Nihat Hatipoğlu’ndan İnciler

Ramazan ayının iftar ve sahur programlarında biraz Nihat Hatipoğlu’nu dinledim. Kıymetli inciler serpti.

Ramazan ayının iftar ve sahur programlarında biraz Nihat Hatipoğlu’nu dinledim. Kıymetli inciler serpti. O incilerden bir kısmını, altına azıcık akıl ve dini bilgi koyarak sizinle paylaşıyorum.
 

 
İNCİLER:
 
İnci 1: “Ashab ı Kehf’in köpeğinin cennetlik olduğu söyleniyor.”
Bildiğimize göre cennet-cehennem insanlar içindir, hayvanlar için değildir. Cennetlik başka hayvan varsa onu da öğrenelim. Mesela Sevr Dağı’nın örümceği, Ebu Hüreyre’nin kedisi cennetlik mi, cehennemlik mi? Hocam bilgilendirirseniz memnun oluruz.
 
İnci 2: “Ameli kötü bir adam ölmüş. Mezara koymuşlar. Adam günahkar olduğu için, toprak bu adamın cesedini hep dışarı atmış.”
Nihat hocam, “Kötüler mezarların içindeki demir kazıklara  zincirlerle bağlansın” diye bir fetva verirseniz uygularız, cesetler toprak üstüne çıkamasınlar.
 
İnci 3: “Allah canını almak için Azrail’i Peygamberimize gönderdi ve Peygame: Ölmek istemezsen ebedi yaşa, canını aldırtmayayım dedi. Peygamberimiz ölmeyi istedi..”
Hani her nefes ölücü idi (Ayet), Allah’ın kanunu değişmezdi (Ayet), Allah Peygamberine: ‘Sen de ölücüsün, onlar da ölecekler’ diyordu (Ayet). Peygamber, “ölmek istemiyorum” deseydi ve ölmeseydi, bu ayetler ne olacaktı üstat? Sağ olasınız, sizden çok şey öğreniyoruz.
 
İnci 4:“Azrail Süleyman Peygamber’in yanına gelmiş. Orada oturan bir adamı görmüş. Süleyman peygamber’e: “Ben bir saat sonra bu adamın Hindistan’da canını alacaktım, burada ne işi var” demiş. Süleyman da Allah’ın verdiği güçle, bir saat içerisinde adamı rüzgarla Hindistan’a savurmuş. Azrail de Hindistan’da adamın canını almış.”
Hocam Allah sizi “Üstad ı Kasas/Hikayeler üstadı” olarak yaratmış. İnşallah 200-300 yıl yaşar, bize bu türden kıssalar öğretirsiniz. Üstat, bu hikayeyi Süleyman-Azrail-Adam üçlüsünün imzalarıyla tutanağa geçirir, seneye o tutanağı bir iftar programında gösterirseniz güzel olur.
 
İnci 5:Hocam, “Allah dünyayı yarattığında İsrafil ve Cebrail’i de yarattı. İsrafil o günden beri elinde Sur bekliyor. Allah İsrafil’e: “Sur’a üfle deyince” üfleyecek, kıyamet kopacak. Cebrail’in vahiy görevi bittiama diğer meleklere başkanlık yapıyor..” diyorsunuz.
Muhterem, bu metafizik bilgileri size Allah mı ilham etti, Gizli Hazineler Kitabı diye bir kitaptan mı öğrendiniz? Bize İmam-Hatip ve İlahiyatlarda “melekler insan gibi değiller” diye öğretilmişti. Demek meleklerden birisinin elleri, bir başkasının başkanlığı varmış. Sağ olun sayenizde bunu da öğrendik. Merak etmeye başladım, İsrafil şimdi hangi ülkede bekliyor, Sur İsrafil’in sol elinde mi, sağ elinde mi? Cebrail’i Allah mı başkan yaptı, melekler mi seçtiler? Bu bilgilerin metnini mail adresime gönderirseniz memnun olurum. Acizane ben de irşat yapayım.
 
