Ufak Partilerimiz

Seçimlere katılmayan partilerimizin parlamenter sistemden yana tutum almalarını bekliyoruz. Türk milleti nimetleriyle beslendiği Cumhuriyet’i 24 Haziran’da sahipsiz bırakamaz.

2018 yılı Türk milleti ve Türkiye Cumhuriyeti için çok önemlidir. 24 Haziran’da ya tek adamlık sistemini getirip bir Ortadoğu ülkesi olacağız, ya da Türk milleti ve T.C.’ni siyasi, hukuki ve kültürel irticadan kaybettiğimiz mevzii kurtaracağız.
 
AKP ve güdümündeki MHP ile BBP parlamenter sistemi sonlandırmak için anlaştılar. CHP, İyi Parti ve RP de parlamenter sistemi korumak için anlaştılar. AKP, MHP, BBP’nin oluşturduğu İttifakı kazanırsa sultanlık hortlayacak, CHP, İyi Parti ve RP kazanırsa demokrasimiz kurtulacak.
 
Seçimlerde CHP, İyi Parti ve RP’nin eli daha güçlü. Bu kesim parlamenter sistemi iyi anlatırsa, çoğulculuğun önemini iyi kavratırsa kazanır. AKP, MHP ve BBP’nin tezlerini güçlü kılacak veriler yok. Çünkü bu kesimin savunduğu sistem dünyada ve Osmanlı döneminde çöktü.


 
Bu süreçte ufak partiler T.C. ve demokrasiden yana mı olacaklar, yoksa oligarşiden, eşi-benzeri görülmeyen çarpık bir sistemden yana mı olacaklar? Eğer ufak partiler-aslında partilerin ufağı büyüğü olmaz, her parti ilkeleriyle ayrı bir değerdir, az oy aldıkları için böyle diyoruz-parlamenter sistemin yanında durmazlarsa kapılarını mühürlemiş, diktatörlüğe kaymış olurlar.
 
Burada Büyük Türkiye Partisi, Demokratik Sol Parti, Hak ve Eşitlik Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Liberal Demokrasi Partisi, Merkez Partisi, Millet Partisi, Milliyetçi Türkiye Partisi gibi partilerin başkan ve yönetim kurulu üyelerine çağrıda bulunuyorum: “Siz, parlamenter sistemin nimet ve imkânlarından yararlanarak yıllardır, sizi destekleyen yurttaşlarımızın bağışlarıyla yaşadınız. Bazınız milletvekili oldu; bir takım kişi ve gelirleri hala bloke ediyor, isim yapıyorsunuz. Öyleyse, bize emanet edilen T.C.’ne sahipleniniz. Sessizlik yahut ince hesap size yakışmıyor. Eğer siz parlamenter sistemi savunur ve ona göre hareket ederlerseniz, T.C. ve milli irade güçlenir.
 
Millet Partisi (MP) yetkililerinin partilerinde geçen “Millet” sözcüğüyle aynı olduğu için “MİLLET İTTİFAKI” sözünden rahatsız olduklarını, bunu yargıya taşıma niyetlerinin bulunduğunu duydum. “Millet adını başkaları kullanamaz” diyorlarmış. Beyler günaydın! Millet, milliyetçilik, Anadolu, Türkiye, Allah vb sözcükler hepimizin ortak değeridir. İnhisarcı olamazsınız. Madem MİLLET gibi bir değer çok önemli, öyleyse, “MİLLET”İ temsil eden bir parti olarak neden şimdiye kadar iktidar olmadınız, seçimlere katılacak çaba ve özveriniz olmadı? MP de yıllardır bir “ABİ” sistemi var. MP’nin idealistleri özverili yoksul yurttaşları 50 yıldır ağabeylik sistemini yaşatıyor. Sonuç? Bir hiç, yahut: Bazı partilere eleman yetiştirme, milli emelleri bloke etme vs. MP’deki arkadaş ve yurttaşlarımız için bir düşünce egzersizi yapmaları gerekmiyor mu?  
 
Bu eleştirimde özel bir kasıt yoktur, sırf MP için de değildir; benzeri tüm partileri kaplar. Seçimlere katılmayan partilerimizin parlamenter sistemden yana tutum almalarını bekliyoruz. Türk milleti nimetleriyle beslendiği Cumhuriyet’i 24 Haziran’da sahipsiz bırakamaz.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.