl Madalyası alır.


 
Der ki:
 
“Bazı kadınların içinde bir pehlivan, bazı erkeklerin içinde de korkaklıklarından dolayı bir kadın gizlidir. Kemer belindir, çizme ayağın, börk başındır. Mademki burası bizim vatanımız; biz de bu vatanın olmalıyız.”
 
O günlerden iki hatıram kaldı; biri kadınlığımla yaptığım savaş, öteki de Rahmetli Atatürk’ün göğsüme taktığı İstiklâl Madalyası.”
 
 
NOT: Gördüğüm ihtiyaç üzerine, fırsat buldukça Kurtuluş Savaşımıza katılan kahraman ve şehit kadınlarımızı da tanıtacağım. Hepsini rahmet ve saygıyla anıyorum.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.