Fabo Kaya Kırma ve Eleme

Fabo Kaya Kırma ve Eleme

Alt yapı çalışmaları, maden ocakları, karayolları inşaatı, taş ocakları, metro inşaatları, organize bölge çalışmaları vb. gibi birçok alanda kırma eleme tesisi kurulması büyük bir zorunluluktur. Çünkü iş alanlarındaki büyük kaya parçalarının daha küçük parçalar haline getirilerek, hammadde durumuna getirilmesi gerekir. İnşaat sektöründe kullanılan beton ihtiyacı için temel hammaddelerden birisi olan kum, taşların öğütülmesi ile elde edilmektedir. Karayollarında kullanılan, mıcır taşlar, asfalt malzemeleri gibi tüm hammadde çeşitleri konkasör tesisleri sayesinde elde edilmektedir. Ülkemizde bu tesislerin üretimlerini İzmir merkezli olan Fabo şirketi yapmaktadır.

Kırma Sistemleri

Doğada büyük kütleler halinde bulunan granit, bazalt, kalker taşı gibi birçok maddenin çeşitli sektörlerde kullanılabilmesi için yerinden çıkartılması ve kırılarak istenilen ölçülere getirilmesi gerekir. Bunun için çalışma alanlarına taş kırma eleme tesisi kurulur. Kurulan tesisler taşların kırılması, elenerek istenilen ölçülerde sınıflandırılması ve temizlenmesi gibi işlemleri yaparlar. Tüm maddeler bazı işlemlerden geçirilerek kullanılır duruma getirilirler. Taş kırma tesislerinin kurulumları ve bu sektörlerin ihtiyacı olan tüm tesislerin imalatları Fabo tarafından yapılmaktadır. Taş kırma sistemleri olarak çeşitli kırıcı türleri kaya maddelerinin yapılarına ve sertlik derecelerine göre kullanılmaktadır. Taş kırma sistemleri olarak, çeşitli özelliklere sahip darbeli kırıcılar, dik milli kırıcılar, sekonder kırıcılar ve çeneli kırıcı çeşitleri kullanılmaktadır.

Mobil Tesisler

Özellikle karayolu inşaatı gibi alanlarda çalışmalar kısa süreli işler olduğu için taş kırma işlemleri için mobil kırma eleme tesisleri kullanılmaktadır. Mobil tesislerin işletmeler sağladığı avantajlar daha fazladır ve bu avantajlar kullanıldığı sektöre göre değişmektedir. Fabo firması üretim tesislerinde, taş kırma tesislerinde kullanılmak üzere tüm makine modellerinin sabit ve mobil sistemli olanlarını üretiyorlar. Bazı çalışma alanları sınırlı alandan oluşabilmekte ve buralarda kullanılabilecek en iyi tesisler mobil kırma tesisleridir. Kolay taşınabildiği için iş bitiminde farklı bir iş alanına taşınması kolay ve düşük maliyetli olduğu için mobil tesisler daha fazla talep edilmektedir.

Kırıcı Çeşitleri

Fabo maden ocakları gibi farklı çalışma alanları için taş kırıcıları, maddenin yapısına ve sertlik derecelerine göre farklı modellerde üretmektedir. Bazı kırıcılar, kaya parçalarını yerinden çıkartarak kaba kırma yapmakta, bazıları kaba kaya parçalarını daha küçük parçalara ayırabilmektedir. Kırıcı çeşitleri, dik milli kırıcı, sekonder kırıcı, çeneli kırıcı, tersiyer kırcı ve darbeli kırıcılardır. Granit, kalker, bazalt, dolomit gibi madde yapılarına göre kullanılacak kırıcı türü değişmektedir. Fabo uzmanları, işletmelerin vermiş oldukları bilgilere kendilerine en uygun kırma tesisini hazırlıyorlar.
Kırma İşlemleri

İşletmeler bulundukları sektörün ve malzemelerin özelliklerine göre taş kırma tesisleri taleplerini oluştururlar. Fabo ise işletmelerin ihtiyaçlarına göre tesis hazırlar ve çalışma alanına tesisin kurulmasını sağlarlar. Taş kırma işlemleri, kaya parçalarının yerinde çıkartılması ve tesisin besleme haznesine yerleştirilmesi ile başlar. Besleyici hazneler kırılacak olan malzemeleri kırıcılara aktarır. Kırıcılar istenilen ölçülere göre küçük parçalara ayırır ve kırılan parçaların ayrıştırılması için bantlar ile elekler üzerine gönderir. Eleme makinelerinde küçük parçalara ayrılmış olan malzemeler yıkanır ve temizlenerek büyüklüklerine göre birbirinden ayırır. İşletmeler gerekli ayarlamaları yaparak istedikleri ölçülerde kırma işlemlerini yaparlar.

Tersiyer Kırıcı Özellikleri

İnşaat sektöründe beton yapımı için her zaman kum malzemesine ihtiyaç vardır. Taş ocaklarında tersiyer kırıcı makineleri ile kaba parçalara ayrılan taşlar, öğütülerek kum haline getirilmektedir. Taş ocaklarında kum makinesi olarak bilinir ve işlem sırası olarak üçüncü aşamada kullanılan makinelerdir. Daha çok dere kenarlarında, madenlerde, malzemelerin inceltilmesi için kullanılan bir kırıcı makine türüdür. Fabo tarafından üretilen tersiyer kırıcılar, kendi arasında, yatay rotorlu ve dik milli kırıcılar olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Yatay rotorlu çeşidi, kireçtaşı ve alüvyon kırma işlemlerinde, dik milli kırıcı çeşidi ise granit, bazalt gibi sert ve aşındırma derecesi yüksek taşları kırmak için kullanılmaktadır.

Tesislerin Satışı

Her türlü taş kırma, eleme ve yıkama makinelerinin üretimlerini yapan firmalar arasında Fabo firması öncü bir firma olarak yer almaktadır. Ülkemizde üretimini yaptığı tüm makineleri farklı sektörlerde kullanılabilecek şekilde tasarlıyorlar ve Türkiye dışındaki farklı kıtalarda yer alan 43 farklı ülkeye satışlarını gerçekleştiriyorlar. Satış sonrası ve kurulum ile birlikte bakım hizmetleri de verdikleri için farklı sektörlerde bulunan işletmeler tarafında tercih ediliyorlar.
 
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.