28 Mart 2015, Cumartesi
Anasayfa | Künye | İletişim | Haberiniz Olsun Ana Sayfan Yap Açılış Sayfası Yap | Haberiniz Olsun sık kullanılanlara ekle Sık Kullanılanlara Ekle | Haberiniz Olsun RSSRSS
Loading
GÜNDEM
Suriye Sınırında Sıcak Gelişme
12 Ekim 2012 16:46   |   Okunma: 441   |  
“ Reuters haber ajansının geçtiği habere göre; Suriye helikopteri sınıra yaklaştı, İki Türk uçağı havalandı. „

Uluslararası haber ajansı Reuters,Suriye helikopterinin sınıra yaklaşmasıyla, iki Türk uçağının havalandığını belirtti. Ankara-Şam gerginliği sürerken sınırda yeni gelişmeler yaşanıyor.

Reuters, Suriye helikopterininSuriye sınır kenti Azmarin'i bombalamasının ardından iki Türk jetinin Suriye sınırı yakınlarında görüldüğünü duyurdu. İddiaya göre Türk uçakları, sınıra yaklaşan Suriye helikopterlere engelleme yaptı.

Türkiye ve Suriye sınırında uzun süredir sürtüşmeler yaşanıyor.Suriye tarafından Türkiye tarafından atılan top mermileri üzerine sınırdaki hareketlilik daha da hız kazandı.

Özellikle Türk jetinin Akdeniz'de düşürülmesinden sonra TSK'nın jargon değişikliğine gitmesi sınırdaki durumu daha da vahim hale getirmiş vaziyette. Suriye sınırından gelen her top mermisine TSK da aynı anda cevap veriyor.

Ajans, haberini görgü tanıklarına dayandırdı.

BÖLGEDEKİ UÇAKLARA VUR EMRİ VERİLMİŞTİ

Suriye tarafından düşürülen Türk jeti sonrasında Partisinin haftalık grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, "TSK'nın angajman kuralları değişmiştir; Suriye'den yaklaşan her askeri unsur hedef olarak görülecek" demişti. Bu sebeple bölgede herhangi bir sınır ihlali gerçekleşmesi halinde uçaklara verilmiş olan vur emri var.

TANKLAR SURİYE SINIRINDA HAZIR BEKLİYOR

Son 2 ay içerisinde; Şanlıurfa'da bulunan 20'nci Zırhlı Tugay ve Gaziantep'te bulunan 5'inci Zırhlı Tugay Komutanlığı'ndan onlarca tank, obüs, uçaksavar, füze bataryası ve askeri personel, Suriye sınırındaki Suruç İlçesi'ne sevk edildi.

Zaman zaman 2'nci Hudut Taburu tarafından düzenlenen tatbikatlara katılan tanklar, Mürşitpınar Sınır Karakolu bahçesine park edildi. Suriye sınırının sıfır noktasındaki Mürşitpınar'da konuşlanan tankların namlularının Suriye'ye doğru çevrili olduğu görüldü.

Suriye'nin Halep kentine bağlı Ayn El Arap bölgesinden de görülebilen askeri araçların bakımlarının günlük olarak yapıldığı öğrenilirken, Mürşitpınar'da 50 kadar tankın bulunduğu bildirildi.

Ayn El Arap'da kontrolün Kürtlerin eline geçmesinin ardından Mürşitpınar'da askeri hareketliliğin arttığı öğrenilirken, Suriye'yi gören hakim tepelere de zırhlı araçların yerleştirildiği kaydedildi. Mürşitpınar Sınır Karakolu bahçesine park etmiş tank ve zırhlı araçların sürekli bakımlarının yapıldığı ve test edildiği gözlenirken, askerlerin de araçların üzerinde sürekli Suriye'yi izlediği görüldü.

Suriye'de meydana gelen gelişmeler sonrası Suruç'un yanı sıra, sınırda bulunan Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerine de çok sayıda zırhlı araç, tank ve birliklerin sevk edildiği de bildirildi.

Haberler

Bu sitede yer alan bilgiler Haberiniz adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
FaceBook'tan Yorumla

Yorum Yazın

Yorum yazabilmeniz için Üye Girişi yapmanız gerekmektedir.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.
Copyright © 2015 Haberiniz Ulusal Haber, Köşe Yazısı, Analiz, Fotoğraf ve Video Portalı. Tüm hakları saklıdır.