İktidar Ve Muhalefetin Manifestosu

Seçim bildirisi deyince benim aklıma Atatürk’ün Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas kongrelerinin kararları gelir.

24 Haziran 2018 günü yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekilleri seçimleri için iktidar ve muhalefetin manifestosunu/bildirisini duymaya başladık.
 
İktidarın bildirisini Recep Erdoğan açıkladı. Özetle dedi ki: “16 yılda demokrasiyi yerleştirdik, vesayetleri kırdık, özgürlükleri genişlettik, borçlarımız azaldı, ihracatımız arttı. Şu tür altyapı hizmetlerimiz oldu. Bizi yok etmek istiyorlar. Önümüzdeki dönemde daha zengin olacağız. 2023, 2053, 2071 hedeflerimiz var. Dünyanın sayılı ülkeleri arasına girme hedefimiz var...”
 
Muhalefet partilerinden seçim bildirilerini açıklayanlar oldu ve açıklıyorlar. Muhalefet’in seçim manifestosu/bildirisi daha çok iktidarın yanlışlarını eleştirme, işsizliğe çare bulma, yoksullara ve öğrencilere yardım, adaleti sağlama hukuka, hukuka uyma, vb konuları içeriyor.


 
Benim göre iktidarın bildirisinde seçmenin gözünü boyama ve aldatma, muhalefetin bildirisinde de seçmeni tembelleştirme ve uyutma var. İddia ve eleştirilerimi şöyle özetleyeyim:
 
Demokrasiyi Türkiye’ye AKP getirmedi. AKP Cumhuriyet’in getirdiği demokratik hakları kullanarak halkımızın bir kısmını iradesizleştirdi, çoğunu fanatikleştirdi, saltanatçı, mürit vs yaptı, özgür düşünenleri sindirdi, vesayetleri kıracağız gerekçesiyle TSK, yargı gibi Cumhuriyet kurumlarının yapısını bozdu, iç-dış borcumuzu artırdı. AKP ulaşım, sağlık gibi alanlarda bazı adımlar attı ama Cumhuriyet’imizin birikimlerini sattı. Türk milleti ve T.C.’ni yıkmaya çalışan güçler var ama AKP düne kadar bu karanlık güçlerle “paralel” yürüdü. AKP yöneticileri ABD, PKK, FETÖ gibi düşman güçlerin eliyle iplerinin çekilmekte olduğunu görünce onlardan kopmak zorunda kaldılar. “Daha büyük bir Türkiye” hedefi güzeldir. İnşallah gerçekleşir.
 
Benim için önemli olan muhalefetin bildirisidir. Hemen söyleyeyim; muhalefet bu konuda şu ana kadar yetersiz. Meydanlardaki sallamalarla, hesapsız kitapsız vaatlerle, iktidara cevap olsun diyerek, sağlamasını yapmadan, Türkiye ve bölgesinin gerçeklerini göz önüne almadan yapılan seçim bildirileri muhalefete seçimleri kazandırmaz, kaybettirir. Bu Türkiye’nin. Muhalefet şu ana kadar gönülleri rahatlatacak, akılları çelecek bir seçim beyannamesini hazırlayıp kamuoyuna açıklamadı. Zamanı geçmiş değil; 3-5 günlük bir heyet çalışması bu eksikliği giderir.
 
Muhalefetin seçim beyannamesinde elbette “borçları erteleme, öğrencilere burs” gibi şeyler olacak. Ancak, muhalefetin bildirisinde: Vatan ve milletimizin bölünmez bütünlüğü, üretim ekonomisi, Cumhuriyet’imizin olmazsa olmazları mutlaka yer almalıdır. Yine muhalefetin bildirisinde: Dış ve iç düşmanlarımızın kimler olduğu, emperyalizmin Türkiye üzerinde oynanan oyunlarının neler olduğu, yurttaşlık görevlerimiz, iyi insan, iyi toplum olmanın esasları gibi konular yer almalıdır. Seçim bildirisi deyince benim aklıma Atatürk’ün Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas kongrelerinin kararları gelir. Muhalefetten beklediğim seçim beyannameleri güncellenerek bu tarihi belgelerin ideallerini aşılamalı,  heyecanlarını yaratmalıdır.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.