29 Ağustos 2015, Cumartesi
Anasayfa | Künye | İletişim | Haberiniz Olsun Ana Sayfan Yap Açılış Sayfası Yap | Haberiniz Olsun sık kullanılanlara ekle Sık Kullanılanlara Ekle | Haberiniz Olsun RSSRSS
Loading
AVUKATINIZ CEVAPLIYOR - Av. YASEMEN OĞUZ
Boşanmadan feragatten sonra yeniden boşanma davası açılabilir mi?
14 Kasım 2009 14:23   |   Okunma: 9986   |  

SORU:

Biz 1 yıl önce geçimsizlikten ve eşimin evi terk etmesinden dolayı boşanma davası açtık. İkimiz de birden. Sonra boşanmadan vazgeçerek birleştik. Ama aynı şekilde geçimsizlikler devam etti ben tekrar boşanma davası açmak istiyorum ama duyduğuma göre 5 yıl boyunca tekrar boşanma davası açamazmışım. Bunun hakkında bilgi verir misiniz?

 

CEVAP:

İyi günler. Boşanmadan feragat ettikten sonra tekrar boşanma davası açamayacağınıza dair duyumlarınız doğru değil. Ancak barışmanızla birlikte, ilk boşanma davasında ileri sürdüğünüz boşanma nedenlerinden dolayı, eşinizi affetmiş sayılır ve aynı nedenleri tekrar ileri süremezsiniz. MK 134. maddesi “Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten itibaren üç yıl geçmesi halinde, her ne sebeple olursa olsun müşterek hayat yeniden kurulamamışsa eşlerden birinin talebi üzerine boşanmaya karar verilir” demektedir. Davanız feragat nedeniyle reddedildiğinden ve temyiz aşamasına gitmeden kesinleştiğinden bu madde hükmü aslında sizin için de geçerlidir. Ancak başka nedenlere dayanarak dava açmanızda bir sakınca yok. Şiddetli geçimsizlik genel boşanma nedenidir. Bir araya gelmenize rağmen geçimsizliğiniz devam ettiğine ve evlilik birliği temelinden sarsıldığına göre önceki nedenlere bağlı kalmadan, başka bir deyişle ilk mahkemede ileri sürdüğünüz nedenleri ileri sürmeden boşanma davası açabilirsiniz.     

Bu sitede yer alan bilgiler Haberiniz adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
FaceBook'tan Yorumla

Yorum Yazın

Yorum yazabilmeniz için Üye Girişi yapmanız gerekmektedir.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.
Copyright © 2015 Haberiniz Ulusal Haber, Köşe Yazısı, Analiz, Fotoğraf ve Video Portalı. Tüm hakları saklıdır.