İstanbul’da Bir Cami

O kadının bir Bayan Lavrens olma ihtimali var mı, yok mu?

Ramazan Bayramı’nda ziyaretime gelen bir tanıdığımla sohbet ettik. Ev arkadaşı Güney Afrikalı bir kadınmış. Nasıl anlaştıklarını sordum; “İngilizce ile” dedi.
 
Kimsesi yok mu dedim. Cevap: “Eşini öldürmüşler, memleketinde iki oğlu varmış.”
 
Kimler öldürmüş, niçin öldürülmüşler diye sordum. Cevap: “Terör örgütü gibi bir örgütmüş galiba, iki genç öldürmüş...”
 
İstanbul’da ne iş yapıyor dedim. Cevap: “Bir iş yapmaz, camiye gider gelir.”


 
 Merakım iyice arttı. Bu kez şunları sordum: Nasıl geçinir ya, camide ne yapar? Verdiği cevap merakımı daha çok artırdı: “Galiba memleketinden getirdiği birikimiyle yaşıyor. Camide tasavvuf dersi verirmiş, dini sohbet yapıyorlarmış işte...”
 
Siz olsanız merak edip, kimlere tasavvuf dersi veriyor, cami buna elverişli mi diye sormaz mısınız? Ben de öyle yaptım. Aldığım cevaplar: “Değişik kişiler olsa gerek. Öğleye kadar bu işle meşgul oluyorlar...”
 
Merakım iyice arttı, değişik kişiler dediğin Türkler mi? İmam yahut müftülük camide tasavvuf dersine ne diyorlar? “Türkler de var, yabancılar da…”   
 
Meraktan ve gülmekten kendimi alamadım. Dedim ki:  Boş kaldığım bir zamanda İstanbul’a geleyim. Biraz tasavvuf dersi de ben alayım. Yüzüme baktı: “Orada tasavvuf dersi alan herkesten 5000 dolar alıyorlar. Sen bu parayı verebilir misin?..”
 
5000 doları duyunca kafam iyice karıştı. Bu konuyu kapattık beynim bu konuya bir türlü kapanmadı, aklıma yeni sorular geldi. Bu soruları da size ve ilgililere sorayım.
 
1-Yabancı bir kadın, neyin nesi, eşini hangi örgüt niçin öldürmüş olabilir?
 
2-Bilinmeyen bir kadın, Güney Afrika’dan gelmiş, İstanbul’un bir camisinde İngilizce ile tasavvuf sohbetleri yapıyor. Bu neyin nesi? Tasavvur edin.
 
3-Diyanet İşleri Başkanlığı ve görevlileri bu olayın arka yüzünde ne var ne yok diye düşünmediler mi? Türkiye’de tasavvuf öğretimi bilinmeyen birisine mi kaldı? İstanbul’daki kamu görevlilerinin bu olaydan haberleri var mı yok mu?
 
4-O camideki tasavvuf öğrenimine kimler katılıyor, onların kimlikleri nedir?
 
5-Tasavvuf öğrenimi için kimler 5000’er dolar ödüyor, bu paralar nereye gidiyor?
 
6-O kadının bir BayanLavrens olma ihtimali var mı, yok mu?
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.