600 yıllık Sandima Köyü

600 yıllık Sandima Köyü
600 yıllık bu köy yaklaşık yarım asır öncesine kadar hayvancılık ve zeytincilik yapılan bir yerleşke ve yaşam alanıydı. 1950'lerde denize yakın olan yeni Yalıkavak'a göç etmeye başlayan köy sakinleri nedeniyle köy yavaş yavaş boşaltılmış. Şimdi ise Ressam Nurten Değirmenci ile heykeltıraş İsmail Erkoca dışında köyde yaşayan kimse yok[f-4]Çiftin kurduğu Nurİs Sanatevi ise köydeki belki de en güzel ve yaşam dolu yeri. Kendilerine adeta 2 kişilik bir cumhuriyet kuran çift köydeki en büyük taş evi restore ederek bir sanat evi haline getirmiş. Diğer boş olan 80 evi ise hurdacılar ve çobanlar mesken tutmuş durumda.  Evlerin asıl sahipleri şikayet etse de hurdacılar ve çobanlar boş olan evlere gitmekten vazgeçmiyorlar.

Eskiden birçok turistin ve fotoğrafçının geldiği köye artık hurdacıların tacizleri sebebiyle kimse gitmek istemiyor. Köyün tek sakinleri olan Erkoca çifti ise bu durumun düzeltilmesi ve bu mükemmel tarihi alana sahip çıkılması için her türlü devlet makamına başvuruda bulunmuşlar ancak bir değişiklik olmamış maalesef.  Köyde yaşam olmadığı için bitki örtüsü korunmuş ve gelişmiş. Köyde yaşam olmadığı Aynı zamanda kentsel Sit alanı ilan edilen köyün kültür turizmine kazandırılması için çeşitli çalışmalar yapılmış ancak hiçbir sonuç alınamamış

.Şu anda 2 kişinin yaşadığı Sandima köyü terk edilmiş ve unutulmuş muhteşem güzellikte tarihi bir alan..
f-4
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.