Çöken Yalnız Ekonomi Değil ki

Türkiye’nin son 15 yılında sırf ekonomimiz çökmedi; aklımız, ahlakımız, özgürlüğümüz, sosyal dengelerimiz, adaletimiz, adalet duygumuz da çöktü, AKP bizim tüm dengelerimizi de çökertti.

Muhalefet AKP’nin ekonomiyi bitirdiğini söylüyor. Ekonomi uzmanları gelecek için kara tablolar çiziyor. Çoğunluk ekonomiye odaklanmış; “para, gıda, iş, geçim” diyor.
 
Yaşamak için ekonomi gerekli ama insanca yaşamak akıl, irade, ahlak, adalet, hürriyet, eşitlik gibi insani erdemler de gerekli. Bir insan düşünün ki akıl, irade, hürriyet gibi insani değerlerini kaybetmiş. Böylesini kimse insan yerine koymaz, böylesi bir işe de yaramaz.
 
Türkiye’nin son 15 yılında sırf ekonomimiz çökmedi; aklımız, ahlakımız, özgürlüğümüz, sosyal dengelerimiz, adaletimiz, adalet duygumuz da çöktü, AKP bizim tüm dengelerimizi de çökertti.
 
İnsan bir makine değildir. İnsan alt-üst değerleriyle bütün ve eksiksiz bir varlıktır. İnsanın değerlerinden birisi çökerse, özgürlüğü, iradesi, huyu gibi diğer değerleri de çöker.


 
AKP’nin insani değerlerimizi nasıl çökerttiğine bakalım. AKP iktidara gelirken bize cennet gibi bir Türkiye sözü vermişti. “Sizi doyuracağım, istediğiniz gibi inanıp yaşayacaksınız, hür olacaksınız” demişti. Seçmen bu sözlere inandı, AKP’yi iktidar yaptı. AKP iktidar olduktan sonra insanları yüceltme yerine aldatmaya, iradesiz bırakmaya çalıştı ve başardı da. Şöyle ki:
 
AKP işsize iş vermedi; para, kömür, makarna verdi. AKP bizi tembelleştirdi, kapısına bağladı, bizde bağlanma alışkanlığı yarattı. Vereceğim örnekler kaba olabilir ama beni bağışlayın. Aç bir köpeğe iki-üç kez kemik verseniz, o köpek kapınızdan ayrılmaz, evinizi bekler. Bir kediye üç-beş kez yiyecek verseniz evinizden çıkmaz, evinizde fare yaşayamaz. İnsanoğlunun genelde yapısı böyledir; karın tokluğuna bekçilik ve yalakalık yapar.
 
Demek insan olarak kalmak zor, insanlıktan çıkmak kolay. İnsan gibi yaşamanın temelinde sağlıklı bir eğitim-öğretim vardır. Eğitim ve öğretiminin temelleri sağlıklı olmayan uluslar çabuk savrulurlar. Bu nedenle Türkiye’nin bugünkü yapısından şikâyetçi olanların şimdiden, insani ve ideal bir eğitim-öğretim modelinin hazırlığını yapmaları gerekir.
 
AKP’nin seçim öncesi verdiği sözlere, yaptığı işlere bakınız; emeklilere bayram öncesi para, bedava kömür, öğrencilere bedava internet, ücretsiz otoparklar, bazı köprü ve otoyollardan bayram öncesi parasız geçişler, vs. Verenlerin de, alanlarında utanması gereken bir hayat anlayışıdır bu. Bu gidişle birkaçımız S. Arabistan Kralı, çoğumuz “Medine Fukarası” olup çıkacağız.
 
TV ve gazetelerin haberlerinde CHP, İYİ Parti, SP gibi muhalefet partilerinin büro, çadır ve çalışanlarına saldırıların arttığını görüyoruz. AKP’ye muhalif iseniz medyada yeriniz yok, Recep Erdoğan tarafından sürekli aşağılanırsınız, FETÖ’cü yahut PKK’lısınız, ABD ajanısınız. Konyalı seçmenin ruhsal yapısını öğreneyim diye, öğleden sonraları, iki kez, ikişer saat kadar muhalefetteki partilerin alan çalışmalarına katıldım. AKP’li seçmenlerden: “Konya’da size ekmek yok! Defolup gidin! İslam düşmanları! Ahirette hesap veremeyeceksiniz!” gibi sözler duydum. Kimisinin suratı asık, kimisinin bakışları çok sertti. Tabii ki içlerinde insanca davrananlar da vardı.
 
İlahiyatçı bir Prof. bir TV kanalında eline aldığı Kuran’ı Kerim’i göstererek muhalefet partilerine “Kuran düşmanı” imajını verdi. Bir imam: “Bu köyde Reis’in partisi dışındakiler bildiri dağıtamaz” diye muhalefete tavır koydu.
 
Konyalılar “Mevlana torunu” olduklarını söylerler, Mevlana’nın hoşgörüsünden söz ederler: “Gel, gel; ne olursan ol yine gel” derler ama anlattığım gibi davranırlar. Ağzımızı açtık mı İslam’ın “barış dini” olduğunu söyleriz, İslam’ın hoş görüsünden söz ederiz. Öyleyse sözlerimiz ile işlerimiz niye uymuyor, bu tahammülsüzlüklerin anlamı ne?
 
Anlattıklarımın anlamı şu: Biz ekonomimizle birlikte insani değerlerimizi de kaybediyoruz. Bizim insani değerlerimizle birlikte dini/İslami değerlerimiz de çöküyor. Çöken bir ekonomi milli bir seferberlikle 3-5 yıl içinde ayağa kaldırılır ama çöken insanlığımızın ayağa kalkması için uzun yıllara ihtiyaç vardır.
 
Bayramınız kutlu olsun, Allah daha sıkıntılı günler göstermesin.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.