Sivas’ta Yaşadıklarım

Doğrusunu söylemek gerekiyorsa Sivas’taki bu kültür hizmetini bugüne kadar hiçbir ilimizde görmedim. Bu yönüyle Sivas diğer illerimize örnek olmalıdır.

23.08.2019 günü Sivas’ta idim. Cumhuriyetimizin temelleri Sivas’ta atıldığı için T.C. ile ilgili bilgi-belge-yayın temin sağlamak amacıyla önce Sivas Belediyesi’nin, sonra Sivas Valiliği’nin ilgili birimlerine gittim. Sivas Belediyesi ve Sivas Valiliği cumhuriyet tarihimiz ve Sivas’ın kültür-sanat açısından önemine ilgi duymuşlar, yapabilecekleri hizmeti yapmışlar.
 
Belediyenin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’ne gittiğimde, genç ve cana yakın bir görevli bana: 1-“Sivaslı Âşıklar Dizisi”, 2-“Sivas Şehrengizleri” adında iki kitap seti verdi. Toplamı 26 cilt olan kitaplarda Sivas ile ilgili çok şey var. Kitapların içeriği, dili, baskısı, kâğıdı, nesi varsa güzel.
 
Sivas Belediyesi bu kitapları “kültür hizmeti” olarak hazırlatmış, ilgi duyanlara ücretsiz veriyor. Doğrusunu söylemek gerekiyorsa Sivas’taki bu kültür hizmetini bugüne kadar hiçbir ilimizde görmedim. Bu yönüyle Sivas diğer illerimize örnek olmalıdır.


 
Sivas Belediyesi, 4 Eylül 1919 günü Sivas’ta toplanan Temsil Heyeti’nin çıkardığı, Milli Mücadele’mizin Anadolu’daki ilk gazetesi olan İRÂDE-İ MİLLİYE gazetesinin tıpkıbasımını yeni harflerle birlikte yaptırmış, büyük bir hizmette bulunmuş.  2013’te, Sivas Kongresi’nin 94. yılı anısına bastırılan bu muhteşem eserin mevcudu kalmamış. Bu yayını nasıl bulurum diye araştırırken Sivas’taki bir sahafa yönlendirildim. Orada varmış, satın aldım.Kurtuluş savaşımız önemini ve Atatürk’ün büyüklüğünü anlamamız için İrâde-i Milliye gazetesinin üst düzey devlet kuruluşları tarafından çok sayıda bastırılmasında, halkımızın hizmetine sunulmasında büyük yararlar var.
 
Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas’ta Sivas Valiliği de güzel ve yararlı çalışmalar yapmış. Valilik, “Sivas 1000 Temel Eser” adıyla bir yayın serisi başlatmış. Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürlerinden Mehmet Cebecioğlu ve arkadaşlarının ilgileriyle o kitaplardan SivasKongresi’nin Tutanakları (Hazırlayan Prof. Dr. Recep Toparlı) ve Milli Mücadele’de Sivas 108Gün (Ahmet Necip Günaydın) adındaki kitapları edindim. Atatürk’ün her ilimize ve hepimize hizmeti oldu. Valiliklerimizin bu hizmetleri yayına dönüştürmeleri bir görevdir. Sivas’taki bu güzel adım diğer illerimizde de atılmalıdır.
 
23.08.2019 günü akşamdan sonra Kongre Binası’nın önünde, Valilik ve İl Müftülüğü’nün düzenlediği “Sivas Kongresi’nin Yüzüncü Yılı Etkinlikleri” kapsamında bir program izledim. Program Kuran-ı Kerim ile başladı. İl müftüsü kısa bir konuşma yaptı. Sonra ilahiler okundu, kahramanlık türküleri söylendi. İçinde il müftülüğünün de bulunduğu böyle bir programı ilk kez izledim ve hoşnut oldum. Garnizon komutanlarından il müftülerine, öğretmenlerden fabrika sahiplerine varıncaya kadar tüm kesimlerin Cumhuriyet değerleriyle bütünleşmesi kaçınılmazdır.
 
Sivas Kongresi’nin yapıldığı bina uzun süren bir çalışmadan sonra müze olarak hizmete açılmış, Sivas’ta yaşananlar belgeselleştirilmiş. Belgeleri ve orada yaşananları görünce heyecanlanıyorsunuz. Kongre binasının yoğun ziyaretçisi var.
 
İlgililere kongre binasındaki film ve belgelere ulaşıp ulaşamayacağımı sordum. “Telif hakkı var, ulaşamazsınız” dediler. O belgeler kitaplaştırılır, filmlerin DVD lere aktarılır ve isteklilere verilirse çok iyi olur. Yapılacak hukuki bir düzenleme ile bu engelin aşılması gerekiyor.
 
Bu yazıyı Sivaslı iki şairimizden aldığım birer dörtlükle bitirelim.
 
“Bülbül olsam gül dalında şakırım
Öz bağımda biten gül neme yetmez
Süleyman’ım kuş dilinden okurum
Bana talim olan dil neme yetmez”

Pir Sultan Abdal
 
“Rahat dur yurduma gözünü dikme
Pişen sulh aşına soğuk su dökme
Ayakta dururken kendini yıkma
Düşmandan öcünü alır Türkoğlu”
 
Baharozlu Âşık Feryâdî
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.