Konya Büyükşehirde Oyum Kime?

Konya’nın tüm Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylarına ulaşma, düşüncelerimi anlatma imkânım yok. Okuyucularım bu iki projeyi beğenirler ve adaylarımızdan isterlerse yerinde olur, bir kampanya başlatmı

31 Mart 2019 günü yerel yöneticilerimizi seçeceğiz. Birden çok aday var. Her aday partisinin politikalarına uygun projelere ağırlık veriyor. Seçmen büyük oranda partisinin adayına, az bir kısmı, hayat anlayışı ve kişiliğine göre oyunu kullanacak.
 
Birlikte yaşamak zorundayız. Alt yapısı sağlam, ulaşımı kolay, eşit hizmet, anadilimiz Türkçenin egemenliği, Cumhuriyet değerlerine saygı, belediye gelirlerini ihtiyaca göre kullanma, savurganlıktan kaçınma hepimizin özlemi olmalıdır.
 
Ben sandığa gitmeden önce bunlara bakacağım ama iki konuyu projeleri arasına alan duyuran kişiye Konya Büyükşehir Belediye Başkanı olsun diye oyumu vereceğim. Bu iki konudan birisi üretime yönelik projeler, diğeri şehit ailelerine hizmet. Bu iki projeyi biraz açayım.
 
 

1-Üretime Yönelik Projeler:   
 
Önceki yıllarda Türkiye’yi ANAP gibi liberal, şu yıllarda AKP gibi dinci bir parti uzun süre yönetti. ANAP ve AKP’nin üst düzey yöneticilerinden bazıları emperyalistlerle sözleşmeli, kapitalistlerle eşgüdümlü oldukları için merkezi ve yerel yönetimlerde tüketim ve sadaka ekonomisine, din ve duygu sömürüsüne yönelik projeleri uyguladılar.
 
1983’ten 2019’a kadar yatırım ve üretimlerimiz durduruldu. 1923’ten beri elde ettiğimiz tüm kazanımlarımız satıldı. Stratejik madenlerimiz ve sanayi fabrikalarımız yabancılara devredildi. İşçi, köylü ve çiftçimiz çalışma ve üretimi bıraktı; el açmaya, boyun eğmeğe başladı.
 
Bugün tarla ve bahçelerimiz ekilmiyor. Meyve ağaçlarımız kuruyor. Ahır, ağıl ve kümeslerimiz boş. Çoğumuz tüketici. Tahılı, bakliyatı ithal ediyoruz. Köylümüz bile yumurtadan tereyağına kadar tüm ihtiyaçlarını parayla satın alıyor. Türk halkı ayıplı bir hayat yaşıyor.
 
Bir büyük ayıp daha var. Merkezi ve yerel politikacılarımız, “seçilmeleri halinde” sosyal yardımları artıracaklarını söyleyerek miskinlik ve tembellik ahlakını yerleştiriyorlar. Bu rezilliğe Diyanet destek veriyor; çoklukla “sadaka vermek sevap” diyor, kitleleri çalışmaya özendirmiyor.
 
Ben bu anlayış ve yaşayışı değiştirecek yöneticiler arıyorum. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarından birisi çıksa:
 
“Köylü, kasabalı, mahalleli kim olursa olsun herkes çalışmalı, üretmeli, tarlalarımız, bağ ve bahçelerimiz, ahır ve kümeslerimiz boş kalmamalı. Topraklarımızın ürünleriyle, el emeğimizle geçinmeliyiz. Herkese meyve fidanı, tohum ve fide vereceğim. Hayatını herkes kazanarak doyursun. Fazla üretiminiz olursa pazarlaması ben yapacağım. Parklara, mesire yerlerine, alanlarına meyve fidanları dikeceğim, yiyeceğiz. Üç günlük çiçek, lale vb yeşillikler için milyonları harcamayacağım. Karın doyurucu, para getirici ürünlere yöneleceğim, ..” dese iyi olur.
 
 
2-Şehit Ailelerine Hizmet:
 
Türkiye’nin her ilinde binlerce şehit ailesi var. Bağrı yanık eşler, anneler, babalar, çocuklar, nineler, dedeler, dullar var. Bu ailelerin apayrı bir dünyaları, kimseye açamadıkları duyguları, sıkıntıları, hayalleri var.
 
Türkiye Cumhuriyeti bu aileleri unutmuyor ama bu ailelere olan borcunu eksik ödüyor. Bizim gibi onların da düğün, nişan gibi sosyal etkinlikleri, ilçe, kasaba ve köylerden il merkezine geldikleri zaman yatacak, tanışacak, dinlenecek bir yere ihtiyaçları var.
 
Konya’da, şehit aileleri ile ilgili iki ayrı dernek var. Büyükşehir Belediyesi bu derneklere birer daire büyüklüğünde yer tahsis etmiş. İkisine de birkaç kez gittim. Bu mekanlar şehit ailelerimizin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte değiller.
 
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarımız:
 
“Başkan olursam, Konya’nın merkezi bir yerine, her katının kapalı alanı en az 500-600 metre kare olmak üzere, üç katlı bir KONYA ŞEHİT AİLELERİ BİNASI yaptıracağım. Binanın bodrumu otogar, zemin ve diğer katlar yönetim, misafirhane, düğün-nişan-dini tören vs olarak kullanılacak. Şehit ailelerimiz tüm sosyal ihtiyaçlarını orada birlikte karşılayacaklar, misafirlerini ağırlayacaklar…” deseler, Nasıl olur? Çok güzel olur.
 
Büyükşehir Belediyemiz, 1000-1500 metre karelik bir arsaya böylesi bir binayı rahatlıkla yaptırabilir, diğer illerimize de örnek olur.
 
Üretim Ekonomisi ve Şehit Ailelerine hizmet binası düşüncemi kim proje haline getirir ve uygulama sözü verirse 31 Mart 2019 günü oyumu o kişiye vereceğim.
 
Konya’nın tüm Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylarına ulaşma, düşüncelerimi anlatma imkânım yok. Okuyucularım bu iki projeyi beğenirler ve adaylarımızdan isterlerse yerinde olur, bir kampanya başlatmış oluruz.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Ahmet Kocaman8 ay önce
yerinde ve olması gerekli öneriler. selamlar
Muzaffer 8 ay önce
bu konular üzerinde iyi parti adayı oğuz şimşek 'in çalışmaları olduğunu biliyorum kendisiyle bir esnaf ziyaretinde karşılaştık aday olduktan sonra ilk ziyaretini şehitlerimize, şehitliğimize yapmış. ve hep söylediği şey üretmeden olmaz üretmek ve üreten bu ülkenin ekonomisine katkı sağlayan insana destek olmamız lazım...