İnci 6: “Hz. Osman şehit edilmeden az önce Halifelikten çekilecekti. Peygamber kulağına fısıldadı. Çekilme! Çekilme! O makamı boş bırakma! Dedi..”
Hocam, ölülerden birisinin dirilerden birisinin kulağına fısıldaması olacak gibi değil. Bunun akılda ve İslam’da yeri yok. Gelin pek uzun sallamayın. Emevi soyunun hilafeti başkalarına kaptırmamak için Ümmet-i Muhammed’e derin yaralar açtığını biliyoruz. “Çekilme, çekilme!” iddiası Türkiye’nin Emevicilerine bir akıl, bir işaret, bir taktik olmasın?
 
İnci 7: “Eyüp Peygamber çok sağlıklı ve zengin idi. Bir gün Allah O’nu hastalandırdı, fakirleştirdi. Şeytan Eyüp’ün karısına: ‘Bana secde edersen kocanı iyileştiririm’ dedi. Kadın kocasının iyileşmesi için şeytana secde etti. Eyüp: ‘Sen şeytana secde ettin’ diye karısını boşadı. Eyüp’e, ‘sağlığına kavuşman için Allah’a dua et’ dendi. Eyüp: ‘Allah bana şimdiye kadar sağlık verdi, hastalığımın iyileşmesi için Allah’a yalvarırsam nankörlük etmiş olurum’ dedi, hastalığına sabretti. Sonra Allah Eyüp’ü iyileştirdi, kendisini terk eden karısıyla evlendi. Bir gün Allah Eyüp’e gökten altın çekirgeler yağdırdı. Eyüp çekirgeleri hemen, avuç avuç entarisine doldurdu, çok sevindi…”
 
Üstadım iyi ki varsınız. Siz olmasaydınız biz bu incileri ulaşamazdık. Ama üstadım, gelin bu incilerin arasına biraz da akıl, mantık, Kuran koyalım. Bir Peygamber’in eşi anlattığınız kadar manyak olmaz. Hani peygamberler zeki kişilerdi, servete, şöhrete mağlup olmazlardı? Bir Allah elçisi gözü kararmışçasına çekirgeleri avuçlayıp eteğine doldurmaz. Eyüp’ü bu kadar küçültmeyin. Peygamberler her yönüyle ölçülü insanlardır. Siz Eyüp’ü Üniversite ve YÖK’ten aldığı maaşlarla yetinmeyen, bir de Ramazan’da anlattığı uydurma kıssaların karşılığında yüz milyonları cebine indiren, her gün yeni bir giyen, altın ve şöhret düşkünü birisi mi sanıyorsunuz? Biz, bize anlatılanlarda biraz akıl, biraz mantık, biraz Kuran ararız. Sizden şunu da öğrenmek istiyorum: Eyüp’ün altın çekirgeleri şimdi nerede? O çekirgelerin gömülü olduğu yeri bize söylerseniz çok iyi olacak; gider birer tane elde eder, hayatımızı kurtarırız. Haber bekliyoruz hocam ne olur?..  
 
Açıklama: Üstat Nihat’tan 20 tane inci toplamıştım. Bunların hepsini bir ipliğe dizip sizlerin beğenisine sunacaktım. Mümkün olmadı, ilk 7’si bile bayağı alan kapladı. En iyisi yazımızı burada kesmek. Eğer bu inciler hoşunuza giderse, “diğerlerini de diz, onları da bilelim” diye benden istekte bulunursunuz, ileriki yazılarımın birisinde isteğinizi yerine getiririm.
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Kürşad Pusat8 ay önce
din dediğiniz insan uydurması kardeşim allah yaradı ayın güneşin üstüne yemin ederiz demekte kim için yemin etmekte yaratığı insanı inandırmak için burda çelişki yokmu yemin insanlara has birşey bunun gibi öok çelişki var ve bu bakara iyi makara dediller