Eylem yapan işçilere polis müdahalesi

Eylem yapan işçilere polis müdahalesi
İzmit Alikahya Mahallesi’nde bulunan Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Posco Assan fabrikasında 42 gün önce yaklaşık 90 işçi işten çıkarıldı. Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olan işçiler, sendikalı olmaları nedeniyle işten çıkarıldıklarını iddia etti. Fabrika önünde eylemlerini sürdüren işçiler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan sendikal yetki belgesi almak üzere Ankara’ya yürümek istedi. İşçilere, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da destek verdi. Emniyet yetkilileri, işçilerle görüşme yaparak, izin alınmaması nedeniyle yürüyüşe izin verilmeyeceğini bildirdi. Emniyet yetkilileri ile yapılan görüşmelerin sonuç vermemesinin ardından işçiler, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ile birlikte yürüyüşe başladı.

FOTO:DHA CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet de yürüyüşe katıldı.

Fabrika önünden ayrılmadan önce işçilerin önünü kesen Çevik Kuvvet ekipleri, gruba müdahale etti. Milletvekili Hürriyet’i gruptan ayırarak güvenli bir bölgeye alan Çevik Kuvvet ekipleri, aralarında Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Birleşik Metal-İş yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 33 kişiyi gözaltına aldı.

FOTO:DHA

FOTO:DHA - 33 işçi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan işçilerin otobüslerle alandan uzaklaştırılmasının ardından CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Milyonlarca insanın oyuyla seçilmiş bir milletvekili olarak bugün işçilere siper olduk. Ama bize bile müdahale etmekten çekinmediler. Devlet 10 kişiden korkuyor. Çok yazık. Çok üzülüyorum. Altı üstü 10 kişi sembolik olarak Ankara’ya yürüyecek. Aynı bizim Cumhuriyet Halk Partisi olarak yaptığımız Adalet Yürüyüşü’nde olduğu gibi. Dertleri sadece ekmek derdi, ekmek kavgası, ekmek davası. Ulusal güvenliğe, devletin bekasına herhangi bir tehditleri, herhangi bir kasıtları da yok bu insanların. Dertleri sadece hak aramak. 40 gündür hukuksuz şekilde geciktirilen yetki belgelerinin ne olduğunu gidip hep birlikte sormak istediler. Ne oldu? Neden verilmiyor? diye bakanlığa soracaklardı. Yapacakları bu kadar şey. Her şeye rağmen mücadele ise mücadele, kavgaysa kavga. Hak için, hukuk için, adalet için ne yapmak gerekiyorsa sonuna kadar biz emekçinin yanında olacağız. Meşru olan haklıdır, haklı olan kazanır” dedi.
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.