Çürük Düşünceler

Çürük düşünceli bir kişi yahut toplum çürümeye başlayan bir meyveye, kokmaya başlayan bir ete benzer. Kokma biraz daha artarsa o meyve yahut etin bırakılacağı yer çöplüktür.

Toplumda birçok düşünce var ki çürüktür; kirli, hastalıklı ve sakattır. Çürük düşünceye sağlam olmayan düşünce de diyebiliriz. Çürük düşünceler hayatımızın siyasi, dini, …her alanda var.
 
Çürük düşüncelerin baş nedeni eğitim-öğretim sistemidir. Eğitim-öğretim sisteminde akılcılık ve bilimsellik yoksa siyaset ön yargılarla yapılıyorsa, kutsal değerler yozlaştırılarak bireysel ve toplumsal hayatımız düzenleniyorsa, düşünceler çürük olur.


 
Çürük düşüncelere siyaset ve din açısından birer örnek vereyim. Bugün itibariyle Türkiye’nin en çok oy alan partisi AKP’dir. AKP iktidar olduktan sonra birçok yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet, adam kayırma gibi olayları yaşadık. Ayakkabı kutularından çıkan Amerikan dolarlarını, çok pahalı kol saati rüşvetlerini, bazı ihalelerdeki adam kayırmalarını düşünün yeter.
 
Muhalefet partileri ile bu yolsuzlukları onaylamayan kişi ve kuruluşlar çıkıp: “Hırsızlık var, rüşvet var, adam kayırma var. Bunların hesabı sorulsun” dedikleri zaman, kendilerini “dindar, dürüst” olarak tanıtan, bu sözlerle oy alan Recep Erdoğan ve emrindeki vekiller ne yaptılar? “Bize komplo kuruluyor” dediler; rüşvet ve yolsuzlukların soruşturulmasına engel oldular. Bu rüşvet ve yolsuzluk olayları gündemi sarsarken Türkiye’nin sözde büyük İslam hukukçusu Hayrettin Karaman demen adam: “Rüşvetle hırsızlık aynı değildir” dedi; rüşvetçilerin üzerindeki necaseti Zemzem Suyu ile temizlemeye kalktı. Bu fetva (?) çürük mü, değil mi, cevabını siz verin.
 
Recep Erdoğan Ankara’ya pahalı bir saray yaptırdı. Muhalefet partileri ve israfı sevmeyen insanlarımız bu israfı eleştirdiler. Erdoğan ne dedi? “İtibar kazanıyoruz.” İsraf ve sükse sağlam bir düşünce mi, çürük bir düşünce mi, bunun da cevabını siz verin.
 
Dolarlı rüşvetleri, yolsuzlukları, Erdoğan’ın israflarını eleştirenlere AKP’liler ne dediler? “Sadece Erdoğan yemedi. Öncekiler de yedi. Çalışsın da varsın yesin.” Bu düşünce ve savunmaların siyasette, ahlakta ve İslam’da yeri var mı? Yok. Kuran ayetleri ve Peygamber’in sağlam hadisleri açıkça rüşveti, hırsızlığı ve israfı yasaklıyor, bu suçları işleyenleri lanetliyor. Rüşveti, hırsızlığı, israfı savan birisi İYİ BİR İNSAN, SAĞLAM BİR MÜSLÜMAN olamaz. Böyleleri çürüktür.
 
Türkiye’deki son yıllarda yaşanan rüşvet, hırsızlık, su i istimal, yandaşlık, hak yeme, başkalarını susturma gibi ahlaksızlıklar olabildiğince arttı. Gelin görün ki, kamuoyunun bir kısmı bu ahlaki bozuklukları particilik adına onaylıyor, Bir kısmı da: “Bana ne, başıma bir iş gelmesin” diyerek kötülüklere boyun eğiyor. Türk insanının bu hali sağlam bir eğitim-öğretim almayışının, insanlığın evrensel değerlerine erişemeyişinin açık bir örneğidir.
 
Çürük düşünceli bir kişi yahut toplum çürümeye başlayan bir meyveye, kokmaya başlayan bir ete benzer. Kokma biraz daha artarsa o meyve yahut etin bırakılacağı yer çöplüktür. Düşünce ve davranışlarımızın daha fazla çürümesini beşeri veya ilahi hiçbir kanun kabul etmez ve affetmez. Sözde insanlık, sözde dindarlığa aldanmayacağız. Şu veya bu partinin elemanı değil insanlığın elemanı olmak, şu veya bu cemaatin değil Yaratan’ın kulu olmak gerekiyor.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.