Kızılay’ın Ankara Gençlik Merkezi hizmete girdi

Kızılay’ın Ankara Gençlik Merkezi hizmete girdi
Kızılay Ankara Şubesi’nin katkılarıyla kurulan Ankara Gençlik Merkezi Hamamönü’nde törenle açıldı. Merkez, Genç Kızılay Ankara’nın parçası olan gençlerin serbest zamanlarını sosyal, kültürel, sanatsal faaliyetlerle değerlendirmelerini ve topluma aktif bir birey olarak katılmalarını sağlamak amacıyla kuruldu.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, merkezin açılışı için yaptığı konuşmada; “Kızılay gençliği biriciktir. Burası gençlerimiz için hem bir yuva hem de iyiliklerini paylaşarak büyüttükleri bir yer olacak” dedi.

Hem korkuların hem cesaretin bulaşıcı olduğunu söyleyen Kerem Kınık şöyle konuştu: “İyilikler, güzellikler paylaşılarak geliştirilmelidir. Geleceğimizi kuracak olan gençler sizlersiniz. Bu merkezde geleceğe hazırlanacaksınız. Toplumumuzun ve Kızılay’ın geleceğini inşa edeceksiniz. Bu merkezin insan ıstırabını dindirecek nice projelere ev sahipliği yapmasını diliyorum. Burada iyilik için sesinizi yükseltin. Yanlışların düzelmesi için herşey toplumun alışık olduğu şekilde yapılmak zorunda değil. Açık fikirli ve açık gönüllü ve ezber bozan olun.”


İhtiyaç sahibi öğrencilere yardımsever kütüphane

Gençlerin kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik eğitimler ve seminerlerin düzenleneceği Ankara Gençlik Merkezi’nde üyelerin yararlanabilmesi amacıyla Kızılay Kütüphanesi oluşturuldu. Kütüphanede kaynakların israf edilmemesi amacıyla lise ve üniversite alan kitaplarının ihtiyaç sahibi öğrencilere incinmeden alma hakkı tanındı.

Gençlik merkezinde ayrıca Kızılay’a üye ve gönüllü kazandırılması, gençlere ücretsiz sosyalleşebilecekleri alanlar yaratılması, Ankara’da öğrenim gören yabancı uyruklu gençlerle bir araya gelmeleri ve deneyim paylaşımı yapmaları, yabancı uyruklu gençlerle bir araya gelerek İngilizce konuşma kulübü ile dil pratiği yapmaları gibi imkanlar sağlanacak.


Sesli ve sessiz salonlar

Genç Kızılay Ankara Şubesi’nin gençlik faaliyetlerinin daha koordineli yürütülebilmesi adına hizmete alınan gençlik merkezi iki kat olarak planlandı. Gençlik merkezinin giriş katı sesli salon ve kafeteryadan oluşuyor. Üst kat ise sessiz salon ve kütüphane olarak kullanılıyor. Gençlik merkezi gönüllülerin; kendilerini daha rahat ifade edebileceği, mesai saatleri dışında da projeleri üstünde çalışabileceği ihtiyacına göre yapıldı.

Ayrıca gençlik merkezinin giriş katında her hafta engelli, down sendromlu ve otistik çocukların ürettiği el emeği ürünler sergilenerek farkındalık yaratılmaya çalışılacak.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.