Lokma Döktürmek

Lokma Döktürmek

Bilindiği üzere hayır lokması un, su, maya ve şekerden oluşan kolay bir tatlıdır. Oldukça sevilen ve beğenilerek tüketilen bu lezzeti, Lokmacı adlı lokmayı karan ve döken kişi üretmektedir. Padişah bir savaştan geldiğinde, Osmanlı Devleti için güzel bir anlaşma yapıldığında, padişahın babasının ya da dedesinin ölüm yıl dönümü geldiğinde yani kısacası hem hüzünlü hem sevinçli bir haber alındığında kazan kazan lokmalar dökülür. Yapılan lokmalar hem saray halkına hem de saray dışında yaşayan halk için fazla fazla dağıtılırdı.

Halkın elinde şeker fazla bulunmadığı için lokmayı yediklerinde mutlu olurlar ve devletleri için dua ederlerdi. Zaman geçtikçe adetimiz daha da güzel bir hal aldı. Artık şeker yaygın bir şekilde kullanıldığı için hayır yapmak isteyenler lokma döktürmeye başladı. Camide, evinin önünde, hastane kapılarında yani aklınıza gelebilecek her yerde lokma döktürülmeye devam edildi.

Herkes Lokma Döktürebilir mi?

Lokma döküm geleneğimiz yüzyıllardır aynı heyecan ve mutlulukla devam eder. Döktüren kişi heyecanlıdır. Çünkü adağını yerine getirmiştir. Lokmayı yiyen kişi mutludur. Çünkü ağzı tatlanır ve döktürene hayır duaları eder. Hayır lokması ülkemizin güzel adetlerinden biridir. İnsanları birbirine yaklaştırır ve dayanışma yapmalarını sağlar.

Hayır yapmak isteyen herkes lokma döktürebilir. Bunun için bir şart bir koşul yoktur. Yeter ki hayır lokması döktürmek istesin. Hayır lokması gönülden edilen bir duanın sonucudur. Allah herkese nasip etmez. Nasip olan ise güzel bir şekilde lokmasını döktürmelidir. Evinde yer yok ya da lokma dökecek bir yakınınız yok ise mobil lokmacı sisteminden faydalanabilirsiniz. Makul bir fiyat karşılığında istediğiniz adrese gelirler. Teknolojinin gelişmesi lokma sektörünü de olumlu etkilemiştir. Bu şekilde mobil lokma aracı çağırabilir ve bu hizmetten kolay bir şekilde faydalanabilirsiniz. Hem hayır yapan kişi hem de misafirler çok memnun kalacaktır.
Dikkat! Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sitenin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.