02 Eylül 2015, Çarşamba
Anasayfa | Künye | İletişim | Haberiniz Olsun Ana Sayfan Yap Açılış Sayfası Yap | Haberiniz Olsun sık kullanılanlara ekle Sık Kullanılanlara Ekle | Haberiniz Olsun RSSRSS
Loading
AVUKATINIZ CEVAPLIYOR - Av. YASEMEN OĞUZ
Nasıl malülen emekli olurum?
22 Temmuz 2010 19:45   |   Okunma: 5741   |  

Eşim sara hastası. Geçmişte 2050 işgünü sigortası var malullüğe müracat ettik. Bizden rapor istediler; aldığımız raporları kabul etmeyip Gaziantep tıp fakültesinden yeniden rapor istediler. Gaziantep Tıp Fakültesi Hastanesi eşime %65 çalışamaz raporu verdi. Bunu Ankara’ya malulen emeklilik servisine yolladık. İşlemlerimiz gene kabul görmedi. Oysa doktor raporu verirken bu oranla mutlaka malullüğün kabul olacağını söylemişti. Şimdi ne yapmalıyız? Lütfen cevap verin, saygılar.

Çalışma gücünün en az % 60 ‘ının kaybedildiğinin kurumca kabul edilen bir sağlık kuruluşundan alınan raporla ispatı gerekmektedir. Siz bu şartı sağlamışsınız. Ancak eşiniz ilk sigortalı olarak işe başladığı anda zaten sara hastasıysa ve bu durum işe başlamadan önce yada sonra tespit edilmiş ise malüllük aylığından yararlanamaz. Şayet sigortalı olarak ilk işe başlamadan önce, bir sağlık raporunuz var ise, bunu mutlaka belgeleriniz arasına eklemelisiniz. Bu şartların yanında, eşinizin hem 10 yıllık sigortalı olması hem de 1800 gün prim yatırmış yada yatırılmış olması gerekmektedir. Eşiniz tamamen başkasının bakımına muhtaç ise 5 yıldan beri sigortalı olup, 900 gün prim bildirmiş olması gerekmektedir.

SGK’nun işlemi hangi gerekçe ile reddettiğini bilmemekle birlikte, eğer eşiniz yukarıda belirttiğim şarları taşıyor ise, iş mahkemesinde SGK işleminin iptali ve malülen emekli edilmesi için dava açabilir. Saygılarımla     Bu sitede yer alan bilgiler Haberiniz adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
FaceBook'tan Yorumla

Yorum Yazın

Yorum yazabilmeniz için Üye Girişi yapmanız gerekmektedir.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.
Copyright © 2015 Haberiniz Ulusal Haber, Köşe Yazısı, Analiz, Fotoğraf ve Video Portalı. Tüm hakları saklıdır.